Népességfogyás és belső vándorlások Magyarországon

Porlik, mint a térkő

Belpol

Hazánk lélekszáma 1981 óta folyamatosan csökken, negyven év alatt egymillióval lettünk kevesebben. Térségek, települések ürülnek ki, a fejlődő városok és agglomerációik lakossága viszont növekszik. A demográfiai adatok az ország jövőjét is meglehetős pontossággal vázolják.

A Viharsarok és a hozzá hasonló hátrányos helyzetű térségek településein nem ritka, hogy a lakossági névjegyzékben szereplő és az életvitelszerűen ott lakók száma között 10–20 százalékos különbség mutatható ki. Például a Békés megyében élők száma nem 320 ezer, hanem csak 270–280 ezer, Békéscsaba lakossága nem 59, hanem csak 50–52 ezer, Gyuláé nem 29, hanem csak 25–26 ezer, a kisebb és hátrányosabb adottságú települések még nagyobb arányú népességcsökkenéséről nem is beszélve. Minderről a téma egyik szakértője, Lennert József, a KRTK Regionális Kutatások Intézete kecskeméti kutatója beszélt lapunknak, aki azt is kiemelte, hogy ez nem pusztán regionális vagy országos, hanem nemzetközi jelenség. „Több környező országban is foglalkoznak kutatások azzal, hogy a nagyvárosi agglomerációk népessége a valóságban magasabb, a periferikus vidéki térségek lakosságszáma pedig csekélyebb a hivatalos statisztikai adatoknál. Ennek fő oka a legtöbb országban hozzánk hasonló: a nem saját tulajdonú nagyvárosi lakásban élő egyetemisták, munkavállalók nem jelentik be a lakóhelyváltásukat” – mutat rá a kutató. „A pezsgő munkaerőpiaccal rendelkező egyetemi városok esetében több térségbeli tanulmány is akár 10–20 százalék körülire teszi a nyilvántartásokban nem szereplő népességtöbbletet. Ez a népesség értelemszerűen hiányzik máshonnan.” Egy magas rangú szegedi rendőri vezető ugyancsak azt fejtegette lapunknak, hogy a Tisza-parti város népessége – amely a harmadik a magyar városok rangsorában – számításaik szerint nem a statisztikában is szereplő 162 ezer fő, hanem ennél legalább 30 ezerrel több. Egyrészt a csaknem 25 ezer egyetemista miatt, akiknek legalább 10–15 százaléka persze szegedi. De sokan a munkalehetőségek miatt költöztek ide, miközben papíron állandó lakhelyük még többnyire a dél-alföldi térség valamelyik településén van.

Egymillióval kevesebben

Valamely terület népességének alakulását három tényező befolyásolja: a születések és a halálozások száma, valamint a vándorlási egyenleg. „Az elsőről és a harmadikról igencsak élénk diskurzus folyik. Viszont arról kevesebb szó esik, hogy a népességcsökkenés középtávú mérséklésében a várható élettartam jövőbeli növekedése kulcsfontosságú szerepet játszhatna, s ezen a téren jelentős a behozni valónk” – mondja Lennert. A születéskor várható élettartam a Covid-járvány előtti utolsó évben, 2019-ben mintegy 5 évvel volt alacsonyabb az európai uniós átlagnál. És ha nem pusztán a lélekszámot szeretnénk tartani, akkor a várható egészségben megélt életévek számának növelése lenne kulcsfontosságú; 2019-ben a magyarok közel hárommal kevesebb egészségben megélt évvel számolhattak az uniós átlaghoz képest.

Ami a születések számát illeti, az utóbbi években sokszor hallani az ún. teljes termékenységi rátáról, és annak megcélzott 2,1-es értékéről. Ez a szám azt fejezi ki, hogy ha az adott év korspecifikus termékenységi adatai állandósulnának, egy nő hány gyereket hozna világra. A gyermek- és fiatal felnőttkori halandóság miatt megközelítőleg 2,1 az a teljes termékenységi ráta, aminek tartós fennmaradása esetén – ha a várható élettartamban nem következik be változás, illetve nincs vándorlási többlet vagy veszteség – egy adott terület népessége állandó marad.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?