Kritikai iskola

A jobboldal nyomorúsága

  • Ádám Zoltán
  • 2010. augusztus 5.

Egotrip

Nemrégiben a baloldal nyomorúságáról volt szerencsém értekezni ezeken a hasábokon, állításaim alátámasztásául pedig elég megtekinteni a Baja Ferenccel készített Narancs-interjút ("Autonómiák sokszínűségéből álló szövetség", 2010. július 15.). Ebben az MSZP "szürke eminenciása, Balogh András köztársaságielnök-jelölt kitalálója" rámutat, hogy Horn Gyula a nyugdíjasoknak adott utazási kedvezményekkel jelezte a Bokros-csomag után, hogy a baloldali választók számíthatnak az MSZP-re. Most is valami ilyesmire lett volna szükség, mondja a sokat látott szürke eminenciás: felvállalni Bajnait, majd jelezni, hogy a kényszerű stabilizáció után a kormány gondoskodik az övéiről. Bajának, meglehet, igaza van: a Kádár-rendszerben szocializálódott baloldali törzsközönség valóban az utazási kedvezmények, közműdíj-támogatások és anyasági jogosultságok nyelvén ért a leginkább. Vagy talán kizárólag azon.

Nemrégiben a baloldal nyomorúságáról volt szerencsém értekezni ezeken a hasábokon, állításaim alátámasztásául pedig elég megtekinteni a Baja Ferenccel készített Narancs-interjút ("Autonómiák sokszínűségéből álló szövetség", 2010. július 15.). Ebben az MSZP "szürke eminenciása, Balogh András köztársaságielnök-jelölt kitalálója" rámutat, hogy Horn Gyula a nyugdíjasoknak adott utazási kedvezményekkel jelezte a Bokros-csomag után, hogy a baloldali választók számíthatnak az MSZP-re. Most is valami ilyesmire lett volna szükség, mondja a sokat látott szürke eminenciás: felvállalni Bajnait, majd jelezni, hogy a kényszerű stabilizáció után a kormány gondoskodik az övéiről. Bajának, meglehet, igaza van: a Kádár-rendszerben szocializálódott baloldali törzsközönség valóban az utazási kedvezmények, közműdíj-támogatások és anyasági jogosultságok nyelvén ért a leginkább. Vagy talán kizárólag azon.

Gyurcsány Ferenc legnagyobb politikai ambíciója egy másik nyelv meghonosítása volt a baloldalon; egy olyan nyelvé, amelyen pozitív kontextusban értelmezhetők a modernitás és a piacgazdaság alapkérdései. Gyurcsány, noha 2006-ban sikerre vitte törekvéseit, a pozíciói konszolidálásáért folytatott küzdelemben megsemmisítő vereséget szenvedett. Kudarcát részint szubjektív politikai, részint objektív gazdasági és társadalmi tényezők okozták. A saját magával szemben keltett várakozásokat az adott feltételek között képtelen volt kielégíteni, amit egyre erőteljesebb kommunikációs gesztusokkal igyekezett kompenzálni. Elhíresült őszödi beszéde egy volt ezek sorában: nem az első, nem is az utolsó, és még csak nem is a legmerészebb, noha eredeti kontextusán kívül kerülve érthető módon keltett általános megütközést. Gyurcsány végül beleroppant az egyre emelkedő tét súlyába, és minden addig felhalmozott politikai tőkéjét elveszítette. Ezek után Bajának elvben akár igaza is lehetne: irány a kádárista reflexek jól ismert világa! "Lépjünk föl ismét a baloldali korrekció igényével!" Ez azonban sajnos nem lehetséges: ez a párt azt a jólétérzetet már nem fogja tudni visszaadni.

Egyfelől azért, mert ennek belátható időn belül nem jönnek létre a gazdasági feltételei. Másfelől azért, mert ezt már nem is hinnék el neki - Gyurcsány e tekintetben kellőképp sikeres volt. Marad a versenyképesség javítását és a foglalkoztatás bővítését célzó modern baloldali politika, ami a régi baloldal törzsszavazói számára emészthetetlen, de az egyetlen reálisan szóba jövő út. A régi baloldal reformokat elutasító hívei számára persze létrehozható egy Die Linke-szerű képződmény, ez azonban önmagában nem lesz kormányképes erő. Amit Baja javasol, és amerre az MSZP indulni látszik, csak annyiban tér el ettől, hogy a gyurcsányi reformpolitika miatti szégyenérzet lehalkítja a redisztribúció vívmányait kézitusában is megvédeni kész hagyományos baloldal érces hangját. Minek következtében az antikapitalista indulatok mozgósítása a jobboldal privilégiuma marad.

Amely él is vele. A magyar jobboldal antiliberalizmusának egyik legmarkánsabb jele a (mihez képest is?) mérsékelt és a szélsőjobboldalt egyaránt jellemző piacellenesség, valamint a külföldi befektetők és a nemzetközi intézmények befolyásának visszaszorítására irányuló igény. A jobboldal maga kíván dönteni róla, hogy ki rúg és ki nem rúg labdába a magyar gazdaságban: gazdaságpolitikáját az erőforrások eloszlását szabályozó döntések nagyfokú centralizációja jellemzi. Ez nem feltétlenül jár együtt az erőforrások nagyarányú állami újraelosztásával: az állam nemcsak azokat preferálhatja, akiknek sokat ad, hanem azokat is, akiktől keveset vesz el. A közterhekről és a megfizetésük alóli mentességekről szóló döntések ugyanakkor épp olyan önkényesek és nehezen kiszámíthatók, mint az állami megrendelések és vagyonjuttatások odaítélésének technikái.

A gazdasági szövetségeseknek tett nem transzparens és nem piackonform gesztusok, valamint a klientúrák építésére és finanszírozására irányuló gyakorlatok sokszor párosulnak harcos külfölditőke-ellenességgel, gyakran jelentős hatékonyság- és jóléti veszteséget okozva. Ezzel nemcsak az a baj, hogy gazdaságilag nagyon költséges, morálisan pedig nagyon elfogadhatatlan, hanem az is, hogy mélységes provincializmusából fakadóan összeegyeztethetetlen a konzervatív hagyománnyal. A piacgazdaságért korántsem kritikátlanul lelkesedő Roger Scrutont idézve "minden, a piaci viszonyok eltörlésére irányuló kísérlet a társadalmi tudásnak azt a magját veszélyezteti, amelyből a hagyományok származnak". A piac gyakran jelent ugyan veszélyt a konzervativizmus számára oly fontos társadalmi intézményekre, mint amilyen az erkölcs vagy a vallás, ám az ellensúlyok nélküli állami önkény - mint azt a huszadik század borzalmai bőségesen megmutatták - még a piacnál is pusztítóbb hatású.

A piac lebecsülése az intézmények lebecsüléséből fakad. A magyar jobboldal számára az intézmények - az erkölcsöt és a vallást is beleértve - nem önmagukért tisztelendők, hanem a hatalmi célok elérésének eszközeként. Ez teszi olyan nyomorúságosan provinciálissá ezt a jobboldalt, aminek következtében mindig saját maga számolja fel a társadalmi hitelét. Nyolc ellenzékben eltöltött év után, páratlan választási győzelmét követően a magyar jobboldal most ismét a legjobb úton halad efelé. Mert ugyan ki hisz annak, aki harcos antikapitalista szólamok közepette súlyos adót vet ki a bankokra és biztosítótársaságokra, de (kis híján) mentesíti alóla a haverjait? Aki nyolcmilliós fizetést ad a maga jegybankelnökének, de az ellenfele által javasolttól visszakéri a pénz háromnegyedét? Aki a nemzeti egységről szóló politikai nyilatkozatot lógat a közhivatalok falára, de az ellenfeleit semmibe véve naponta változtatja meg az alaptörvényt? Aki a pártját fogó konzervatív államfőt egy politikai integritás nélküli párttisztségviselőre cseréli?

A demokratikus intézmények azonban, amelyek a kormányzó jobboldal számára nem önmagukért védelmezendő társadalmi konvenciók, hanem puszta hatalmi eszközök, a kormányzottak számára fontosabbak, mint a hatalom gyakorlói hiszik. Az elmúlt húsz év nem a spekulánsok uralmáról szólt, hanem - egyebek mellett - éppen ezeknek az intézményeknek a mégoly féloldalas, de mégiscsak rendkívül széles körű használatáról.

Miért akarnánk róluk lemondani?

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.