Antropocén: az új korszak?

Amerre a lábunk jár

Tudomány

Meglehet, hamarosan máshogy hívjuk a jelen földtörténeti korát. Habár a névváltoztatás nem könnyű, és nem is biztos, hogy logikus.

Az elmúlt hetekben körbefutotta a világsajtót a hír, hogy néhány tucat tudós azon töri a fejét, hogy az eddig holocénnak nevezett földtörténeti kor új nevet, de nagyobb valószínűséggel új folytatást kapjon. Szerintük a továbbiakban antropocénnak hívhatnánk jelenkorunkat, ami a Föld sorsára gyakorolt hatásunkat tekintve tán nem is indokolatlan. Ámde hiába törekszik megannyi geológus, klímatudós és ökológus, sőt jogász (!) arra, hogy hivatalosan is az emberiséget tegye meg a Föld jelenkorának első számú és nevezéktanban is elismert formálójává, korszakot váltani nem is oly egyszerű. Az erősen, kissé tán valószerűtlenül is interdiszciplináris Antropocén Munkacsoport a Nemzetközi Sztratigráfiai Bizottság égisze alatt működik, s tőle is kapta a megbízást arra, hogy kidolgozza, miként lehetne a jelenleg is létező geológiai időskálát kiterjeszteni az antropocén korszak beiktatásával. A tudósok arra szeretnének választ kapni, hogy a Föld biofizikai állapotában észlelt határozott mennyiségi változás hogyan hat a tudományos kutatásra, s miként befolyásolja a változásra adott politikai választ. Ugyanakkor (mint­egy a dialektikában való jártasságukat is fitogtatva) abban a kérdésben is szeretnének dűlőre jutni, hogy ez a bizonyos antropocén kor vajon olyan mély minőségi változást, paradigmaváltást képvisel-e, ami a tudomány, a politika és a jog fejlődését is megszabná.

A munkacsoportnak még van ideje, hogy mindezt eldöntse, csak 2016-ban, minden felmerülő témát megrágva kell javaslatot ten­niük arra vonatkozóan, hogy új időszámítás kezdődjön-e a jelenkori földtörténetben.

 

Pleisztocén, holocén

Az antropocén mint fogalom persze nem újdonság: szovjet (!) geológusok már a hatvanas években használták, csak ők éppen a teljes negyedidőszakot (akkori definíció szerint az utóbbi 1,8 millió évet) értették alatta, ami valóban egybeesett emberi fajunk evolúciójának utolsó állomásaival. A nyolcvanas években azután egy Eugene F. Stoermer nevű ökológus dobta ismét a köztudatba a kifejezést, de már egészen más értelemben – a koncepciót pedig a Nobel-díjas légkörkémikus Paul Crutzen fejtette ki, aki szerint az emberiség önfeledt alkotótevékenysége az utóbbi pár évszázadban már oly mértékben befolyásolta a Föld légkörét, hogy ez új geológiai korszakot konstituál a litoszféra, bolygónk szilárd, merev kőzetburka tekintetében is.
S bár tudjuk, hogy ennek összetétele nem független a légkör kémiai tulajdonságaitól, e tekintetben nem igazán történt olyan változás, ami a kőzetek viselkedésére is hatással lett volna. Vizsgálódásainkat természetesen kiterjeszthetjük más humán eredetű tájformáló erőfeszítésekre is, de sem a minden értelemben mélyre ható bányászat, sem a mezőgazdaság nem tudta átalakítani a földkéregből és a felső földköpenyből álló litoszférának a viselkedését, amit továbbra is a részben még mindig kiderítetlen belső dinamika diktál. Sebaj: a légkörben, az óceánok hőmérsékletében és kémiai összetételében, az élővilágban és bolygónk alaposan megkapart felszínén bekövetkezett változásokat mégis sok kutató tekinti elégséges mértékűnek ahhoz is, hogy átírják a hagyományos geológiai skálabeosztást. Amúgy hivatkoznak arra is, hogy más geológiai határrétegekhez hasonlóan immár az ember korát is önálló kémiai összetételű rétegek jelzik – például a wyomingi Upper Fremont-gleccseren. Az ember szorgos munkájára utal egy klór-36 izotóptartalmú vonal, ez a légköri nukleáris kísérletekből származna, illetve egy magas higanytartalmú sáv, amely az ipari forradalom nyomán került a légkörbe, majd a jégbe.

De elegendő-e mindez ahhoz, hogy leváltsuk a most hivatalosan uralkodó geológiai kort, a holocént? (A latinosított görög kifejezés eredetileg annyit jelentene: teljesen új kor.) Definíciója szerint a legutóbbi nagy eljegesedés (a Würm glaciális, illetve az azt záró fiatalabb driász hidegperiódus) végén vette kezdetét, úgy 11 700 évvel ezelőtt, s időben egybeesik egy régészeti kor, a mostanában főleg mintaszerűnek tekintett étrendje kapcsán emlegetett paleolit időszak végével. Azaz a holocén eddig is egy időben jelentett egy új, a korábbinál melegebb és nedvesebb, de leg­inkább kevésbé jég uralta (azért nem teljesen jégmentes) klímaperiódust, a pleisztocén megafauna visszaszorulását hozó természettörténeti periódust és az ember állattenyésztéssel, földműveléssel és rafinált eszközhasználattal járó korának kibontakozását. Az antropocén kor proponálói maguk is kétféle módon viszonyulnak a hagyományos korbeosztáshoz. Akadnak, akik az emberi tevékenységet már a földművelés és állattenyésztés kezdeteitől, tehát akár az utóbbi 13-14 ezer évben is oly jelentősnek tartják a Föld arculatának átalakulása szempontjából, hogy az antropocént egyenesen a holocén helyébe helyeznék – esetleg korábbi kezdettel. Ez az álláspont azért nem valami népszerű a tudósok körében. Különösen azt a verzióját fogadják kétkedéssel, amely még az interglaciális felmelegedést is a háziasított kérődzők emésztése során kibocsátott, erősen üvegházhatású metánnak (meg a korai földművelők erdőirtásainak) tulajdonítja! A kutatók egy nagyobb csoportja szerint ez a mélyreható humán befolyás csak az ipari forradalomtól mutatható ki – esetleg megengedően hozzáteszik: elég volna, ha az antropocén a XXI. századtól venné kezdetét. Pedig tulajdonképpen már a holocén kihasítása a földtörténeti negyedidőszakból is csak részben magyarázható a fent felsorolt civilizációs, klimatikus és ökológiai megfontolások nyomán. A pleisztocén, ami etimológiailag is „legújabb kort” jelent, ugyanis a legutóbbi nagy eljegesedéseket foglalja magába, az utóbbi két és fél millió évben előfordult 11 nagyobb glaciális periódust – ezek mellett számos kisebb eljegesedésre is sor került –, melyeket rendre enyhültebb, melegebb szakaszok követtek, az úgynevezett interglaciálisok: olyanok, amit most, az utóbbi 11-12 ezer évben, azaz a holocénben megéltünk. Néha persze hűvösebb volt az időjárás ezekben az átmeneti periódusokban a mainál, de előfordult az is, hogy melegebb. Még most is csak közelítjük (a borúlátó jóslatok szerint hamarosan előzzük) a 130 ezer évvel ezelőtt kezdődött és 115 ezer évvel ezelőtt lezárult, tehát a holocénnél hosszabb, 15 ezer boldog évet magába foglaló Riss–Würm interglaciális meleg periódust.

 

Újraindul a múlt

Éppen a pleisztocén nyújt arra jó példát, mennyire nem állandó (stílszerűen: nem kőbe vésett) egy földtörténeti korszak határa. 2009-ig például csupán 1,806 millió éve kezdődött a (még a geológia atyja, a nagy Charles Lyell által 1839-ben definiált) pleisztocén kor. Ám öt évvel ezelőtt a Geológiai Tudományok Nemzetközi Uniója úgy határozott, hogy a pleisz­tocén kezdődjön csak 2,588 millió évvel ezelőtt, a pliocén és pleisztocén kor határát pedig jelezze a nevük alapján partiarcnak tűnő Discoaster mészvázas algák kihalásának ideje – ekkor kezdődik a korábban még a pliocénbe sorolt úgynevezett gelasiai periódus. Megjegyeznénk, hogy a főbb geológiai korszakok, illetve az ezeken belüli részkorok elhatárolása (a magyar földtani nevezéktanban globális sztratotípus szelvényekként és pontokként ismert) referenciahelyek meghatározása révén történik. Örömmel jelenthetjük, hogy a 101 feltételezett referenciahely közül 64-et sikerült a világban fellelni: talán nem véletlen, de ez a fajta határvonal-kijelölés a pleisztocén és a holocén között máig sem történt meg. A fent már emlegetett megafauna kihalása valójában már a pleisztocénban megkezdődött, eleink bizonytalan mértékű közreműködésével – akkor már nagyobb érvek állíthatók amellé, hogy az utóbbi évtizedek fajkihalási hullámát tekintsük határkőnek, s írjuk egyben az egészet a mi számlánkra.

A holocén klimatikus szempontból kétségtelenül újat hozott: de csak a Würm eljegesedéshez képest, és ugyan az ilyen klimatikus változások is komoly tényezők a korszakok elhatárolásánál, de önmagukban aligha elégségesek egy új epocha definiálásához. Magát a felmelegedést, sőt még az utóbbi száz év tendenciáját sem lehet ebből a szempontból abszolutizálni, hogy mást ne mondjunk, a már említett Riss–Würm interglaciálisban a tengerek szintje a mainál 4–6 méterrel volt magasabb (ekkora tengerszint-emelkedést még a leg­alarmistább feltételezések sem jósolnak a következő száz évre).

Persze tudjuk, hogy a felmelegedéstől való zsigeri félelmet az erős aggodalom is táplálja, hogy a Föld esetleg visszatérhet abba a meleg, boldog állapotába, amikor még egyáltalán nem tapodták földjét emberek: ne felejtsük, fajtánk éppen az eljegesedésekhez való példás alkalmazkodása révén emelkedett mai pozí­ciójába. Nem akarnánk lebecsülni destruktív aktivitásunkat – mindez azonban nem jelenti, hogy a földkéreg alakításába is komolyan bele tudnánk szólni. A tektonikus mozgásokat irányító gigantikus erők épp úgy kontrollunkon kívül állnak, mint némely ritkább, de gyakorta geológiai korszakhatárokat definiáló események. Attól tartunk, hogy a még most is elképzelhetetlen, felfoghatatlan természetű, felmérhetetlen nagyságú s nehezen modellezhető lefolyású kozmikus, illetve geológiai katasztrófákhoz (impakt eseményekhez, illetve szupervulkáni működésekhez) mérve minden eddigi eszközünkkel együtt kispályásak vagyunk. Bár az eddig felhalmozott nukleáris fegyverek eldurrogtatásával alighanem erőteljesebben beszállnánk a versenybe – de pusztán ezért nem kéne a dolgot kipróbálni. Ahogy pedig közeledünk a jelen felé, úgy válik egyre kétségesebbé, meg tudjuk-e húzni azokat a határokat, amelyek csak a jövőből válnak láthatóvá. Ne felejtsük: az idő előrehaladtával a tegnap fogalma is rendre újraképződik.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.