Lemez

Dinosaur Jr.: Give A Glimpse Of What Yer Not

Zene

Vannak, akiknek elég az üdvözüléshez, ha egy megbízható rit­mus­szekció által kísért, széttorzított gitárörvénylésben megszólal egy nihilista hang. Az ilyen rajongóknak találták ki a Dinosaur Jr.-t, melynek tagjai bő három évtizeddel ezelőtt adták közös muzsikálásra a fejüket, és akik már akkor grunge-szerű noi­se rockot játszottak, amikor Kurt Cobain még az iskolapadot koptatta. Természetesen náluk is voltak tagcserék meg feloszlás, de a 2005-ös összeborulás óta ismét az alapító tagok alkotják az együttest. Legutóbb négy éve kaptunk lemezt tőlük (ez volt az I Bet On Sky) – azóta a kiöregedett hippi kinézetű gitáros-énekes, J. Mascis csinált egy jó kis folkos szólólemezt, de most visszatért a pedálokhoz és mindenféle egyéb zajgeneráló eszközhöz. Mögötte a dobos ezúttal is Murph, a basszusgitáros pedig Lou Barlow, aki szintén villantott nemrég egy tisztességes szólólemezt.

A sorban tizenegyedik Dinosaur Jr. album valamivel kitisztultabb munka, mint a korai lemezek, viszont az I Bet on Skyon tapasztalt billentyűsödésnek könyörtelenül véget vet. A régi rajongóknak talán az I Walk for Miles fog tetszeni a legjobban, a másik véglet pedig a szinte slágeres Tiny, amelyhez a megrögzött gördeszkarajongó Mascis és társai ütős klipet is forgattak. Akárcsak ez a két dal, úgy a többi is a legjobb amerikai zajrockhagyományokat idézi, mi pedig a lemezek mellett abban is bízhatunk, hogy a Dinosaur Jr. még a kihalás előtt egyszer eljut végre Magyarországra is.

Jagjaguwar/Neon Music, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?