étel, hordó - SOLIER/GÖDÖLLÕ

  • .
  • 2011. június 23.

Trafik

Gödöllő belvárosa különös terep. A műemlék jellegű éppúgy elfér benne, mint a panel, és persze sorban állnak az általunk csak "lila zakósnak" nevezett, 1990-2000 között felhúzott építmények, amelyekről ma már bátran kijelenthetjük: többségük semmivel sem jobb az egykori házgyárinál.
Csakhogy e vegyes felvágott ellenére sem mondhatnánk, hogy e city szánalmas, szomorú látványosság lenne. Úgy tűnik, van valami a város levegőjében - legalábbis ilyenkor, nyár elején -, ami megédesíti az amúgy cseppet sem cukros környezetet. Magyarázat nincs, ám e hangulathoz vélhetően nagymértékben járul hozzá a Szabadság és Dózsa György utak kereszteződésében álló "étterem és cukrászda", a Solier.

Szerencsére a divatos név mögött nem az a sznob tartalom áll, amit annak idején a "tízmillió bor- és sajtszakértő országa vagyunk" mondattal jellemeztünk. Inkább afféle univerzális vendéglátóhelyről van szó, ami bármelyik európai belvárosban megállná a helyét. Az alsó szint és a terasz a fagyistáknak meg a feketézőknek szolgál kiváló időtöltő állomásként, odafent viszont nem csupán a szokásos éttermi kínálattal kedveskednek.

Hangulatunkat a felszolgáló hölgy közvetlensége alapozza meg, a hideg, tejszínes-mentás zöldborsókrémleves (790 Ft) nyomán pedig rá kell döbbennünk, hogy a zöld szín nem csak az idegeket nyugtatja - megfelelő kiszerelésben jobban felfrissít, mint egy vödör hógolyó. Az epres-balzsamos saláta (1290 Ft) hatása hasonló, bár nevéhez képest talán nem annyira forradalmi, mint a leves volt. Noha a választékban keményebb húsokkal is találkozhatunk, tekintettel a melegre, inkább kötéltáncolunk még a fitneszvonalon: a csirkemellsteak mediterrán salátával (2190 Ft) a várakozásainknak megfelelő, korrekt készítmény, se több, se kevesebb. De mindennek ellenére zuhanás a vége: a habos, ám mégsem rokokó Mária Terézia torta (360 Ft) hatására kiesik kezünkből az egyensúlyozó léc, a többi Ikarosz történetéből már ismerős. Senkinek nem kívánunk ennél rosszabb hasra esést.

Figyelmébe ajánljuk

Kárpáti Judit: A tiszta olaj könyve

"Ahogyan sok más helyen, újfent találkozom a jelenséggel: azt a szót, hogy zsidó, nehezen mondják ki. Nincsen e mögött ártó szándék, ami mögötte van, az pontosan a semmi. A gondolatok hiánya, az erről való gondolkodás hiánya." Kárpáti Judit megrázó írása nem ismert családtagokról, Tiszavasvári egykori izraelita közösségéről.