Megszállták és kultúrkampfos üzemmódba állították a Kommentárt

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 15.

Belpol

Lecserélték a konzervatív folyóirat szerkesztőséget, nem tetszettek a durván ellenzéki hangulatú cikkek.

A színvonalas eszmetörténeti, közéleti, kulturális folyóirat főszerkesztőjének, Ablonczy Bálintnak (aki amúgy a Heti Válasz újságírója volt, amíg a médiaháború jegyében be nem szántotta a lapot a központi akarat) több munkatársával együtt mennie kellett, az új főszerkesztő egy új, mégis mostanában oly ismerős arc, Békés Márton, aki máris beígérte a „kormányzáspárti” új irányt. Ezt ő mondta így, szó szerint.

Ennek megfelelően az új szám erős felhozatallal nyit majd augusztus 20-án: interjú Schmidt Máriával (aki mellesleg Békés főnöke a Terror Házában), egy esszé L. Simon Lászlótól és egy könnyed korszakváltó írás magától Békéstől a meglepetés erejével ható Rendszerváltás után korszakváltás címmel.

false

A lap bűne az lehetett, hogy nem igazodtak mindig minden körülmények között a központi irányvonalhoz, párbeszéd tárgyává tették a konzervatív értékeket, sőt afféle belső kritikai fórumként is működtek – volna.

Békés a Magyar Hangnak úgy írta le a gárdacserét, hogy a Kommentár visszatér az eredeti, konzervatív irányvonalához a „durván ellenzéki hangvételű” cikkek elhajlása után.

Békés két mandineres újságírót is odavitt, és új szerkesztő lesz L. Simon László, Lánczi András, Karácsony András és Dezső Tamás.

A Magyar Hang elérte Ablonczyt is, aki a Kommentár átvételét nem kívánta kommentálni. Illetve egy mondatot mondott mégis: „A folyóirat történetében egy korszak lezárult; a Kommentár olvasói elég felnőttek annak eldöntéséhez, hogy a régi vagy az új lap tetszik-e nekik jobban.”

(Magyar Hang)

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.