mi a kotta? - Snoopy ismerőse

  • .
  • 2010. december 2.

Trafik

Bár a zenetörténet óriásai valósággal megunhatatlanok, azért a heti koncertajánlóknak kétségkívül kölcsönözhet némi egyhangúságot a tény, hogy e hasábokon mindegyre Chopin és Liszt, Mozart és Beethoven, Mahler és Schubert neve váltakozik a permutáció elvének és a hangverseny-repertoár vastörvényeinek eredményeképpen. Az elkövetkező hét sem lesz kivétel, hisz például Bogányi Gergely, aki csak alig pár napja teljesített egy teljes Chopin-maratont, pénteken már újra koncertet ad a Liszt Akadémia Alma Mater Zenekarával, hogy előbb Mozart A-dúr zongoraversenyét, majd Chopin műveinek ad libitum válogatását játssza közkívánatra (Francia Intézet, december 3., fél nyolc).
Jandó Jenő azután Mikulás napján előleget fog kínálni a Liszt-bicentenárium örömeiből, midőn zongorához ül, hogy Liszt itáliai ihletésű darabjaival, így főként a Vándorévek második esztendejével gyönyörködtessen (Fesztivál Színház, december 6., hét óra). Míg A Zongora elnevezésű sorozat harmadik estéjén Kocsis Zoltán vonul ki a pódiumra, s műsorának második felében Schubert utolsó életévének sorban legutolsó nagy zongoraművét, a B-dúr szonátát (D960) szólaltatja majd meg (Nemzeti Hangversenyterem, december 8., fél nyolc). Ám e ponton megtörjük a szokott menetet, hiszen ez a program s a hét több más koncertje is lehetőséget kínál új nevek játékba hozására. A Kocsis koncertjének első játékfelét megkomponáló Vidovszky László természetesen nagy és méltán ismert szerző, azonban 1975-ös, mára kortárs zenei klasszikussá emelkedett műve, a Schröder halála bízvást érdemel némi ismertetést. Mindjárt a címszereplőn kezdve, Schröder (vagy másként Scroeder) egy 1951-es születésű zongorakedvelő képregényfigura, egyenesen Charlie Brown és Snoopy kutya társaságából. Ha tetszik, az ő örökös skálázását idézi Vidovszky nagylélegzetű műve: "A zongorista egyenletes tempóban 61 különböző skálát játszik folyamatosan 1, 2, 3... ...59, 60, 61, 60, 59... ...3, 2, 1 sorrendben, majd újrakezdi a skálázást. Eközben egy előre megadott időtáblázat szerint az asszisztensek a zongora hangjait kipreparálják. A preparációhoz háromféle anyagot használnak oly módon, hogy az első hosszú és zengő, a második rövid és száraz hangot adjon, a harmadik preparáció pedig némítsa el a hangot."

A Budafoki Dohnányi Zenekar pénteki hangversenye is kínál kevésbé közismert csemegét, hiszen a Római karnevál és a Seherezádé szvit örökzöldjei között Geiger György elfújja majd Jereb Ervin egytételes Trombitaversenyét (Olasz Intézet, december 3., fél nyolc). Az 1996-ban elhunyt Jereb sokoldalú figurája volt a múlt századi zenei életnek: írt filmzenét és rádióoperát (Botrány az Ingeborg-hangversenyen), vezette a 60-as évek kedvelt tánczenekarát, a Jereb Ensemble-t, s hozzá igen formás rézfúvós számokat komponált. Kedden azután az MR Szimfonikusok folytatják Mesterbérletüket (Nemzeti Hangversenyterem, december 7., fél nyolc): Mahler-filmzenének is bevált V. szimfóniájával, a Stephen D'Agostino által lelkesen népszerűsített Barber Hegedűversenyével, valamint az amerikai koncertélet tán legnépszerűbb kortárs nyitányával. Short Ride in a Fast Machine - ez a címe a kirobbanóan energikus, alig négyperces számnak, amelyet 1986-ban írt a nevével és munkásságával egyaránt amerikai elnökök sorát megidéző John Adams. Ez a név önmagában is két elnököt citál, a sorban másodikat és a hatodikat, míg Adams legnépszerűbb operájának hőse a 37. elnök, Nixon, ráadásképp még Adams középső neve is prezidenciális emléket idéz, méghozzá a legendásan szűkszavú 30. elnök alakját, lévén a teljes neve: John Coolidge Adams.

S a végére hagytuk, mert szinte még magunk sem hisszük a dolgot, ám kedden áriaestet ad Pesten Juan Diego Florez, a méltán ünnepelt tenor (Budapest Kongresszusi Központ, december 7., fél nyolc). Vederemo!

Figyelmébe ajánljuk