Schmitt aláírta a bírók felmentését

  • Becker András
  • 2012. április 10.

Belpol

Schmitt Pál mindössze négy nappal lemondása előtt aláírta a 62. életévüket betöltött bírók felmentéséről szóló előterjesztést, vagyis szentesítette azt a kormányzati döntést, amely részét képezi az Európai Bizottság által kifogásolt jogalkotásnak. Mindeközben a külföldre szánt kormányzati kommunikáció azt sugallja, mindent megtesznek, hogy végre elháruljanak az IMF-hiteltárgyalás útjából az akadályok, márpedig az IMF épp az EB jóváhagyására vár.

„Óvatosan optimistának” nevezte magát a múlt héten Navracsics Tibor az Európai Bizottság által Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárások ügyében. A kijelentés annak kapcsán hangzott el, hogy a kormány március 30-án elküldte az Európai Bizottságnak a három eddig indult ügyben: a jegybank és az adatvédelmi biztos függetlensége, illetve a bírák idő előtti nyugdíjazása ügyében a bizottság megállapításaira adott válaszát. (Közben az EB megnyitott egy negyedik dossziét is: ez az igazságszolgáltatás függetlenségét érinti, de ebben az ügyben hivatalosan még csak a tájékozódás stádiumában tart az eljárás.) A kormányszóvivői iroda még ennél is messzebb ment: az MTI híre szerint a Brüsszelbe küldött válaszok nyomán „már nem lehet akadálya annak, hogy belátható időn belül megkezdődjenek a hiteltárgyalások az unióval és a Nemzetközi Valutaalappal”.

A közigazgatási és igazságügyi miniszter itthon ugyan azt közölte, hogy „a bírák nyugdíjazásának átmeneti idejével kapcsolatban nincs módosítás” – vagyis a kormány továbbra is fenntartja azt a kompromisszumnak szánt javaslatot, mely szerint egyedi kérelmek alapján döntenének a nyugdíjkorhatárt elért bírák valamiféle tanácsadóként való továbbfoglalkoztatásáról –, de ennek az állításnak ellentmond a Velencei Bizottság számára március közepén megküldött kormányzati javaslat. (Ezt az anyagot viszont nyilvánvalóan nem a hazai közönségnek szánták: nemhogy említés sincs róla, de le sem fordították magyarra.) A dokumentum a kormány megoldási javaslatait tartalmazza a Velencei Bizottságnak a bírói igazgatás rendszerét és a bírók jogállását érintő, százhúsz pontban taglalt kritikus észrevételeire. E pontok egyike – egybehangzóan az EB kötelezettségszegési eljárásával – éppen a 62 évnél idősebb bírók szolgálati jogviszonyának váratlan és átmenet nélküli megszüntetését kifogásolja, és a bírói függetlenséget érintő kérdésnek tekinti. (E rendelkezés értelmében szűnik meg június 30-án közel kétszáz, zömmel vezető beosztású bíró szolgálati jogviszonya: többek között a Kúriára átkeresztelt volt Legfelsőbb Bíróság bíráinak közel negyedét érinti az intézkedés.) Ezt a bizottság vonatkozó dokumentuma is egyértelművé teszi: a harmincoldalas anyagban külön fejezet foglalkozik a bírák idő előtti nyugdíjazásának kérdésével. Az is egyértelmű, hogy sem az EB, sem a VB nem fogadja el azt a kormányzati szofisztikát, mely szerint nem az igazságszolgáltatást, hanem pusztán a nyugdíjszabályokat érintő ügyről volna szó. Számos nyilatkozatból tudható az is, hogy a problémát nem önmagában, hanem például a bírói kinevezések új szabályaival együtt, vagyis az igazságszolgáltatás egészének függetlenségével összefüggésben vizsgálják a nemzetközi szervezetek.

A kormány megoldási javaslatait tartalmazó dokumentum egyetlen, igen megengedőnek tűnő mondattal válaszol a Velencei Bizottságnak a témában megfogalmazott észrevételeire: ebben a szolgálati jogviszony felső korhatárát meghatározó rendelkezéseknek (Magyarország Alaptörvényének átmeneti rendelkezéseiről szóló törvény) az Európai Bizottsággal történő konzultáció nyomán történő módosítását helyezi kilátásba („Modification of the Transitional Provisions in consultation with the European Commission”).

Ehhez képest Schmitt Pál gyakorlatilag a lemondása előtti utolsó percben, március 29-én aláírta azt az előterjesztést, amely kimondja az érintett 194 bíró szolgálati jogviszonyának június 30-val történő megszűnését. Így immár nem pusztán a fent emlegetett törvény 12. cikkelyének 1. pontja, hanem konkrét köztársasági elnöki „személyi határozat” is rögzíti a bírói kar lefejezését.

Az előterjesztés ugyan Handó Tündétől, az Országos Bírósági Hivatal elnökétől származik – az ő kötelessége jogszabály szerint a korhatárt elért bírók felmentésére javaslatot tenni –, de információink szerint az már jó ideje ott volt a Köztársasági Elnöki Hivatalban. Mivel a hivatal Schmitt lemondásával lényegében megszűnt, nem jutottunk információhoz arra vonatkozóan, miért tartotta fontosnak az elnök, hogy épp az EB-vel folyó tárgyalások e kényes szakaszában írjon alá. Az aláírásnak jogi értelemben nincs különösebb jelentősége, mivel az érintett bírák szolgálati jogviszonya a törvény erejénél fogva június 30-val mindenképp megszűnik, mégiscsak kérdés, hogy ki és mit akar Schmitt utolsó aláírásával üzenni.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.