egotrip

Sajó László: Öt és feles

Viszonylatok (2B, Jászai Mari tér – Pesterzsébet, Pacsirtatelep)

Egotrip

Megindulása (augusztus 13.) óta Pest leghosszabb villamosvonala, menetrend szerinti ideje 48 perc. Ideje, hogy K. Dezső is felszálljon rá.

Jászai Mari tér, ide járt Réz Pál lakásába Holmi-honoráriumért, a nagy ablakban a Duna. Erre lakott a folyami költő, Kántor Péter („A kikötőben az a jó: / Jön egy hajó, megy egy hajó.”), a kikötőből indult a Halászbástya gyászhajó, a Duna-parti bérlőtárs, Attila hamvaival; K. Dezső nem vitt virágot, szégyellte, talált a hajón művirágot, azóta is ott lebeg az Északi összekötő vasúti hídnál, szégyelli. És az örömhajó (Ez a Titanic?, K. Dezső oly szellemes), a Dunaföldvár is innen csapattársa, Béla 65. születésnapján. Itt rejtették el, ne is lássák Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről, az Országház mellől („Csapataink harcban állnak!”). De haladjunk, sose érünk Pacsirtatelepre.

Országház, látogatóközpont, körbe a Kossuth téren, mindenki járt itt, (nem) tüntetni. A kanyar után kezdődik Európa legszebb villamosútja – a magyar túlzások e hazájában bízvást mondhatja K. Dezső (aki persze legfeljebb Prágában villamosozott). Egy ismerőse depresszió ellen utazik, a Boráros térig (az már rosszkedvünk tere, onnan…). Széchenyi István tér, most lezárva, gyászlobogó az Akadémián (vagy mindig kint van?). Eötvös tér, de K. Dezső a budai partot nézi, pesti (vidéki) gyerek. Vigadó tér, innen nézte a tűzijátékokat, gyerekeivel a nyakában. A könyvhetek immár idáig érnek, s végig a korzón, Március 15. tér, gyerekek itt is nyakában, kokárda a (gyerekeire) büszke mellen, Petőfi-szobor („Megyünk az Agyrém-térre / Tün- / Tet- / Ni! […] Az Agyrém-téren / Nincs / Sem- / Mi.”). A Gödör (ez egy másik, sok van) helye, az egyetemről ide ültek ki napozni. Fővám tér, vagyis Dimitrov, Nagycsarnok (ide még visszajövünk). A Corvinus (Marx Károly Közgazdasági) Egyetem, itt nem találta fia diplomakiosztóját, „új épület”; azt hitte, korán jött, ment a Grinzingibe vízipólómeccset nézni (olimpia, tavaly), amikor telefon, hol vagy? most volt vége, kiitta a sört, maradt. Zsil utca, közel a Bakáts tér, lánya itt született a Schöpf-Mereiben (megszűnt), vitte a kismamának az önkiszolgáló étteremből (megszűnt) a csontlevest, azt kívánt, azóta kapcsolatuk (megszűnt). A Kinizsi utcában a róla elnevezett mozi (későbbi Blue Box & Kultiplex, lebontották), a Castróban (már máshol) Fürjes Péter (kitűnő, elfeledett költő, meghalt) barátjával sokszor.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.