chili&vanília - Sárgarépa, múzeum

  • .
  • 2011. április 21.

Trafik

Az ember éppen arról készül értekezni, hogy a sárgarépa valójában micsoda banális zöldség - igencsak meg kell csavarni, hogy igazán vonzó ételt tudjunk belőle varázsolni (már ha persze nem valamilyen különlegesen zsenge és ízgazdag tavaszi csodarépával van dolgunk, amelyet elég csak kevés vajon megfuttatni, és némi friss petrezselyemmel megszórni). Aztán ártatlanul rátéved egy répafanatikus honlapjára, amelyről kiderül, hogy valójában egy virtuális sárgarépa-múzeum (worldcarrotmuseum.com), és nincs olyan tudományosan alátámasztott tény vagy szürreális érdekesség nevezett zöldségről e világon, amely itt ne lenne összegyűjtve.
Kiderül például, hogy 1942-ben a Disney vezető rajzolója az akkori brit élelmezésügyi miniszter megbízásából kreálta rajzolt répacsaládját, amely a répafogyasztást volt hivatott ösztönözni. Vagy hogy a megrögzött zöldségevő - és ennek előnyeiről ismerőseit meggyőzni kívánó - Henry Ford 1921-ben Detroitban olyan vacsorát adott, amelynek mind a 12 fogása sárgarépából állt (az ital sárgarépalé volt). Jönnek aztán a világ zöldségzenekarairól szóló beszámolók (pl. a Vienna Vegetable Orchestráról vagy Linsey Pollakról, aki élelmiszerekből csihol hangot). Ennek kapcsán arra a fontos információra is fény derül, hogy egy tizenkét sárgarépából álló pánsíp elkészítése házilag három órát vesz igénybe. Következnek Shakespeare, Csehov és Samuel Beckett sorai, amelyek a becses zöldséget idézik, vagy a legenda, mely szerint a teheráni férfiak a 19. század végén cukorral összefőzött sárgarépát fogyasztottak afrodiziákum gyanánt. Utóbbira garancia nincs, viszont az alábbi pikáns, fűszeres lekvár kiváló kecskesajt, markánsabb sajtok (pl. Gruyére vagy Fontina), sültek, főtt sonkák mellé vagy pl. pirítóson, csirkemájpástétom alatt. A fűszerezését ízlés szerint variálni is lehet, kerülhet bele pl. friss reszelt gyömbér vagy kardamom is.

Korianderes sárgarépadzsem

Hozzávalók (1 üveg)

2 dl víz

35 dkg kristálycukor

1 citrom leve és héja

1 narancs leve és héja

50 dkg zsenge sárgarépa, meghámozva, lereszelve

1 kávéskanál őrölt koriander

1 rúd fahéj

A vizet lábasba öntjük, és hozzáadjuk a cukrot, a citrom és a narancs kifacsart levét, valamint lereszelt héját. Összeforraljuk, amíg a cukor teljesen feloldódik, néhány percig főzzük. Hozzáadjuk a fahéjrudat és az őrölt koriandert. A sárgarépát meghámozzuk, és közepes lyukú reszelőn lereszeljük. A cukorszirupba tesszük, majd alacsony hőfokon, kb. egy órán keresztül főzzük. Amikor a sárgarépa teljesen megpuhult, eltávolítjuk a fahéjrudat, majd a zöldséget botmixerrel (vagy aprítógépben) simára pürésítjük a sziruppal együtt, végül még tovább, kb. tíz percig főzzük. Üvegbe töltjük, és felhasználásig hűtőben tároljuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?