Sziget – Koncert

Nincs több mesebeli lény – Gorillaz

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. szeptember 16.

Zene

A Gorillaz sokáig elkerülte hazánkat, de tavaly óta ez már a harmadik fellépésük volt: a rövid promókoncert és a 2017-es Humanz félházas Aréna-beli bemutatója után most a legfrissebb The Now Now című lemezt hozták el a Sziget Nagyszínpadára. Itt pedig egyértelműen kiderült, hogy hiába a sok kiváló vendégművész, a Gorillaz immáron nem valamiféle futurisztikus virtuális zenekar, hanem az utóbbi években egyre termékenyebb Damon Albarn szólóprojektje – amit legjobban a koncerten is kivetített (amúgy a zenekar legutóbbi slágere, a Humility klipjéből kölcsönzött) mondat tükröz leghívebben: „No more unicorns anymore”. Nincsenek többé mesebeli lények: az eredeti Gorillaz-koncepció alapját adó jól ismert képregényfigurák csak mutatóba bukkantak fel a kivetítőn, a színpadon pedig azok a hús-vér háttéremberek játszottak, akik a kezdetektől kísérik a Gorillazt.

A zenészek nagyon odatették magukat, és a kissé megviseltnek tűnő Albarn kifejezetten élvezte is a viszonylag hosszú koncertet; a dalszerző-énekes mindvégig nagyon közvetlen volt, már az első percekben leugrott a színpadról, hogy a közönséggel pacsizhasson. Ám hiába a jó számok és a szinte tökéletes előadás, a fesztivál nagyszámú közönségének valahogyan nem jött be 2D-Albarn jellegzetes, elszállós világa. Az újabb számokat meglehetősen kevesen ismerték, a kevéssé tempós dalok pedig nem igazán mozgatták meg a közönséget, még a publikum megénekeltetésére tett ismételt kísérletek is rendre kudarcot vallottak. Hiányérzete ugyanakkor senkinek sem lehetett, hiszen minden fontosabb dal elhangzott a koncerten. Beszédes azonban, hogy a zenekar utolsó igazán nagy slágerei is már vagy nyolcévesek (a Superfast Jellyfish vagy a Stylo a Plastic Beachről), a legnagyobb sikert pedig a Gorillaz első két, 2001-es és 2005-ös albumának dalai aratták (Feel Good Inc., Clint Eastwood), ezeket Albarnék jó érzékkel az este legvégére tartogatták.

Sziget, Dan Panaitescu Nagyszínpad, augusztus 9.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?