Polgárok Háza: Megállni tilos

  • Linder Bálint
  • 2006. október 5.

Belpol

Urnazárás előtt a Polgárok Házának szűk utcája még izgalmakat ígér. A józsefvárosi díszletbe óriás közvetítőkocsik, népes stábok fészkelik be magukat, valószínűtlen mennyiségű kábelköteg tart a Fidesz-főhadiszállás ablakain át az irodák felé: az új megfigyelési ügy a szemünk láttára bontakozik ki. Az ajtóban a ház alkalmazottai által Böszme névre átkeresztelt kandúr mustrálja a biztonságiak előtt elhaladó újságírókat.

Urnazárás előtt a Polgárok Házának szűk utcája még izgalmakat ígér. A józsefvárosi díszletbe óriás közvetítőkocsik, népes stábok fészkelik be magukat, valószínűtlen mennyiségű kábelköteg tart a Fidesz-főhadiszállás ablakain át az irodák felé: az új megfigyelési ügy a szemünk láttára bontakozik ki. Az ajtóban a ház alkalmazottai által Böszme névre átkeresztelt kandúr mustrálja a biztonságiak előtt elhaladó újságírókat.

Az előtérben egy itt dolgozó asszony győzködi az érkezőt, hogy a Kossuth térre mozgósító sms-ekkel nem innen szórták meg a várost. Ez így is lehet, hiszen ide is steril, zártkörű rendezvényt szerveztek: az utcába nem lehet behajtani, a ház egy pőre sajtóközpont, a szimpatizánsok, a holdudvar meg az eklektikus segédcsapatok reméljenek és vigadjanak, ahol akarnak. Elvileg a csúcsvezetés meg a sajtó randevúzna, de csak a részeredmények beszélnek, a sorra érkező prominensek az emeleti elnökségi ülésre sietnek. Fegyelmezett mimikájú aktivisták ismeretlen céllal jönnek-mennek, mintha nem is egy népszavazás felsrófolt hangulatú éjszakáján, de egy sakkegylet tisztújító ülésén lennénk. A tudósítók elszomorodnak és magukba fordulnak, egy Szabadság téren megkergetett operatőr viszont pompásan szórakozik: biztonságban érzi magát. Bár az ostrom alatt végül kamerával a kézben is fürgébbnek bizonyult, mint a zsidózástól kifulladó üldözői, a legnagyobb termetű biztonsági őrt egy percre sem téveszti szem elől.

A miniszterelnök leváltását proponáló Sólyom-beszéd után Szijjártó Péter és helyettese rögtönzött sajtótájékoztatón szögezi le, hogy a fél órája lezárult voksolás várható eredménye igazi társadalmi diagnózis, markáns vélemény a politikai válságról, illetve annak okozóiról. A párt megköszöni a köztársasági elnöknek az iránymutatást. Az emeleti könyvtársarokban óráról órára szaporodik a Sándor-palotáról szóló színes albumok száma.

Az érkező pártelnök a bejárat előtt német rendszámú Mercedesből száll ki. "Óvatosság" - magyarázza egy bennfentes a stuttgarti azonosítót. A kocsi függönyét viszont elfelejtik behúzni, az ablakon belesve a vezetőülés mögött is egy kormányt vélünk felfedezni. Az eredményeket az újságírók egymás között csócsálják, csokorba gyűjthetném az unalom segédigéit. A lezárt utca bejáratát vigyázó biztonságiak és pártmunkások közé vegyülve várom a vezetés még hiányzó láncszemeit. Az egyik, a külvárosi szórakozóhelyek bejáratánál edződött munkaerő láthatóan még kicsit sokkos az imént érkezett "idősebb, keresztény úriember" dühkitörésétől. Pechünkre épp lekéstük a hazai kereszténydemokrácia fáklyavivőjének lendületes entrée-ját. Semjén Zsolt jöttében azzal szembesült, hogy a szűk utcában Orbánon és a tévéken kívül senki sem parkolhat. A pártvezér az autóból kirobbanva szinte az ujjaival együtt tépte ki az adóvevőt a biztonsági ember kezéből, s a gombokat összevissza nyomogatva, kiabálva alázta a szembeszegülőt. A düh ezüstös hajú angyala végül a saját lábán vágtatott be az utcába, hogy néhány perccel később a Hír Tv nézői előtt szelíd tekintetű hívőként és demokrataként tekintse át a kialakult helyzetet. Közben egy forrásunk áttekintést ad a viktoriánus testőrség históriájáról, a pártbeli "rinocéroszokkal" szembeni elégedetlenség vélt és valós mértékéről, valamint a hagyományos pártcsoportok és a választókerületi szervezetek közti meccselésekről.

Hogy időközben a Fidesz saját megítélése szerint mekkorát nyert, arra a házban legfeljebb egy-egy elsuhanó stábtag elfojtott mosolyából lehet következtetni - itt ma parancsba van adva, hogy nem lehet nyilvánosan örülni. Az utcán egy szimpatizáns a Börzsöny turistatérképét rajzolja át az új erőviszonyoknak megfelelően, egy református lelkész pedig két kezét összetéve fohászkodik Tarlós István győzelméért. Végül tíz óra körül Orbán rövid, egyszemélyes sajtótájékoztatót tart. A kormányra és az ellenzékre leadott listás szavazatokat egymással szembeállítva történelmi választásról, a szocpárt történelmi vereségéről, az igazság történelmi győzelméről, illetve Gyurcsány gyakorlatilag megvalósult (történelmi) leváltásáról szól, tapintható öröm vagy parányi izgatottság nélkül. Még fenyegetőzni is szinte unottan fenyegetőzik: az MSZP-nek eszébe ne jusson szembeszállni az emberek akaratával. Érthető a tartózkodás, vélnénk, hisz holnap is koalíciós kormányra ébrednek. Mi pedig a hétfő délelőtti ultimátumra, s csak utólag látjuk be, mekkorát tévedtünk, amikor nem vettük észre a kimértség mögött feszülő indulatot. Nem, ennek még nincs vége.

Figyelmébe ajánljuk

Madarak és angyalok

  • - turcsányi -

Nehéz megmondani, hogy mikor mondtak fel az angyalok. Már akkor, amikor Wim Wenders folytatni merészelte a Berlin felett az eget (Távol és mégis közel, 1993)? Vagy csak 1998-ban lett elegük, amikor meglátták magukat az Angyalok városa című filmben – a Berlin felett az ég e remake-jét Nicolas Cage-dzsel? Az biztos, hogy Los Angelesből eztán szedték a sátorfájukat. De senki nem pótolhatatlan, L. A. pedig különösen nem maradhatott efféle égi szárnyasok nélkül.

„A legszívesebben hallgatok”

Kurtág György a magyar kultúra állócsillaga, kincse, élő klasszikusa, a magyar művészeti hagyomány nagy tradíciójának megszemélyesítője egy olyan korszakban, amelyben ez a hagyomány igencsak ingatag lábakon áll. Ha nyilvánosan megszólal a 98 éves mester, az maga az esemény.

Annyira nem sötét

A legutóbbi Pearl Jam-lemez, a 2020-as Gigaton hosszú, hétéves várakozás után jelent meg, így sokan örülhettek, hogy a zenekar hamarabb elkészült a tizenkettedik albumával, amely a Dark Matter címet viseli.

Dél csillagai

A Budapest JazzFest cégére alatt, a közel három héten át zajló hetvenhat koncert minden bizonnyal a legnagyobb magyar jazzfesztivál, de ennél figyelemre méltóbb, hogy huszonnégy országból érkeztek a zenészek. Megragadtuk a lehetőséget, hogy egy török triót és egy szárd együttest hallgassunk meg.

Ma senki se nyer

Emlékeznek, mikor volt köztársasági elnök Mádl Ferenc? Nos, Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején. A díszlet és az időnként felhangzó Ki nyer ma? című rádióműsor szignálja segít behatárolni, hogy a közelmúltban járunk, de az elnök neve az egyetlen konkrét utalás, amelyből kikövetkeztethetjük, milyen évet is írunk (majdnem) pontosan.

Gázlánggal fűtünk

Az év szaván vitatkozhatunk, de korunk szava bizonyosan a nárcisztikus. Ha valaki megbánt minket, vagy akár csak nem hajlandó részt venni az önbecsmérlés társadalmilag elvárt aktusában, máris megkapja, hogy „mekkora nárci”.

Újragondolt fintorok

Szabó Eszter sajátos, jellegzetes figurái középkorú és idősödő nők. Morcosak, egyked­vűek. Nyúzottak és fáradtak. Grimaszolnak, duzzognak. Olykor járókerettel sétálnak, máskor két hatalmas herezacskót vonszolnak maguk után.

Választhat szegény

„Köszönöm, hogy Önökkel tölthettem egy napot!” – írta tavaly februári Facebook-bejegyzésében Novák Katalin, amikor látogatást tett Tiszabőn, a legszegényebbek közé sorolt falvak egyikében.

Akire rámondják

Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort – lelke rajta, a jobboldalon mindig is nagy becsben tartották az ország hagyományait, az ilyesminek tényleg van itt csőstül (ti. hagyománya). Amíg viszont tövig rágjuk a körmünket, hogy a tisztelt hatóságok hazavágják-e a miniszterelnököt az aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazásaiért, a feljelentés tartalmi része módot ad mindannyiunknak egy pillantást vetni jelen közállapotainkra. Továbbá a jövő kecsegtető ígéreteire is.

Muszkavezetők

Múlt hétfőn egy pilisi lakossági fóruma után a 444 újságírója megkérdezte Szijjártó Péter külügyminisztert, hogyan hatolhattak be az orosz állam támogatta hekkerek – egyszerűbben: az orosz titkosszolgálatok – a Külügy­minisztérium informatikai rendszerébe. Az érdeklődés közvetlen oka az volt, hogy nem sokkal előtte Orbán Viktor kijelentette, mind technikai, mind humán szempontból Magyarországnak van a legjobb nemzetbiztonsági rendszere.

Lövés a lőporos hordón

Május 15-én Handlovában (Nyitrabánya) egy merénylő, bizonyos Juraj Cintula lövéseket adott le Robert Ficóra. Ezek közül legalább egy olyan súlyosnak bizonyult, hogy napokig miniszterelnöke életéért kellett szorítania Szlovákiának. A tettest a helyszínen elfogták, a besztercebányai kórházban kezelt kormányfő a hírek szerint túl van a közvetlen életveszélyen. Szlovákián a merénylet után politikai káosz lett úrrá.

Könnyű kézzel

A Fővárosi Törvényszék mintegy öt éven át zajló tárgyalássorozat után 2024. február 8-án hirdetett első fokon ítéletet a negyed évszázada történt Fenyő-gyilkosság ügyében. Gyárfás Tamás „bűnsegédként” hét év fegyházbüntetést kapott.