Elszállt

A szerk.

A hétvégére már erősen bukóra hajlott az ügy, hiába próbálta Áder meg Pokorni a 3 plusz (talán) 1/2 találatot az eredetileg hétkérdéses népszavazási kezdeményezés nagyszerű sikereként prezentálni.

A hétvégére már erősen bukóra hajlott az ügy, hiába próbálta Áder meg Pokorni a 3 plusz (talán) 1/2 találatot az eredetileg hétkérdéses népszavazási kezdeményezés nagyszerű sikereként prezentálni. (Vajon mi vihette rá a két régi harcost arra, hogy feltakarítson a főnök után, mikor őket vélhetően meg sem kérdezték arról, hogy most akkor csináljak-e a szoba közepére, vagy tartsam vissza mégiscsak?)

És itt vakuljunk meg, tényleg próbáltunk valami magasabb értelmet és hosszú távú, zseniális stratégiát belelátni a dologba. De ebbe? Hogyan? (Az Alkotmánybíróság döntése nyomán kialakult helyzetről lásd cikkünket a 10-12. oldalon.)

Van egy kérdés, amit nem lehet értelmezni - "a kórházak privatizációjáról" tudniillik szó sincs; szolgáltatások magánosításáról ellenben igen, ami hosszú évek óta gyakorlat az egészségügyben. (Nota bene: a klasszikus magánosítás olyasmi, amire a megszüntetésre ítélt Schöpf-Mérei vezetősége készül, hogy tudniillik magánintézménnyé alakíthassa a kórházat. Ha lesz tőkéjük hozzá és sikerül nekik, nos, mi is a gond avval?)

A második kérdés egyrészt már eldőlt (a gyógyszerárusítással kapcsolatos), a tetejébe eleve ostoba volt (mondjunk még ilyen kérdéseket?, tessék: "Egyetért-e Ön azzal, hogy oldalszalonnát és cipőfűzőt csak az erre kijelölt Oldalszalonnát És Cipőfűzőt Árusító Boltokban lehessen árusítani?").

Van még egy kérdés, a családi gazdaságok elővásárlási jogáról szóló, ami egyrészt már szintén eldőlt (hiszen az uniós derogáció lejártával a földpiac fölszabadul), másrészt alig érint pár ezer embert ebben az országban, harmadrészt még a megfejtéséhez is széles agrárágazati és cégjogi ismeretekre lenne szükség.

És esetleg lesz egy negyedik: a tandíjkérdés, amiben egy esetleges "igen" győzelem felettébb megkönnyíti majd a felsőoktatás helyzetét, kérdezzék csak meg a rektorokat.

Ez lenne a kormánybuktatás receptje? Maga a forradalom?

Merthogy ugye valami olyasminek készült a dolog - a népszavazási kezdeményezés, az októberi és ez a második mostani is csak egy-egy lefosott kilométerkő azon az úton, amelyen a Fidesz elnöke tavaly tavasszal indult el.

Miután Orbán másodszor is elveszítette az országgyűlési választásokat, stratégiáját az előrehozott választásokra építette. Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésében olyan lehetőséget látott, aminek a kihasználásával célját ripsz-ropsz érheti el. Meghirdette, hogy az önkormányzati választás az "igazi" parlamenti választás, a harmadik forduló, ahol az igazság legyűri a leleplezett hazugságot. Aztán október 1-jén a Fidesz nagy győzelmet aratott - ám a kormány október 2-án is a helyén volt, végtére az emberek nem az országgyűlési, hanem az önkormányzati mandátumokról döntöttek csupán. Ezután következett a nevezetes 72 órás ultimátum: Gyurcsány vagy lemond, vagy... Az arrogáns, pökhendi kormányfő azonban elfelejtett betojni, és a 73. órában is a helyén volt. Az irgalmat hírből sem ismerő Orbán pedig beváltotta szörnyű fenyegetését: mindennap délután öt órára nagygyűlést hirdetett, melyeken többször fellépett a széles körben rettegett Pitti Katalin is.

Ám ezeken nemhogy százezrek, de a vége felé tízezren sem jöttek össze. A kormány pedig a helyén maradt, hiába adtak bele a demonstrálók mindent, egyes híresztelések szerint ezerkétszázháromszor énekelték el a Székely himnuszt. A "forradalom" ekkor lekerült a műsorról, viszont a nevetségessé válás ellen valamit tenni kellett. Ez lett a kormány eltávolítására kitalált "utolsó" (már megint az utolsó), ráadásul makulátlanul alkotmányos eszköz, a népszavazás. Orbán ekkor újfent azt ígérte híveinek, hogy juszt is megbuktatja a kormányt; ha nem is azonnal, de a népszavazás után bizonyosan. (Egy rövid időre szóba jött egy márciusi határidő is: kijönnek az áremelés utáni első nagy gázszámlák, az emberek az utcára tódulnak, a kormány megdől. De a gázlázadás is elmaradt. A Fidesz elnöke ebben is elszámította magát; oly sokadszorra, hogy ez a tévedése föl sem tűnik már senkinek.)

Csakhogy ami a tavaly októberi lázas napokban pompás ötletnek tűnt, az most, fél év múlva inkább a stratégia csődjét ígéri.

Erre a népszavazásra ugyanis azok, akik e kérdéseket valóban meghallgatják, és veszik maguknak a fáradságot, hogy megértsék a tartalmukat, és egy kicsit is komolyan veszik állampolgári jogaikat és kötelességeiket, saját magukat, nem fognak elmenni. Mert pontosan látják, hogy ez kamu, hogy az ötletgazda rosszhiszeműen visszaél egy demokratikus intézménnyel (az alkotmányozó eredeti szándéka szerint ugyanis a népszavazás kormánybuktatásra nem használható - ezt például onnan lehet tudni, hogy bele van írva a törvénybe), s mivel Orbán a népszavazást mégis kormánybuktatásra akarja használni, az egész konstrukció, patikusostul, elővásárlási jogostul, vizitdíjastul, kórházi napidíjastul a velejéig hazug. Akkor már sokkal őszintébb lett volna azt a kérdést, a valódi kérdést feltenni: "Egyetért-e Ön azzal, hogy inkább Orbán Viktor legyen a miniszterelnök, az emberi kor legvégső határáig?" Vagy mert ezt talán mégsem lehet, azt, hogy: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Orb. Vikt. továbbra is feszt azt mondja, mondogassa, mondogathassa, hogy a kormány mondjon le?"

Azok, akik elmennek majd a népszavazás(ok)ra, kétségkívül így is értik majd a konkrét kérdéseket, bárhány is lesz belőlük, és bármit is tartalmaznak majd. Ha az lesz a kérdés, hogy "Egyetért-e Ön azzal, hogy Pitti Katalin addig énekeljen népdalokat és virágénekeket a parlament előtt, amíg a kormány le nem mond?", annak is örülnének, és arra is igent mondanának, legfeljebb addig a pár napig nem mennének a Kossuth tér közelébe.

De hányan lennének ők? Lennének-e kicsivel többen, mint kétmillióan, amennyi egyirányú szavazat az eredményességhez kell - és amenynyien a 2006-os országgyűlési választáson a Fideszre szavaztak?

Aligha. Elvégre a következő fél évben a kormánynak is lenne pár szava ezen ügyekben a lakossághoz; sőt, gyanítjuk, az MDF-nek is. És hogy ennyien elmenjenek, ahhoz az is kéne, hogy az összes egykori Fidesz-szavazó, a bizonytalanok, a két rossz közül a szerintük kisebbiket választók egytől egyig elhiggyék: ha elmennek, úgy lesz, ahogy Orbán mondja. Az eredményességhez az kell, hogy mindannyian eldobják az agyukat, és belehelyezkedjenek Orbán Viktor fantáziavilágába, amelyben az elsöprő diadal után a trónbitorló szemüveges rövid, utolsó szereplésre jelentkezik be a Szabadság téren (lemondani).

Ezért van most szüksége Orbánnak erre a két újabb kérdésre is a kórházi napidíjról meg a vizitdíjról. Ha vissza már nem tud menni, megállni meg nem lehet, hát próbálja a haladás látszatát kelteni. Emelni a tétet, és még egy lapot húzni - a fuccsra. Ha meg nem egy, hanem két népszavazás lesz, annál jobb - annál tovább tart majd a hecc, és ha az első nem jön be, még mindig ott a másik, ami bejöhet.

Pedig ez a két további kérdés már nem oszt és nem szoroz. Nincs az a zsákutca, amiben egy erős akaratú, nagyszerű vezető és stratéga ne tudna még harminc centit előrehaladni - de az is csak a falhoz visz közelebb.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza

Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja. Nemcsak előttünk: az egykori szovjet tömb valamennyi, 1990-ben szabaddá vált országa előtt.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.