A szerk.

Ha

A szerk.

Az LMP-t nem azért éri el hamarosan eddigi legsúlyosabb, akár pártszakadáshoz is vezető válsága, mert hétvégi kongresszusán a Bajnai-projekt elutasítása mellett döntött. Az LMP orvosolhatatlan megosztottsága sokkal bonyolultabbnak tűnik annál, mint hogy a párt egyik fele mást gondol a szövetségi politikáról, mint a másik fele - de ennek az írásnak a tárgya nem az LMP belső problémája.

Ezt csupán azért idéztük föl, mert úgy véljük: a feltételezett ellenzéki összefogás szempontjából a kisebbik rossz történt az LMP-kongresszuson. Mi lett volna, ha? - és ezúttal nem értelmetlen föltenni e kérdést. Ha a Jávor Benedek-Karácsony Gergely-féle elképzelés győz a hétvégén, amögött is minimális kongresszusi többség állna, éppúgy, mint a Schiffer-szárny győzelme mögött. Schifferék azt sulykolnák, hogy Jávorék feladják "eredeti eszméiket", a párt függetlenségét, és az LMP-t akarva-akaratlanul Bajnai, valamint a szocialisták rehabilitálására használják. Ilyen körülmények között az sem biztos, hogy az LMP egyáltalán eljutna az Együtt 2014-gyel folytatandó tárgyalásokig - jó eséllyel már előtte szétesne. (Ez persze most is megtörténhet, legfeljebb lassabb tempóban.) De ha az LMP el is vergődne az egyeztetések megkezdéséig: csak idő kérdése lenne, hogy az MSZP-fájl megnyitása után meddig ülnek az asztalnál Jávorék.

Ha az LMP delegáltjai másként döntenek, akkor a párt és az Együtt 2014 néhány héttel-hónappal később kerül abba a helyzetbe, amelyben most van - hogy ti. az LMP inkább önállóan képezne pólust.

Schiffer és követői a hétvégén újfent kinyilvánították: az MSZP-ellenesség mindent felülír. Ez az álláspont bár ostoba (hiszen kormányváltást hirdetni és az MSZP-t feketeseggűnek tekinteni egyszerre nem lehet az orbáni-áderi választójogi törvény miatt), de legalább egyértelmű.

Az Együtt 2014 viszont nem beszél világosan. Az okát pontosan tudjuk. Azt még csak-csak kimondják, hogy az MSZP nélkül nincs választási győzelem, de annak deklarálására még senkinek nem volt bátorsága, hogy az MSZP csatlakozása nélkül belekezdeni is fölösleges bármiféle kooperációba.

Bajnaiék a mozgalom meghirdetésekor a látszatát is el akarták kerülni, hogy diktálni akarnának az LMP-nek vagy az MSZP-nek, továbbá hallatlan empátiával kezelték a szocifóbiás elempés lelkeket. A jelek szerint sok értelme nem volt, mivel Jávor Benedekék álláspontja a közhiedelemmel ellentétben alig valamivel megengedőbb, mint a Schifferéké. Előzetes nyilatkozataik alapján az elképzelt tárgyalási stratégiájuk körülbelül így összegezhető: itt van a 17 pontunk, ezt kellene elfogadnotok, hogy együttműködhessetek velünk. A szocik? Esetleg ők is bekúszhatnak a küszöb alatt.

Schiffer András azért mondhatott nemet az összefogásra (maradjunk jóhiszeműek), mert a "fogjunk össze!" vágyvezérelte "korparancsán" kívül az Együtt 2014 semmit nem állított. (Hogy a tárgyalások végére kell eljutni a konkrétumokig? A naivitásnak is van határa.) Ne feledjük, nemcsak az LMP, de az MSZP is gyanakodva méregeti Bajnai Gordon színrelépését. Az LMP úgy tartja, hogy Bajnainak igazából csak a brandjükre van szüksége, meg arra, hogy a bevonásukkal demonstrálhassa függetlenségét a szocialistáktól (ezért is az LMP-t kérte föl elsőként a csatlakozásra az Együtt 2014); az MSZP meg úgy véli, hogy rá a plakátragasztás, a szavazók mozgósítása maradna, pártként inkább hallgatnia kellene. Bajnaiék szempontjai is akceptálhatók: ha az MSZP-vel indítanak, egy jól sikerült hype-on kívül mást nemigen tudnak fölmutatni: a szocialisták pillanatok alatt partvonalra szorítják őket.

Világos beszéd híján a jelenlegi állapotot a kölcsönös gyanakvás jellemzi. Pedig - éppen Karácsony Gergely szájából - hangzott már el olyan ötlet, ami reális alapja lehetne egy választási koalíciónak. Mondjuk az, hogy az összefogás célja a jogállami restaurációhoz szükséges kétharmados parlamenti többség megszerzése. Az Orbán-rezsim intézményrendszerének a szétzúzása, kiszolgálóinak - Polt Pétertől Szalai Annamárián (és ha tényleg jegybankelnök lesz: Matolcsy Györgyön) át a jelenlegi Alkotmánybíróság legalább feléig - tegnapi hatályú menesztése. Ha közös kormányprogramban a szövetség nem tud megállapodni (aminek az esélye igen nagy), új választás lesz, ami természetesen a visszaállított demokratikus választási szabályok szerint zajlana. (Amelyek nem kényszerítenek szövetségre össze nem illő politikai erőket.) Hiszen még egy újabb, immár kétfordulós voksolás is ezerszer olcsóbb megoldás, mint ha Orbán akár csak egyetlen nappal is tovább marad a kelleténél.

Ez világos beszéd volna; erre nem lehetne nemet mondani arra hivatkozva, hogy de hát a komcsik is benne vannak! Erre nemet mondani egy ellenzéki erőnek valóban politikai öngyilkosság lenne.

Összefogás elképzelhetetlen kölcsönös bizalom nélkül. A bizalom alapja a tiszta beszéd.

Van még idő újra nekifutni.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.