Tévétorrent

Dead of Summer

  • - svébis -
  • 2016. augusztus 14.

Tévétorrent

Hát, ez így nem fog menni. Bárhogy igyekeznek a tinihorror műfaját szerializálni, a Scream és a Slasher is könnyűnek találtatott, ez a legújabb próbálkozás pedig már kifejezetten zsenánt: retrót és gyepát ígér, de semmit sem vált be.

A nyolcvanas években járunk, újra nyílik egy nyári tábor, ahol szörnyű dolgok történtek korábban. Érkeznek a táborvezetők, sok-sok hullajelölt fiatal, de aztán… Aztán nem történik semmi. Attól még, hogy az ideggyenge final girl jelölt minden szirszartól besztremál, valaki meg kábszergőzös haluban retteg, s egy kötélre lógatott gumiabroncs csapdossa a fát, még nem pörög fel a frászkörhinta. Arról nem is beszélve, hogy ha már a metahorrorba is belegusztálnak, ahhoz nem elég annyi, hogy a srácok oda nem illő filmeket idéznek fel, csak úgy, a miheztartás végett. Ami viszont van, az jobb lenne, ha nem volna. Kamaszdráma és könnymarta nosztalgia. Mondhatnánk, hogy mekkora jóság már, hogy a sorozat játék­ideje elegendő teret enged a jellemek kibontásának, de egy idő után unalmassá válik, hogy kinek miféle múltbeli tragédia árnyékolja be jelenét, ki kit vinne paplan alá, ki mekkora bunkó és ki mit titkol. Közelebb vagyunk egy délutáni szappanoperához, mint a Péntek 13-hoz, és ezen még kedvenc Candymanünk, Tony Todd se segít, pedig elég morcos és hallgatag. Ő volna Tall Man, az idei nyár garázdája, aki koporsókészítővé faragva kísért, s megbabonázza a népet.

Tehát van itt valami woodoo is, csak a tempó hiányzik. Lassan vérzik el a Dead of Summer, mint torkon szúrt tini egy jól működő sla­sherben.

Magyar felirat: Pilot

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?