Folytatódni fog a kormány válsága – Kis János a tüntetésekről és az Orbán-rezsimről

  • narancs.hu
  • 2014. december 17.

Belpol

Csütörtöki nagyinterjúnkból részletet adunk: ebben Kis János arról beszél, hogy mi lehet a tiltakozási hullám kifutása.

Ma az utca kiáltja világgá az Orbán-rendszer ingatagságát, de nem dőlt el, hogy a másfél hónapja zajló tüntetésekből a liberális demokrácia igenlése vagy egy általános elit- és intézményellenesség felé vezet-e az út – mondja Kis János, aki szerint bár Orbán Viktor jókora távot tett meg az orosz érdekszférába vezető úton, célját nem éri el.

A csütörtökön megjelenő nagyinterjúnkból adunk egy kis ízelítőt.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Magyar Narancs: A NER-rel szembeni tömeges ellenszenv immár látható – de mi lehet a tiltakozási hullám kifutása?

Kis János: Még csak a legelején vagyunk egy bonyolult, sokismeretlenes folyamatnak, egyelőre nagyon keveset tudunk. Egyvalamit azonban máris nagy valószínűséggel tudhatunk. Vége azoknak az időknek, amikor a kormány PR-fogásokkal tarthatta kézben a politikai helyzetet. A hatalmon lévőknek a „nemzeti konzultáció” látszatgyakorlatai helyett valódi megegyezést kellene keresniük a NER ellen fordult, felháborodott sokasággal. Megegyezésre persze Orbánnak semmi kedve. De ha törekedne is rá, nem volna kivel kiegyeznie. Amikor, még 2010-es választási győzelme után, módja lett volna egyezséget ajánlani meggyengült parlamenti ellenzékének, inkább a teljes szétverését és kiszorítását választotta. Most pedig a parlamenti ellenzék nincs abban a helyzetben, hogy a mozgásba lendült tömegek nevében tárgyaljon. Ugyanakkor a tiltakozó mozgalomnak sincsenek még elismert, szilárd szervezeti bázissal rendelkező vezetői. Ha az ismertebb szervezők és szónokok közül valakik tárgyalási ajánlatot kapnának, és netán elfogadnák az ajánlatot, akkor azt kockáztatnák, hogy a mozgalom átcsap a fejük fölött. Ráadásul a hatalomnak nemcsak a közfelháborodást kellene valahogy lecsillapítania. Még mindig nagyszámú hívei – a leglelkesebbek is – meg vannak zavarodva, azt várják Orbántól, hogy adja vissza az önbizalmukat. Ám ami a háborgókat esetleg megnyugtatná, az csak fokozná a hívek zavarodottságát, ami pedig a hívek magabiztosságát adná vissza, az a háborgók kedélyeit borzolja. Így hát az a valószínű, hogy a kormányzási válság, melynek tanúi vagyunk, tovább fog folytatódni. Lehetnek intenzívebb és viszonylag nyugodtabb szakaszai, de lezárulni nem fog. Lesz tehát idő az új, parlamenten kívüli ellenzék megszerveződésére, ami a régi ellenzék sorainak alapos újrarendezését is kikényszerítheti. De mindez egyelőre csak lehetőség.

Bundula István Kis Jánossal készített teljes interjúját a csütörtökön megjelenő karácsonyi számunkban olvashatják.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.