Munkáspárt: Nem szomorú vasárnap

  • Mészáros Bálint
  • 2004. december 9.

Belpol

A Munkáspárt megtette a tõle telhetõt: aláírást gyûjtött, tüntetett az Alkotmánybíróság elõtt, a maga módján kampányolt az igen mellett, sõt Thürmer Gyula Gödöllõn még egy röntgengép alá is befeküdt Gémesi György kérésére és a sajtó gyönyörûségére.

Volt tehát ok a gyõzelmi reményekre.

A vasárnap esti hét órai állapot szerint még bármi lehetett volna, a délután folyamán némileg nekilódult részvétel, fél hatra túl járt a 33 százalékon, és ki tudta, hol áll meg. A Baross utcai központban a párt vezetõit, a középiskolás szimpatizánsokat és a szerény számban megjelent sajtóképviselõket mérsékelt izgalom jellemezte. Thürmer 35-40 százalékos részvételi arányt prognosztizált, vagyis hogy "a magyar társadalom túlnyomó többsége" (?) tartotta fontosnak, hogy sor kerüljön a népszavazásra. Tették ezt annak ellenére, hogy a kormánypártok és a kormány "személyesen az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök tisztességtelen, lejárató hazugságkampányt folytattak a népszavazás intézménye és a kórháztémában adható igen válasz ellen". De most már akármi lesz is a végeredmény, azt nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni. És ha a végeredmény tényleg akármi lesz, a Munkáspárt akkor sem adja fel, a cél az, hogy a stratégiai ágazatok állami tulajdonban maradjanak. Alkotmánytisztelõ párt lévén természetesen nem ugyanezt a kérdést népszavaztatná, ám a magyar kórházak sorsáért még sok területen lehet folytatni a harcot. Például a beszállítási szabályok ellen, "amelyek lehetõvé teszik a multinacionális cégeknek, hogy a kórházakat lerabolják, és a társadalombiztosítási pénzeket a tudtunk nélkül kivigyék az országból".

Az elnököt ezután szólította a kötelesség, jelenése volt a Friderikusz-mûsorban. Mert hát nagy idõszaka volt ez a pártnak, az utóbbi hónapokban annyit hallhattunk-olvashattunk róluk, mint a számukra szomorú következményekkel járó rendszerváltás óta talán összesen sem. A várakozás nehéz óráiban elõkerültek a Sopianae cigaretták és a már csak mifelénk eladható filléres német dobozos sörök. Ám a részvételi hajlandóságról aggasztó hírek érkeztek: az utolsó másfél órában nem a joggal elvárható hajrá következett, hanem lanyhulás, s a 34,7 százalék az igenek csaknem kétharmados arányával beszorozva már csak alulról közelítette az eredményességi küszöböt. De vajon mi történhetett az emberekkel, hogy fél hat után már nem nagyon zarándokoltak el a szavazókörökbe? Rejtély. Odáig azonban senki nem sülylyedt, hogy tel-avivi ügynökök aknamunkáját vagy elillanó tintával üzérkedõ belföldi felforgatókat sejtsen a háttérben. Újraszámoltatásról sem volt szó; a munkáspártiakat nem "olyan" fából faragták.

A kivetítõn megtekintettük A szólás szabadságát, benne a Thürmer Gyulának nagylelkûen juttatott három mondattal. Szolid indulatot vált ki az Országos Választási Bizottság elnökének megjegyzése, miszerint látszik, hogy az eredményességhez azért sok hiányzott ("a 90 ezer az miért sok?"), majd az egybegyûltek némi megdöbbenéssel szemlélték Hajós Andrásnak a "komoly ügyhöz" nem illõ rendbontó riporteri téblábolását.

Fél tizenegy körül megérkezett Thürmer és a népszavazást a magyar demokrácia gyõzelmeként értékelte. Ez volt az elsõ olyan referendum, amely nem valami elvont politikai lépésrõl szólt, hanem szociális problémákról, az elsõ, amelyet nem a kormány akart, sõt a kormány lejárató kampányba fogott etc. A majdnem kétmillió igen szavazat ugyan nem kötelez semmire, de a "tisztesség, az alkotmányos szellem és a józan ész" alapján a "normális politikus figyelembe veszi". Ezért a Munkáspárt azt kéri a kormánytól, hogy hétfõn reggel üljön le, és hozzon olyan törvényt, amely nem teszi lehetõvé a kórházak eladását. Világos: tegyen úgy, mintha mégiscsak eredményes lett volna a népszavazás. Elkeseredésre pedig valóban semmi ok, az államosítás terén bõven akad még tennivaló, az árdrágító karvalytõke már nagyon sok mindenre rátette a kezét. Papír, toll, aláíró mindig lesz, és az ilyen jó ügyekben a Fidesz is szívesen segít.

Mészáros Bálint

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.