mi a kotta?

Mezzo-fiasco

  • mi a kotta
  • 2018. december 22.

Zene

„Az eset ez: [a bécsi egyetem] újonnan választott rektorának, dr. Wahlbergnek ünnepélyes beiktatása okt. 21-én ment végbe mintegy 700 egyetemi hallgató és számos előkelő, tudományos vendég jelenlétében. A vendégek között ott volt Stremayr kultuszminiszter is, kit az egyetemi polgárok kifütyültek. Az ünnepély esti 6 órakor vette kezdetét, s a vendégek már jóval a rektor megjelenése előtt ott voltak az aulában. Stremayr miniszter, amint helyéről fölkelt, hogy egyik-másik vendéget, ismerősét vagy tanárt üdvözöljön, a fiatalság egyhangú kiáltásával leülésre készteté. A miniszter leült, ott volt az ünnepély végéig, s ajkain az államférfiúi gúnymosoly volt látható.” 1874 októberében így számolt be a Kossuth-párti Magyar Újság az ultramontánnak vélt osztrák kultuszminiszter, Karl von Stremayr lovag nehéz estéjéről, melynek végén a rektor beszédén föllelkesült fiatalság még távoztában is kipisszegte az egyetemi autonómia veszélyeztetésével vádolt kormánytagot. A fotónkon épp díszdoktori viseletben mutatott Stremayr miniszter megítélése azért nem volt minden körben ily negatív, amit elsősorban nem is az bizonyít, hogy Ferenc József utóbb rövid időre még kormányfővé is megtette, hanem az, hogy Anton Bruckner neki ajánlotta az ekkoriban, a hetvenes évek közepén megalkotott V. szimfóniáját.

A Tragikus, a Pizzicato, sőt A hit temploma melléknevekkel is felruházott Bruckner-szimfónia a Pannon Filharmonikusok jövő pénteki koncertjén fog felénk hömpölyögni (Nemzeti Hangversenyterem, november 30., fél nyolc). A terjedelmes, még a sajnálatosan bevett csonkításokkal együtt is kiadós mű, mondhatnánk, családi programon hangzik majd fel, hiszen a Bogányi Tibor által igazítandó est vendégművésze, vagyis Mendelssohn I. zongoraversenyének szólistája a karmester fivére, Bogányi Gergely lesz.

Kedden este testvérek helyett apa és fia, méghozzá A két Foscari ígérkezik elibénk, a gályarabság, vagyis az operaszerzői hajsza éveit nyögő Verdi mestertől (Nemzeti Hangversenyterem, november 27., hét óra). Az 1844-es opera bizonnyal nem az életmű legnépszerűbb alkotása, s Byron könyvdrámáját ízlelgetve már maga a „bussetói medve” is pontosan ismerte fel, miszerint „a darabban nincs meg az a színpadi ragyogás, amely egy operához szükséges”. A római ősbemutatót azután kereken „mezzo-fiascó”-nak ítélte, igaz, hű librettistája, Piave szerint ezt a félbukást más komponista teljes diadalnak nevezte volna. A két Foscari mindenesetre így is figyelemre méltó opera, s mostanában újra fel is fedezik világszerte, egyebek mellett az olyan énekeseknek hála, mint amilyen Leo Nucci, aki most a pesti, koncertszerű előadáson az idősebb Foscari, a dózse szólamát énekli.

A félbukásról eszünkbe juthat Weber Oberonja, a korai Verdi-operákról pedig a Müpában A kalózt vezénylő Carlo Montanaro, s így már át is kötöttünk a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának koncertjéhez (Zeneakadémia, november 27., fél nyolc). Az Oberon nyitányával indul majd ez a hangverseny, hogy aztán Perényi Miklós régi kedves műsorszámát, Schumann a-moll csellóversenyét játssza el, a szünet után pedig Brahms II. szimfóniája fogja beszegni az esténket. Brahms neve végül még Várjon Dénes zongoraestjéhez is elirányítja ajánlónkat: az ő programján a másik két nagy B betűs, Bach meg a Hammer-klavier-szonátával megidézett Beethoven között fog szerepet kapni Bécs vitriolos humorú büszkesége (Zeneakadémia, november 30., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?