World music: az

  • 2003. január 23.

Zene

új esztendő első hónapja csendesen telt szokás szerint, de nincs semmi vész: éppen elég izgalmat rejt a múlt évi "maradvány".

új esztendő első hónapja csendesen telt szokás szerint, de nincs semmi vész: éppen elég izgalmat rejt a múlt évi "maradvány".

n Akeikoi From Connexion: Binkafo. Azért az disznóság lenne, ha Elefántcsontparton csak a polgárháború keltene hírt. Jobbat tudok. Akeikoi From Connexion a neve, és ugyancsak megéri a pénzét "brutalitásilag", mégsem kell tőle a fűbe harapni, éppen elég pár szippantás... Ez a társaság a kilencvenes évek végén állt össze, az abidjani Yelembe együttes ütőseiből és egy arra portyázó francia zenekar, a Caline Georgette tagjaiból. Az egyik oldalon elementáris ritmusok, a másikon bakancsos-menetelős rock - szemplerrel, zajjal, kakofóniával. Így együtt: nagyon durva transz, sejthetik. És most kijött a debütáló album. Ezt a Binkafót az életben nem fogják a rádiók közelébe engedni, ami egyfelől lényegtelen, másrészt igazán kár: Önöknek nem csak tőlem kellene megtudniuk, hogy új fejezet nyílt az afrorockban. (Sono/Next, 2002) HHHH és fél

n Eddy Morton & The Bushburys: Timeless. Az angol folk-rocknak vannak érdemekben dús úttörői, és vannak jelentős követői is - a Fairport Conventiontől az Oyster Banden át a Levellersig -, de hozzám egyik sem lopakodott olyan közel, mint ez a felénk meglehetősen ismeretlen csapat. Mielőtt összehozta, Eddy Morton szólóban gitározott-dalolt, ´94 óta azonban ötösben tartanak, amerre kell, túlesve immár a nyolcadik albumon. Timeless a címe, és én, engedelmükkel, úgy vennék rá mérget, hogy ezúttal nincs is több szavam: ahol a gyöngédség ilyen hőfokon sűrűsödött össze, ott a visszhangján farigcsálni: méltatlan. (Enigma, 2002) HHHHH

n Hétrét: Hetric Free Folk. Kérdés persze, hol tart ma ez a zenekar... Hiszen jó két éve - fennállásának második esztendejében - vette fel ezt az albumot, és igazán csak a vidéken működő folkegyüttesek hátrányos helyzete hibáztatható azért, hogy nem került forgalomba ezelőtt. Amit hallunk, az a kelta, a magyar és a saját daloknak a füzére, kimondottan szép énekhanggal és elegáns hangszereléssel, igazán emlékezetessé azonban csak azok válnak, amelyek a magyar és a kelta melódiák elrugaszkodott ötvözeteként születtek meg. Ha lesz indíttatása továbblépni ezen a terepen, figyelemre méltó jövőt remélek a Hétrét ígéretének; kérdés persze, hogy hol tart ma ez a zenekar... (Beatang/Periferic, 2002) HHHH alá

n Boubacar Traoré: Je chanterai pour toi. Azt olvasni, Boubacar Traoré Mali Elvis Presleyje, Chuck Berryje volt a hatvanas években. Az ő dalaival kívánt szerencsés jó reggelt a helyi rádió, aztán az új szelek új bálványokat hoztak, és Boubacar dobozgitáros bluesa lassacskán feledésbe merült. Volt akkor ő minden: szabó és farmer és kereskedő, legfőképpen pedig mélységesen szomorú, mivelhogy elvesztette Pierrette-et, a feleségét is. Próbált odébbállni, Franciaországba költözött, ahol a heti meló után a földijeinek pengetett, míg egyszer csak arra ébredt, hogy felfedezték megint. Azóta meg már hét albumra rúg a diszkográfiája, köztük olyan kiválóságokkal, mint a Sa golo vagy a Maciré - melyekből most jócskán merít a Je chanterai pour toi. Hiszen ez egy dokumentumfilm zenéje, melyben Boubacarral bejárhatjuk Malit és az életét, hovatovább, az út során, együtt hallhatjuk Rokia Traoréval, Ali Farka Touréval, Ballaké Sissokóval. Az a valóban megrendítő melankólia, ami Boubacart annyira jellegzetessé teszi, természetesen ezen a korongon is átjön, de kicsattanó nóvummal csak két ´63-as rádiófelvétele, a Mali Twist és a Kayes Ba szolgál. (Marabi, 2002) HHHH

n Cicala Mvta: Deko-Boko. Tessenek megjegyezni a nevét. Wataru Ohkuma már korántsem csak a japán világzenei szcéna kulcsfigurájaként számottevő: globalice is bámulatos, hogy a japán utcazenei (chindon) és rezes (jinta) hagyomány mellett hányféle forrásba merítette a klarinétját. Három zenekart futtat: a Soul Flower Mononoke Summit terepe az akusztikus japán folk-punk, a Betsuni Nanmo Klezmeré a kelet-európai jiddis muzsika, míg a Cicala Mvta habozás nélkül göngyöli magába Amerikát és Kelet-Európát, a Balkánt és Ázsiát. Minimum. Persze nem emiatt jó, hanem az intenzitása, az elragadtatottsága és a színültig sajátos íze révén - a fölényes technikát ezen a szinten már nem illik említeni. A Deko-Boko a második Cicala Mvta-album, és egyrészt sokkal jobb az elsőnél, másfelől a Cicala Mvta-koncertek őrületéről is többet árul el. Nem kegyelmez sem Bartóknak (Bulgarian Rhythm), sem Dave Tarrasnak (Bessarabian Hora), a Sorry For Falling In Love pedig minden idők legelborultabb szerelmi vallomásai közül való. (Nektar/Tropical/Zenesegély, 2002) HHHHH alá

Marton László Távolodó

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?