Két húron - Peca: Calle Cartagena 211; DJ Bootsie: The Silent Partner (lemez)

  • - minek -
  • 2005. szeptember 15.

Zene

Nagy örömmel jelenthetjük: továbbra sem állnak le a zenekészítéssel tehetséggel és jó zenei ízléssel megvert véreink - sorra készülnek a jobbnál jobb lemezek.
Kár, hogy ezekből vajmi kevés jut el a mainstream médiáig, ennek megfelelően a közönség javarészt csak élő fellépéseik alkalmából találkozhat e produkciókkal. Hatványozottan vonatkozik ez első kiválasztott pozitív példánkra, a Pecára - elvégre az egyik legjobb koncertzenekarról beszélünk, mely immár meglehetős rajongótáborral s egy több mint háromnegyed órás hanghordozóval (Calle Cartagena 211) is bír -, utóbbi méltán érdemli meg a b. közönség figyelmét. A Peca kiváló zenészeinek (a zenekarvezető, fuvolás/vokalista/stb. Gábos Barna, a gitáros Kardos Dániel, a basszer Vajdovich Árpád, a dobos Ballay Gergő, az ütőhangszeres Mogyoró Kornél és Luis Alberto Castillo Osorio) képzeletét érezhetően a latin-amerikai zenék és a mifelénk hagyományos, nagyvárosi (vagy már régen beépült) populáris zenék találkozása ihlette meg. És persze azt sem felejthetjük el, mennyire inspiratív közvetlen környékünk hagyatéka: ennek megfelelően a Peca számaiban egymáshoz simulva, egymásnak mintegy feleselve ott figyelnek a latin-amerikai, spanyol cigány vagy éppen balkáni elemek, mindez rockkal, dzsesszes improvizációkkal vegyítve, néha reggae-lüktetésbe csomagolva. A szépen felépített kompozíciók szép, fokozatos ritmusváltásokkal, mondhatni rafinált ravaszsággal húzzák be a csőbe a hallgatót, aki egy idő után csak annyit vesz észre, hogy megállíthatatlanul pörög a dobok diktálta ritmusra. S valóban: jól fel kell kötnie a vonatkozó ruhaneműt annak, aki követni akarja pl. a Que te pasa co–o mind szédületesebb iramát. A lemez szexepiljét kétségtelenül fokozza az érzelemteli spanyol nyelvű vokál - hangsúlyos kivétel a magyar nyelven előadott, látszólag horgász tárgyú Korán van.

*

Máshonnan közelít és máshová is jut el DJ Bootsie - mégis közös e két lemezben a kompozíciók finom, mondhatni rafinált felépítése, a zenei hatások sokfélesége és az egyaránt megkapó végeredmény. A lemezjátszista/producer DJ Bootsie-t jól ismerheti a közönség (előbb az Árral szemben hiphopformáció, majd a Zagar tagjaként), most egy egész estés hanghordozóval is bemutatkozik - a Silent Partner igazi, finoman felépített downtempoalbum, tele olyan számokkal, melyek egyenesen film alá kívánkoznak. A hangzást a jó kis hiphop alapokon tovagördülő, oldschool soul-, "krimidzsessz"-motívumok (továbbá hatásos vonós hangminták) mellett Schrank Doma finom gitárjátéka határozza meg - a hiphopiskola hatása pedig Bootsie szkreccsein és az alkalmankénti rapbetétekben (Vuluke Khall) érhető tetten. Találunk itt egészen meglepő, s egyben megragadó darabokat is, mint a Horseriders Towards The Abyss (eredetileg még Lovasok a szakadék felé), mely magyar népzenei motívumra épülő, rendkívül megkapó darab - korábban már szerepelt az Etchno című elektronika/népzene fúziós kompiláción s több neves nemzetközi válogatáslemezen (pl. Buddha Bar VII) is. S persze azt sem felejthetjük, hogy a lemez számos darabja (mint pl. a Tango Ronin) kifejezetten táncolni való item (egyébként meg persze igaz, hogy táncolni mindenre lehet, csupán hangulat és kedv kérdése az egész - de van, amire egyenesen kötelező). Két lemezről szóltunk a fentiekben: kétségtelenül más a hangulatuk, a tempójuk, de közös bennük, hogy jóval többet érdemelnek, mint hogy észrevétlen tűnjenek el a naponta ránk zúduló zeneáradatban.

Szerzői kiadás, 2005; UCMG/Ugar, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?