A szerk.

Krétakörök

A szerk.

Mindaz, ami a miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestületének tavaly november 27-én kelt, de csak január 5-én nyilvánosságra hozott levele nyomán kibontakozott, túlnőtt önmagán.

Éppen azért tudott túlnőni önmagán, mert eddig a maga szakmai keretei között mozgott. Ám amiért a miskolciak, majd a zuglói Teleki Blanka Gimnázium oktatói szót emeltek – hogy legyen vége már a reformnak csúfolt kormányzati ámokfutásnak –, az éppen a NER lényegét vette célba. Hiszen az értelmes, átgondolt szakpolitika hiányában előrántott, a nemzeti giccs közhelyeibe csomagolt voluntarista dilettantizmus nem csupán az oktatást, hanem minden mást is szétmállasztott és elzüllesztett mára. A parlamentarizmust. A hatalmat ellenőrző jogállami intézményrendszert. Az egészségügyet. A szociálpolitikát. A közigazgatást. Az igazságszolgáltatás mind több szegmensét.

Az orbánizmus következményei a mindennapokban épp a tönkretett oktatásügyben (és az egészségügyben) lettek elsőként érzékelhetők. A választási rendszer csaló átalakítása vagy az alkotmánybíráskodás ellehetetlenítése kevésbé látványos, mint az, hogy a beteg hozzátartozóinkat az állami egészségügy egyre kevésbé képes ellátni, vagy hogy a gyerekeink iskolája a vécépapírtól a tanterem fölszereléséig mindenre a szülőktől kunyerál. A központosított tanterv a múlt századba löki vissza a tanárt és a diákot, remek és sokszor bizonyított műhelyek esnek áldozatául az esztelen uniformizálásnak. Felemlegethetjük az összeszerelőcsarnok-kompatibilissá degradált szakoktatásból kikerülők szűkülő felemelkedési lehetőségeit is, és még számos „eredményt”, amiből tisztán látszik: nem csak a pedagógusszakma veresége volna, ha tiltakozásuk úgy érne véget, mint két éve.

Akkor ugyanis a kormányzat – ahogyan azt tette korábban például a munkavállalói érdekszövetségekkel – a demonstrálók egy részét korrumpálta, majd átverte, a másik részét pedig az előbbire mutogatva a partvonalon kívülre tolta. A kormány most is erre játszik. Éjt nappallá téve egyeztetne, szakmai fórumokat, kerekasztalt szervezne, és a magyar történelem „lehető legszélesebb körű köznevelési konzultációját” indítaná el – amiből a vak is láthatja, hogy eltökélt szándéka a pedagógusok, a diákok, a szülők és persze a szélesebb közvélemény újabb becsapása.

A kormány nagy bajban van a pedagóguslázadás miatt. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy Orbán Viktor, aki a valódi társadalmi problémákra jellemzően bátor elfutással reagál, ezúttal sem exponálta magát az ügyben. Egyelőre megteheti, mivel a tanárügy kormányzati kezelését Balog miniszter végzi, a civil követelések és elégedetlenkedés sunyi leszerelésére tartott specialista. Balog rója is az ilyenkor szokásos köreit, tenyérbe mászó cinizmussal fényezve az eddigi esztelen rombolást: úgy látszik, az oktatás forradalmi átalakításának lázában túltoltuk kicsit a biciklit, ezért visszaveszünk a tempóból, például a krétavásárlást tényleg egyszerűsíteni kellene…

A mostani akcióhoz csatlakozott pedagógusok között bizonnyal vannak olyanok, akik munkájuk okán figyelemmel kísérték két éve a Balog szervezte Antiszegregációs Kerekasztal sorsát. Az akkori „együttgondolkodás” arra volt hivatott, hogy a kormányzat által szorgalmazott de facto szegregációt legitimálják az EU előtt. Ám ott végül a civil oldal – de még a szakmabeli kormánytisztviselő is! – Balogékra borította az asztalt. Mert átlátták, hogy a kormány csak megosztani akarja őket, érdemi, valódi változást sürgető javaslataikra a füle botját sem mozdítja, csupán a kifárasztásukra játszik. Ők már tudják, hogy Balog miniszter egyetlen szavát nem szabad elhinni.

Most sem lehet illúziója senkinek: a kormány azonmód megtöri a pedagógusok egységét és szolidaritását, ha csak egyetlen olyan pedagógusszervezetet is talál, amellyel – a szokott nagy médiafelhajtás közepette – „tárgyalhat”, „egyeztethet”, s diszkreditálja a tanártársadalom többségét. Akkor tényleg a krétavásárlás könnyítése lesz az opció.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?