Kálmán C. György: Magánvalóság (Vízügy)

  • 1998. január 22.

Egotrip

Nehéz kérdés, feleim, valódi kihívás. Mert az értelmiségi, egyfelől, olyan okos ember, meg van neki végzettsége, van neki valami hatalomközeli stichje is; másfelől meg gyakran elnéz a levegőbe, vállára veszi (olyankor) az őt környező társadalom gondját s baját, megnyilatkozik, és arra oda kell figyelni. Sokat szokott a felelős értelmiségi foglalkozni azzal is, hogy mi is az a felelős értelmiségi, mi az ő feladata, felelőssége, hivatása, hatóköre és mozgástere. Közügyekben megszólal, felelősen hallatja a hangját, társadalmi igazságtalanságok láttán feljajdul, a hibákat ostorozza, jobbító szándékkal.

Hát vagyok én egy felelős értelmiségi?

Nehéz kérdés, feleim, valódi kihívás. Mert az értelmiségi, egyfelől, olyan okos ember, meg van neki végzettsége, van neki valami hatalomközeli stichje is; másfelől meg gyakran elnéz a levegőbe, vállára veszi (olyankor) az őt környező társadalom gondját s baját, megnyilatkozik, és arra oda kell figyelni. Sokat szokott a felelős értelmiségi foglalkozni azzal is, hogy mi is az a felelős értelmiségi, mi az ő feladata, felelőssége, hivatása, hatóköre és mozgástere. Közügyekben megszólal, felelősen hallatja a hangját, társadalmi igazságtalanságok láttán feljajdul, a hibákat ostorozza, jobbító szándékkal.

Muszájból, mert értelmiségi mivolta őt erre kijelöli.

Rémes.

Ezt az egészet, úgy, ahogy van, igen-igen utálom, a szerepet csakúgy, mint az arról történő morfondírozást. Mindenki csináljon, amit akar, vagy amihez kedve van, aztán annyi. Valaki valaha mondott valami olyasmit, hogy kis hazánkban az írónak kell a vízügyekkel is foglalkoznia (vagy hogy az írónak a vízügyekkel is kell foglalkoznia, idézetekben soha nem voltam jó), hát ez amilyen heroikus, annyira szánalmas is. Lehetne úgy válaszolni, hogy várjuk, várjuk azt az időt, amikor szakkérdésekkel szakemberek fognak majd foglalkozni, s hogy erre egyre nagyobb az esély (ily módon tanúsítva a fejlődésbe vetett töretlen és kissé idiotikus hitünket); vagy ehhez hozzá lehet fűzni, hogy addig is a felelős értelmiségi felelősködjön és értelmiségizzen, míg majd visszatérhet jól megérdemelt szakmunkájához. Tehát: hogy a vízügyes szerep (ez itt metaforikusan van értve, olykor azonban szó szerint) idegen, ideiglenes, idétlen; jaj, jaj, mi szegények, mégis kénytelenek vagyunk ezt felvállalni.

Az úgy van, tetszenek tudni, hogy az embernek igen sok baja van (mindenféle természetű), ezt olykor megfogalmazza, még olykorabb le is írja, van, amikor ezt közzé akarja tenni, s előfordul, hogy sikerül neki. Talán csak ennyi az egész. Illetve, pontosabban, itt, most, nálunk: kicsit több ennél; valaminek a hiányát jelzi. Mert sok mindenről érezhetjük úgy, hogy ez még mindig nincs megírva (pedig biztosan lennének, lenniük kellene, olyanoknak, akik jobban, alaposabban, érzékletesebben, hatásosabban meg tudnák írni). Ilyenkor bújik elő a felelős értelmiségi (azaz ilyenkor kapjuk elő a ládafiából a felelős értelmiségi maszkját), úgy tesz, mint aki mindezt már sokkal régebben, sokkal jobban, sokkal magasabbról látja, és hajlamos monomániásan rágörcsölni arra, ami iránt a szakember (vagy az újságíró, aki ugyancsak szakember) már rég elvesztette érdeklődését.

Mert még az is van, hogy az ember (akit később ezért felelős értelmiséginek csúfolnak [ne feledjük, hogy a csúfnevek gyakran válnak önelnevezéssé]) úgy érzi, nem szabadna futni hagyni mindazt (azokat az embereket, konfliktusokat, problémákat stb.), ami őt zavarja, idegesíti, piszkálja. Az igazi vízügyes (vagyis a szakember, újságíró) úgy hiheti, ezeket már kimerítette, letarolta, lejárt ügyek, passé, elég volt; nálunk ma szimpla hallgatással (nem reagálással, csendes félmosollyal, kis visszaszurkával) mindent meg lehet úszni. Nincsenek nagy sajtóbotrányok, még sajtóviták is alig. Ezt, például, ugyancsak baromira utálom: kevesen vannak, akik nem hagyják annyiban, akik rászállnak a témára, kifacsarják a lé utolsó cseppjét is belőle.

Na ez az, amit az ilyen kis izékkel (épp most írom az első darabját) pótolni nem lehet. Csak hát az ember próbálkozik ezzel-azzal. De rohadt jó dolog lenne újságírónak lenni! Majd kapnának ezek a pofájukba. Mindennek utána lenne járva, mindenkinek el lenne kapva a grabanca, hogy finom legyek; visszaélések és összefonódások mocsarait csapolnám, jogszabályokat szednék ízekre, pénzügyi sumákolás leleplezetlen nem maradna, erkölcsiségem és intellektusom csak úgy ragyogna. Ehelyett ilyeneket írok. Mint felelős értelmiségi.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.

Bizonytalan hátországok

Több szempontból is különleges elnökválasztás zajlott le az Egyesült Államokban: hosszú idő után először kapott országosan is több szavazatot a győztes republikánus jelölt; nemcsak az elnök, hanem a szenátusi és a kongresszusi többség is republikánus lesz; és Donald Trump személyében először költözik a Fehér Házba elítélt bűnöző.