Még nagyobbat is robbanhat az Elios-csalás: már a kormányzatig vezetnek a szálak

  • narancs.hu
  • 2018. február 27.

Belpol

Úgy módosították a pályázatot, hogy megfeleljen az EU támogatási feltételeinek.

Közadatigénylés útján megszerezte az Átlátszó az Elios ügyben érintett mórahalmi önkormányzattól az OLAF leveleit, amelyben a hivatal tájékoztatta őket észrevételeiről. Az összes többi érintett önkormányzattól is elkérték a vonatkozó dokumentumokat, Mórahalom volt az első, amely válaszolt, és eleget is tett a kérésnek.

Az első irat 2017. október 24-én érkezett Brüsszelből.

Az OLAF tájékoztatta a polgármestert, Nógrádi Zoltánt (Fidesz–KDNP) arról, hogy vizsgálatot folytatnak az Elios által elnyert, európai uniós pénzből fizetett megbízásokkal kapcsolatban.

A településnek küldött levélből kiderül, hogy az EU Csalás Elleni Hivatala szerint felülről irányították az Elios nyertes pályázatait.

Méghozzá úgy, hogy

  • 2014. szeptember 22-én tette közzé az uniós támogatások elosztását végző kormányzati szerv a KEOP-2014-5.5.0/K számú pályázatot az önkormányzatok közvilágítási projektjeire.
  • A pályázati határidő előtt egy nappal, 2014. október 1-jén módosították az egyik feltételt, ezzel lehetővé tették, hogy a kedvezményezett települések LED-lámpák esetén 100 ezer óra élettartammal számolhassanak.
  • A gyártó által kiállított, és az Elios ajánlataihoz becsatolt műszaki leírások szerint a lámpák várható élettartama típustól függően csak 60-80 ezer óra, de a gyártó „némely kedvezményezett részére” olyan nyilatkozatot adott ki, hogy a lámpák élettartama 100 ezer óra.
  • Ezzel költséghatékonyabbnak tűntek a projektek, így jogosultak lettek az EU-támogatásra.

Az OLAF szerint „ha az irányító hatóság nem módosította volna a pályázati határidő előtt felhívást, lehetővé téve, hogy 100.000 órányi élettartamot vegyenek figyelembe, egyik projekt sem minősült volna támogathatónak a megadott kivitelezési szerződés becsült értékek mellett”.

(Átlátszó)

Mindeközben Kecskemét fideszes vezetése épp megtagadja, hogy a jogszabályokkal összhangban az összellenzéki vizsgálóbizottság tagjai betekintést nyerjenek a helyi Elios-iratokba.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.