Sziget – Koncert

Vízilovak közt – Lykke Li

Zene

A svéd énekesnőnek 2011-ben lett egy nagy slágere. Most is elhangzik – nyilván zárásképp – a pörgős I Follow Rivers, és először a koncert kezdete óta énekel vele a közönség. Egyébként az az új trend, hogy a sztárok kihagyják azt a számot, amiért a nép kimondottan névre gyűlő része odacsődült, de ha itt elmaradt volna az „I, I follow, follow you” traumaoldó összüvöltése, valószínűleg kitör a balhé. Holott a probléma csak annyi, hogy Lykke Li nem a Sziget nagyszínpadára való. És nem azért, mert a tehetsége, sokszínűsége, ragyogása (amiből itt csak a tikkasztó meleg ellenére felvett latexcuccok csillogása maradt) ne erre predesztinálná, hanem azért, amiért a tavalyi PJ Harvey-fellépés sem. Lykke Li balladisztikus, ravasz és szép dalai – melyekben finoman ötvözi a pop, az indie rock és az elektronikus zene stílusjegyeit, mindezt változatos hangszerelésekkel, érzékeny elmozdulásokkal – a kora esti porban és hőségben egyszerűen elolvadnak és szétszóródnak. Lykke szomorú és lassú számai figyelmet követelnének. Mert jó dalok. Benne vannak Li fiatalsága ellenére is gazdag életútjának lenyomatai, a svéd távolságtartás, Nepál és India hatása, Amerika lendülete. Lykke vagánysága nem látványos, leginkább érdekes kísérleteiben érhető tetten: az Alkonyat – Újhold című filmben csendül fel Possibility című dala, de 2013-ban vendégművészként szerepelt David Lynch második stúdióalbumán is. De a Szigeten ebből csak a túlélés reménye marad, a hely nem kedvez az árnyalatoknak. A tömegben vízilónak öltözött ordító angolok követelik az első szám óta „A Slágert”; menyasszonyi ruhába öltözött spanyol pasik szivárványos parókában üvöltenek végig valami teljesen mást. Türelmetlen tömeg feszül a színpadon álló kicsi, vékony lánynak. Nézem a kivetítőn a tényleg szomorú szemét, ahogy megy előre a programmal, még egy, még egy, mindjárt vége, és végre, tényleg. Remélem, hamarosan megnézhetjük intimebb térben is, ahová való a produkciója.

Sziget, Dan Panaitescu Nagyszínpad, augusztus 8.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?