poeta.doc

A végén kezdi

Sorköz

Hangay Niki: – szintetikus eper –

Hangay Niki: – szintetikus eper –

 

újjá kéne születni mint feledékeny főnix

hamut köpködve

újragyúrni valamit egymás testéből

becsukott szemmel

arccal a lángok felé

repülni egészen a legvégéig.

meg kéne tanulni

bal kézzel leírni a történetünket.

lepattogzott körömlakknak kéne lenni vagy

szintetikus eperíznek

rózsaszínnek és haszontalannak

néha meg

emészthetetlenül idegennek.

meg kéne számolni a halott csillagokat

amik a fénysebesség hibájából

még mindig látszanak éjjelente.

nem kéne félni attól sem hogy

túl kicsik vagyunk

hogy nem érjük el a holdat

nem látjuk meghalni az utolsó gorillát

és már rég nem leszünk mikor

a sarkkört borító jégsapka megsemmisülésének

következtében megszűnik

létezni az ember és

nem marad utána más csak

– épp mint a szintetikus eperíz –

halvány édesség az univerzum szájában.

*

Hangay Niki pályakezdő költő. A pályakezdők olyanok, mint a távoli korszakok elfelejtett alkotói, egy Walafrid Strabo vagy egy Gembloux-i Sigebert a középkor évszázadaiból: az ember szerencsés esetben néhány versüket olvasta, de mást nemigen tud róluk. Úgy tűnik, Hangay Niki eddig csak az ÚjNautilus oldalán publikált néhányszor. Legújabb, még kiadatlan verseit egy barátomtól kaptam meg. (Keresztesi Józseftől, akinek tíz-tizenöt éve e hasábokon megjelent verselemzései jelentik a rovat közvetlen előzményét.)

A 2018-ban megjelent Templomromok alapötlete, hogy a szerelmek alatt régészeti rétegekként húzódnak meg a korábbi kapcsolatok emlékei. Ennek a korai versnek a legfőbb erénye, hogy bevezetésként szolgál a saját befejezéséhez. A lírai én álmában kiássa a régi szerelmeket, és hagyja elröpülni őket. Az ezután következő mondat – „éljenek csak valahol az időbe ragadva” – nem nagyon ad hozzá az addigiakhoz, inkább kicsit végiggondolatlannak tűnik: nem világos, hogy mit jelent ez – hogyan élnek ragadva? Főképp mert az utána következő „megérdemlik” nem tűnik ironikusnak. De a befejezés szép: „ha feltámad a szél, majd / szétszórja hálámat a világban, amiért / én bolyonghatok titokzatos templomod folyosóin”.
A váratlanul előkerült második személy, a jelenlegi szerelem, de különösen az alliteráció, a szavak hossza, a két kivétellel csupa mély hangrendű magánhangzó valami különös súlyt ad a kijelentésnek.

Egy friss vers (– az első emeleti automatában 100 ft a vaníliás kávé –) már nem ilyen direkten szól a szerelemről, sőt, a rántotthús-illat, a folyamatos jövő idő, a telefonszámla, a leadott kilók és a vaníliás kávé leltárba szedése láttán az olvasó nem is igen gondol arra, hogy szerelmes verssel lenne dolga. Aztán az „úgy teszel mintha nem forgatnád fel az éle­tem / épp csak eltűnsz belőle” az egészet átértelmezi (utólag értelemmel ruházza fel), illetve sajátos perspektívába helyezi a vers elején álló „belenémulok” szót is. Az addig meglehetősen prózai vers befejezése remek, komplex kép: „a mondataim szilánkosak mintha / a torkomban törnének szét / próbáld meg kitalálni mit akartam / mondani mielőtt téglákat köhögtem fel / és magamba falaztalak”.

Az első szó: „elnémulok”. Ebből lesznek a végén a „szilánkos mondatok”, amelyek fájdalmat – fájdalomérzést és fájdalomokozást – idéznek fel. És töredékességet: úgy kell kitalálni, mit jelentenek. A téglák felköhögése következetesen fejleszti tovább a szilánkos mondatok képzetét, jószerével véget is érhetne itt a vers. Ismerünk ilyen zárlatokat az egy generációval idősebbek költészetéből, de Hangay Niki nem gyönyörködik a kimerevített manierista képben, hanem továbbgondolja, és az utolsó sorral még egy emeletet húz a vers építményére; nem elvarrja a szálakat, hanem egy újabb mozzanat révén új dimenzióval teszi igazán komplexszé a képet.

A – szintetikus eper – váratlan és széttartó képekkel indul: a címben megjelenő eper megidézte természetesség úgy áll ellentétben a „szintetikus” jelzővel, hogy eközben mégis megfelel mindennapi tapasztalatainknak, tehát nem klasszikus oxymoron, mint a mondjuk a „jeges lángolás”. A „feledékeny főnix” képe remek: végül is a reinkarnációt az emlékezet elvesztésével szoktuk elképzelni, miért ne születhetne újjá a főnix is kifejlett testtel, de csibememóriával. És ha poraiból születik újjá, akkor hamut kell köpködnie: a bizarr kép voltaképpen realisztikus.

A lángok teremtik meg az átjárást a szexualitás szenvedélyes jelenete felé, amelyeket a következő néhány sor hétköznapisága ellenpontoz. Itt mintha értelmes, de nem egészen használható dolgok jelennének meg: a bal kéz (amely nyilván egy jobbkezes ember bal keze), a lepattogzott körömlakk, a „szintetikus eper­íz” – és csakugyan, ezek látszólag megfelelőnek, de végül is haszontalannak vagy idegennek bizonyulnak, különösen a szerelmi szenvedélyből történő újjászületés képei után.

Innen a csillagok felé fordul a vers objektívje, ami a korábbi idők szerelmi költészetében nem ritkaság, de ahhoz, hogy ma komolyan lehessen venni, a költőnek muszáj kitalálnia valamit, ami radikálisan elhatárolja a képet a giccstől. Így lesznek ezek a csillagok halottak. Igaz, ez még mindig lehetne giccses, de a költő jó érzékkel kezd a fénysebességen spekulálni: a távoli csillagok talán már évmilliókkal ezelőtt ki­aludtak, csak a látvány még nem ért ide hozzánk.

Ez a tapasztalat a megfosztottság, a kicsiség tudatát idézi fel a lírai énben, amit azonban lehetetlen tragikusan átélni: azon, hogy nem érjük el a holdat, régi költők még merenghettek, de a gorillák kihalásánál, főleg az emberiség megsemmisülésénél már aligha kíván bárki is asszisztálni. A rendkívül személyes tónusban induló vers a természeti, sőt egyetemes katasztrófát poszthumán perspektívából nézve tulajdonképpen leszámol az érzelmekkel – és közben még csak egy könnycseppet sem ejt. Globális perspektívának sötét, de költői indulásnak ragyogó.

 

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?