A szerk.

Lélegzik

A szerk.

Valójában eléggé érthetetlen az egész, de biztos mi vagyunk a türelmetlenek, sőt direkt értetlenek a miénkével nem egyező véleményekkel szemben. Pedig igenis virágozzék minden virág és bokor és fa és zsiráf!

Vagy ne.

A Liget szétdúlásáról beszélünk, azért hozakodtunk elő a növényzettel.

Van Pest legnagyobb közparkja, magunk közt szólva eléggé lerohadt állapotban, de azért így is elég sokan látogatják, főként hétvégenként, főleg a környékről, vagyis Budapest VI., VII., XIII. és XIV. kerületéből. Úgy sejtjük, főleg olyanok, akiknek hétvégén nincs hova menni, telek, nyaraló nemigen játszik. Aki nem tud a kertjébe kiülni, mert nincs neki. Ezért idejön, ha jó levegőt akar szívni. Ücsörög a pesti alsó- vagy alsóközépparaszt a Ligetben, nincs jobb dolga, lélegzik. Sütteti magát a napon. Vagy hűsöl. A mozgékonyabbja sétál, vagy egyenesen futkoz fel és alá. Hogy minek – ő se tudja, a végén ugyanoda ér vissza, ahonnan elindult. (Ezzel az erővel ücsöröghetett is volna.) Van, amelyik a szaporulatot is idehordja.

Nyilvánvaló, hogy ez tarthatatlan állapot.

Még jó, hogy nem is lesz tartva!

Most épp úgy állunk, hogy négy objektum épül majd ebben a legnagyobb budapesti parkban, ezek kulturális objektumok lesznek. Lapunk a kultúra legnagyobb barátja, ez, reméljük, nem szorul további bizonyításra, ezért azt mondjuk nemzeti és kulturális és nemzeti-kulturális szívünk minden melegével: épüljenek csak kulturális objektumok! A Zene Házára, ami a jelen elképzelések szerint afféle zenei játszóház lenne és „hangkiállítás”, hangos igent mondunk! Mi is megyünk majd csilingelni a Zene Házába, és egyetértünk azzal is, hogy Budapest kapjon még egy koncerttermet, ha nem is nagyot. Helyeslésünkkel találkozik a Néprajzi Múzeum új elhelyezése is, és lelkesen támogatjuk a Magyar Nemzeti Galériát, valamint az új színházat is!

De miért a Ligetben?

A három kiállítóhelyet (az Állatkert, a Közlekedési, a Mezőgazdasági és a Szépművészeti Múzeum mellé) a Liget beépítésének ideológiája szerint azért kéne egymás mellé rántani, mert így kialakulna a városban egy remek múzeumi negyed, és nem hogy a hazai látogató áramlana egyik múzeumból a másikba, miáltal növekedne műveltségi szintje, de külföldről is özönlene ide a múzeumbolond turista.

A hazai látogató ezzel szemben még a Múzeumok Éjszakáján is legfeljebb három múzeumba megy be, pedig ekkor teljesen fel van ajzva, és a belépő is nyomott árú. Továbbá: múzeumnézegetéssel maximum két órán át képes lekötni magát a kultúrát legelszántabban szomjúhozó emberi elme is. A külföldi is. Utána megunja. Ha sok múzeum van egy helyen, attól még nem megy be, csak egybe. Maximum kettőbe. Aztán hazamegy, és legközelebb megy a következőbe.

Ha nem a Ligetbe kell majd a külföldinek vagy a magyarnak visszamenni, akkor nem megy? Ezért kell sok múzeumot rakni a Ligetbe?

Eddig úgy tettünk, mintha nem értenénk, miről van szó. Ezt mostanra eluntuk ugyan egy kicsit, de még mindig megpróbálunk uralkodni magunkon. Ezért most hangsúlyozottan nem foglalkozunk azzal, hogy ennek a prodzsektnek alig van egyenes eleme, hogy egy olyan kormány takarózik a kultúrával, amelyik évek óta kivérezteti az élő, lélegző, és tőle függetlenül lélegző, uram bocsá’ magát ezen kormány uralkodó ideológiájával szemben tételező magyar kultúrát. Hagyjuk az ordító ellentmondást a meglévő, funkcionáló múzeumok költségvetése és a Liget-múzeumok építésére fordítandó tízmilliárdok között. És még csak nem is az az érdekes, hogy az építhetnéket mennyire a baráti kezekbe juttatható megbízások, a leszállítandó beton, kő, vas, kapacitás inspirálja, és persze az ezeken realizálható túlszámlázás.

De legalább a Ligetet, azt nem lehetne meghagyni?

Csak egy lépést kéne hátralépni, hogy ennek az egésznek az abszurditását meglássuk. Budapesten ezer helyre építhetne Zene Házát, Néprajzi Múzeumot, Egyéb Múzeumot, Változatos Múzeumot a kormány. Azt viszont őszinte pillanataikban a Liget-projekt gazdái sem tagadják, hogy a város második legnagyobb közparkja totálisan át fog alakulni, hogy elveszíti eddig valamelyest meglévő természetes jellegét, hogy a beton és a kő uralkodik majd a zöld fölött. Azt pedig hiába próbálják tagadni, elsunnyogni, eltitkolni, hogy fákat, sok fát fognak kivágni.

De fát nem pusztítunk el, mert attól mindenkinek rossz lesz. A fa a városban lakó ember legjobb barátja. A fa szén-dioxidot köt meg és harcol a büdös ellen. A fa hűti a betont és a követ. A fa (sok fa, elég fa) nélkül a város, a mi városunk is forró, alig elviselhető hely lesz az év három hónapjában. A fát továbbá jó nézni, és a fán (a fában, a fa tövében, a fából) különféle egyéb élőlények élnek. Ahol kivágják a fákat, ott a helyüket lekövezik vagy lebetonozzák, és ezek az élőlények is megpusztulnak. Még a legnyomorultabb, legsatnyább, legrandább fa is fa, és ezért nem kell kivágni. Azért sem, mert a fát kivágni egy-két óra, de a legfürgébb fának is kell egy évtized, amíg megnő.

Az emberek szeretik a fákat. Annál jobban szeretik, minél kevesebb van belőlük, és Budapesten, különösen azon a részein, ahol szegény emberek laknak, nagyon kevés a fa.

Legalább a Ligetet nem kéne engedni.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.