Szél Bernadett első útja Moszkvába vezetne, hogy felmondja Paks II. szerződéseit

  • narancs.hu
  • 2018. március 7.

Belpol

Az LMP miniszterelnök-jelöltje tisztában van a tét nagyságával, de pártjában szervezkednek a koordinált ellenzéki indulás ellen.

A legújabb Magyar Narancs interjút közöl az LMP miniszterelnök-jelöltjével, Szél Bernadettel, illetve külön cikkben elemezzük, hogy a Hadházy Ákossal együtt képviselt választási stratégiájának milyen az elfogadottsága a pártban. Az LMP vezetése elnökségi felhatalmazás alapján a jelöltkoordináció lehetőségeiről tárgyal az MSZP – Párbeszéd szövetséggel, illetve ezt tervezik a Jobbikal is. Információink szerint viszont a pártban egy kisebb csoport a belső kommunikációs csatornákon felhívást fogalmazott meg az elnökség döntése és a koordinált indulás ellen, és kezdeményezésükhöz olyan képviselőjelöltek csatlakozását várták, akik azt is kijelentik, hogy nem akarnak visszalépni sem szocialista, sem DK-s, sem jobbikos jelölt javára. A felhíváshoz eddig nagyjából harminc országgyűlési képviselőjelölt csatlakozott, ami azt is mutatja, hogy ha sikerül is a koordinált jelöltállításról megállapodnia az LMP-s delegációnak, nem lesz könnyű dolga a párt elnökségének, amikor a kongresszus elé kell vinni a javaslatot.

Az alábbi interjúrészlet is ezt a témát érinti:

Magyar Narancs: Azt, hogy a Jobbik és valamennyire a DK felé is nyitnak, miként verik át a kongresszuson? Hallani olyanokról az LMP-n belül, akik nincsenek ettől elragadtatva.

Szél Bernadett: Értékek szintjén semmiképp, nagyok a távolságok köztünk, de nagy az ellenfelünk is. Hozzáteszem, elnökségi felhatalmazással mentünk tárgyalni balra és jobbra is, ez még Hódmezővásárhely előtt született. A pártban mindenki látja, hogy ez nem értékközösséget jelent, hanem menteni kell az országot, miközben nincs túl nagy mozgásterünk.

MN: Schiffer András véleményét kikérik még az ilyen irányváltásoknál?

SZB: Ez elnökségi döntés volt, de természetesen beszélünk számunkra fontos emberekkel is.

MN: Március 15-én miért nem ünnepel együtt a baloldali pártokkal az LMP?

SZB: Nagyon nem szeretem, amikor azt látom, hogy egyes pártok és vezetőik el akarják mosni az ellenzéki pártok közötti különbséget. Mi nem az MSZP és nem a DK vagyunk, nem alkotunk ezekkel a pártokkal egy közösséget. Nem ünneplünk velük együtt, a Jobbikkal sem tesszük. Amiről tárgyalni akarunk velük, az egy technikai kérdés: van-e lehetőség a Fidesz által ránk erőltetett egyfordulós választási rendszerből korrekt és bölcs tárgyalásokkal legalább részben kétfordulóst csinálni. Ennyi, és nem több.

MN: De a választóknak, akik rég­óta remélik, hátha kialakul valamiféle együttműködés, nem lenne egy pozitív üzenet az, ha most együtt kiállnak?

SZB: Április 8-ával kapcsolatban korrekt tárgyalásokra van szükség, március 15-ével kapcsolatban pedig, ahogy említettem, fenntartom, hogy köztünk jelentős különbségek vannak, ahogyan egyébként a választópolgárok sem mind egyformák. De van választás: el tudnak jönni a mi eseményeinkre, ott van a Magyar Kétfarkú Kutya Párt menete is, vagy bárki máshoz. Van ebben a sokszínűségben is érték, ha valaki egy tartalmas, közélettel megspékelt március 15-ét szeretne, akkor erre megvan a lehetősége.

Magyar Krisztián interjúját Szél Bernadettel a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk