Állomásról állomásra IX.: XIX. századi szabvány (Kisterenye)

  • - legát -
  • 2005. szeptember 15.

Tranzit

A híres építész, Finta László azt nyilatkozta (Városközpontosítás, Magyar Narancs, 1998. július 2.), hogy művei közül csupán kettőre büszke fenntartások nélkül: a Teve utcai rendőrpalotára és Salgótarján városközpontjára. Persze ennél kevesebb is elég lett volna, hogy Nógrád megye székhelyének vasútállomását felkeressük. A kisterenyei objektum azonban utunkba állt.

A híres építész, Finta László azt nyilatkozta (Városközpontosítás, Magyar Narancs, 1998. július 2.), hogy művei közül csupán kettőre büszke fenntartások nélkül: a Teve utcai rendőrpalotára és Salgótarján városközpontjára. Persze ennél kevesebb is elég lett volna, hogy Nógrád megye székhelyének vasútállomását felkeressük. A kisterenyei objektum azonban utunkba állt.

Salgótarján mindössze 120 kilométerre van Budapesttől, vasúton mégis több mint két óra az út - még olyan kontinentális járattal is, mint a Besztercebá-nyára tartó Urpin expressz. Igaz, hogy éppen ez a vonal (Pest-Hatvan-Losonc) volt az első a MÁV történetében, de az eltelt majdnem 140 év alatt a fejlődés mintha megállt volna Hatvannál. Onnantól kezdve elfogy az áram, mozdonycserére van szükség, menetrend szerint is negyedóra, mire dízelt kötnek a kocsik elé. Miután meglódul a szerelvény, valamiféle sétagalopp veszi kezdetét. Ha nincsen - a leggyakrabban persze van - sebességkorlátozás, másfél óra alatt meg is érkezhetünk a kiszemelt állomásra.

A célegyenesben, Kisterenyén mégsem azért kötöttünk ki, mert elfogyott a türelmünk. Nem a hőség vagy a fülke bűze, a fantasztikus látvány miatt döntöttünk a leszállás mellett. Ami ugyanis elénk tárult, jóval többnek látszott egy réges-régi vasúti létesítménynél: maga volt a megtestesült múlt.

Ráadásul az elnevezés is anakronisztikus. 1989 óta nem létezik ilyen nevű település, Kisterenye, Nagybátony, Maconka, Szúpatak falusi unióját követően ugyanis Bátonyterenyének hívják a várost, ahová megérkeztünk. A harmadik legnagyobb Nógrád megyében, de mint tudjuk, errefelé - leginkább a hatalmas munkanélküliség miatt - elsőnek lenni sem könnyű. Bátonyterenye azonban nem adja fel, a város internetes honlapján büszkén hirdetik: "Célunk, hogy városunk a Bátonyterenyei Kistérség kereskedelmi, kulturális és gazdasági központjává váljon."

A bányászatnak köszönhetően a környék egykor valóban kereske-delmi és gazdasági központnak számított, amelynek minden bizonnyal a kisterenyei vasútállomás lehetett a centruma. Az ötvenöt kilométer hosszú Kisterenye-Kál-Kápolna "szárny" jelenleg is létezik, de ez kevesebb mint a harmada az egykori Mátra-Körös-vidéki HÉV Társaság több mint 180 kilométeres, az Alföldet átszelő, Kisújszálláson át egészen Dévaványáig tartó vonalának. Szeneskocsiknak természetesen nyomát sem találjuk, három kilométerre viszont egy kísértetjárta helyet, a Rákóczi-bányatelepet, ami olyan, mint valami járvány sújtotta övezet: üres épületek, betört ablakok, a völgyben rozs-dásodó munkagépek. Csupán a "Sportsalak eladó!" felirat és néhány száradó ágynemű jelzi, hogy itt is élnek emberek.

A kisterenyei vasútállomáson viszont mintha mindennek a fordítottja lenne. A hazai viszonyokhoz képest példás rend, már-már műemlékjelleg. Miután elszivárog az utazóközönség, a forgalmi szolgálattevő pedig eltűnik a kulisszák mögött - a resti zárva, a pénztárablak is -, magunkra maradunk két dekorációnak szánt hajtánnyal és a Glória temetkezési bt. nagyméretű hirdetésével. És persze a csodálatos épülettel, ami valahonnan olyan ismerősnek tűnik.

A történet 1861-ben kezdődött. A Szent István Kőszénbánya Társulat tulajdonosai Coburg-Gotha Ágost herceggel, a Forgách grófokkal, Podmaniczky Ármin és Sina Simon báróval, gróf Czebrián Ferenccel, valamint Gyürky Pál örököseivel társaságot alapítottak Magyar Északi Vasút néven. Miután 1863 január-jában kilencven évre szóló tulajdo-nosi jogot szereztek, felvették a jobban csengő Cs. és Kir. Szabad Pest-Losonc-Besztercebánya Vasút és Kőszénbánya Társulat nevet, októberben pedig már meg is kezdődtek a munkálatok. Az első szakaszt, a Pest és Hatvan közöttit 1867. április 2-án adták át, a Salgótarjánig tartó másodikat egy hónappal később, hatalmas adósságok felhalmozása árán. Tény, hogy azokban az időkben még nem lehetett precízen kiszámítani a vasútépítés költségeit, mégis elgondolkodtató, hogyan könyvelhettek el 2 forint 29 krajcár napidíjat a kubikusoknak, miközben csak 25 krajcárt kaptak. Noha úgy tűnt, a vasútépítés remek munkalehetőséget biztosít, és az ország minden részéről özönlöttek az emberek, ez a fizetés csak arra volt elég, hogy még aznap elverjék a munkaterületeken felállított kantinokban. Egy 1864-es árjegyzék szerint ugyanis a háromfontos cipó, a marhahúsleves és a birkagulyás 10 krajcárba, egy font szalonna negyvennyolcba, egy icce bor szintén tízbe, a pálinka huszonnégybe került. A tulajdonosok persze próbálták menteni a menthetőt, például más társaságokkal való egyesüléssel, de törekvéseik nem jártak sikerrel, így 1868. június 30-án az adósságok átvállalásával a magyar kormány szerezte meg, a frissen alapított MÁV születésnapi ajándékául.

Az állami vasúttársaság első feladatai között szerepelt az cég arculatának kialakítása, és ezzel jóval megelőzte korát. Az egyenruhától kezdve a bútorokon át a fali menetrend keretéig az egységesítés minden részletre kiterjedt, így az apróságok mellett természetesen az épületekre is. A MÁV magasépítészeti osztálya ötféle, különböző méretű indóháztípustervet készített. A nyeregtetős, hosszúkás épületek mellőztek mindenféle cicomát, a tervezők kizárólag a funkciót tartották szem előtt, úgy tűnik, a pompát későbbre, a nagy pályaudvarok (1880-90-es évek) megépítésének idejére tartogatták. De az első MÁV-vonal állomásai még a magasépítészeti osztály etalonjai voltak. A történelmi viharokat, a modernizálást és persze a kreatív állomásfőnököket csupán néhány vészelte át, a kisterenyei ezek közül a jelentősebbek közé tartozik. Ha eltekintünk a stílusidegen neontejüveg állomásfelirattól, az 1960-as évek nélkülözhetetlen építészeti anyagától, a hullámpalától, és nem figyelünk oda az apró részletekre, valóban tekintélyt parancsoló, tizenkilencedik századi objektumban érezhetjük magun-kat. Egy ún. II. osztályú indóházban, ami a jelenlegi állapotokat ismerve messze osztályon felüli.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?