"Speckó technószettel készülünk"

Harcsa Veronika énekes

  • rés a présen
  • 2012. július 21.

Zene

rés a présen: A PIM Nyári Fesztiválján különleges ested lesz, többek között Kulka Jánossal. Hogyan jött létre?

Harcsa Veronika: Egy éve, a Müpa nagytermében mutattuk be a Lámpafény című lemezemet. Azt hiszem, az volt életem eddigi legfontosabb koncertje, egyrészt a helyszín miatt, másrészt ez a verslemez az eddigi legösszetettebb munkám. Június 26-án a PIM-ben ismételünk, vagyis elhangzanak a Lámpafény versdalai, közöttük pedig Kulka János olvas föl prózai szövegeket, melyek a versekhez, a szerzőkhöz, illetve általánosságban a 20. századi költőléthez kapcsolódnak. Ugyanez hallható lesz augusztus 29-én, a Zsidó Nyári Fesztivál keretein belül az Urániában is.

rap: Hol találkozhatunk még veled a nyáron?

HV: A Bin-Jippel a Balaton Soundon, a Veszprémi Utcazenén, a SZIN-en és Szentendrén fesztiválozunk. A Harcsa Veronika Quartettel VOLT, FEZEN, Művészetek Völgye a nyári menü, de ott leszünk olyan helyeken is, mint a hegykői Tízforrás Fesztivál vagy a csíkszeredai Mini Fesztivál, illetve a vajdasági Dombosfest.

rap: Milyen helyen szeretsz a legjobban fellépni?

HV: Alapvetően koncertezni szeretek, amihez leginkább figyelemre van szükségem, a hely, a közeg másodlagos. Vagyis számomra az a jó helyszín, ahol könnyen megteremtődhet a figyelem, legyen szó a Müpáról vagy egy pici vidéki templomról. A fesztiválozás jellemzően másról szól, és mivel az én zeném inkább hallgatós, mint bulizós, hatásvadász műsorral kell kiállni, hogy a közönséget ne zökkentsék ki a minden irányból érkező egyéb ingerek. Ezt persze kihívásként is fel lehet fogni, a Bin-Jippel például a Balaton Soundra speckó technószettel készülünk.

rap: Mi foglalkoztat most a legjobban zeneileg? Van-e újabb terved?

HV: A Bin-Jip második lemezébe és a Gyémánt Bálinttal való közös munkába folynak most a kreatív energiáim, de küszöbön áll egy nagy váltás is. Ősztől Brüsszelben lesz a bázisom, ugyanis felvettek a Koninklijk Konzervatórium kétéves master képzésére. A kinti kalandok mellett rendszeresen fogok hazajárni koncertezni, az itthoni projekteket vinni. Kétlaki életet tervezek, persze majd kiderül, hogy működik ez a gyakorlatban.

rap: Hasznosítod-e az előadói, zenészi tevékenységed során a matematikai tudásodat?

HV: Informatika szakra jártam a BME-re, előtte pedig spec matra a Fazekasba, ezek az évek nyilván nyomot hagytak a gondolkodásomban. Konkrétan a zenélésben, a koncertezésben nem hiszem, hogy ez előjön, viszont zenekarvezetőként, szabadúszó alkotóként rendkívül hasznos, ha az ember rendszerben tud gondolkodni.

rap: Honnan inspirálódsz?

HV: Nagyon érzelmi módon közelítek a zenéhez, így alapvetően az inspirál, ami érzelmileg megérint. Ez lehet az erdő, egy film vagy a számomra fontos emberekkel történő dolgok. Plusz maga a zenehallgatás nekem irtó fontos, nagyon tud hatni rám egy-egy izgalmas zenei megfogalmazás, szokatlan ötlet.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?