A szerk.

Tegezében hét tézis

A szerk.

A kormányfő a múlt szombaton Schmidt Mária kormánybiztos asszony megtisztelő összehívására és jelenlétében, a 30 éve szabadon című tanácskozáson ismertette hét tézisét az unió megreformálásának módozatáról. Már a tézisszám kiválasztása is nagy politikai empátiáról árulkodik, a bennfentesek és az egyszerű emberek egyaránt érezték, ha megfogalmazni előtte nem is tudták volna, hogy a hat kevés lett volna, a nyolc meg sok. És mivel tört tézist nem ismer a módozatismertetés műfaja, a kormányfői tézisszámválasztás a hétre esett. Jó választás volt!

Mi értelme volt ennek, egyben és külön, és jön-e valami belőle?

Vegyük mindjárt a 7. tézist: vegyék fel Szerbiát az Európai Unióba! Ennek az igénynek a mérlegelése valóban érdekes kérdés, lapunk ösztönös támogatója mindenféle balkáni országok uniós tagságának, ugyanakkor az is világos, hogy Szerbia mostani állapotában (félautokrata államberendezkedés, erős orosz befolyás, alig titkolt területszerzési ambíciók Koszovó és Bosznia-Hercegovina rovására; és az acquis átvételével, azaz az uniós jog átültetésével sem állnak valami jól) nagyjából csak az unió trollkodására lenne alkalmas – és vélhetően épp emiatt látná szívesen Vučićot Orbán. De sajnos vagy nem sajnos, a további bővítés egyelőre nincs az unió napirendjén, Szerbiát Orbánon kívül nem is tolja egyetlen tagállam sem, felszólítása a pusztába kiáltott szó, úgyhogy ugorgyunk.

A 4. tézissel, miszerint legyen jó az Európai Unió gazdasága, az unió arasson „közös gazdasági sikereket”, nem tudunk vitába szállni.

Az 1., 2., és 3. tézisek nem lehetnek ismeretlenek azoknak, akik lelkiismeretesen követik kormányfőnk történetfilozófiai gondolkodásának evolúcióját. Egy: ne legyen az Európai Unió birodalom! Hunglishül megfogalmazható csasztuska formájában ez így lehetne refrénünk: »No Biro’, Bro’«! Az illegitim európai szuperállam helyett jöjjön el „a demokráciák demokráciája”. Itt azt azért mindenképpen érdemes megjegyeznünk, hogy az uniós intézmények demokratikus legitimitásának hiányára hivatkozni súlyos manipuláció: a Bizottságban és a Tanácsban a tagállamok demokratikusan megválasztott tisztségviselői képviselik a tagállamok népét, és az EP-képviselők is választáson nyerik el mandátumukat; nem beszélve arról, hogy az unióban a tagság önkéntes. A 2. sz. tzs. emberek közelebbről meg nem határozott csoportját (Brüsszel mai irányítóit) minősíti nemzet-, keresztény- és családellenesnek. Három: Soros. (Ezt nem is magyarázzuk tovább: igazából elképesztő, hogy a Magyar Fórumból és a Kuruc.infóból eredő forrás egészen idáig el bírt csobogni.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.