A nemzetszemély szétszervezése

  • Kálmán C. György
  • 2012. március 19.

Első változat

A nemzetnek emlékeznie kell, és ugyan mi volna alkalmasabb az emlékezet fenntartására, mint a Nemzeti Emlékezet Bizottsága?

Régóta nagy élvezetet okoz nekem, hogy a kormányok (na meg a politikusok, politológusok, és bárki, akinek úgy hozza úri kedve) megszemélyesítik a nemzetet – mintha csak a nemzet lélegző, gondolkodó, létező személy volna (a neme nem is érdekes), „aki” mozog, reményekkel és vágyakkal bír, egészséges vagy deprimált (esetleg kibeszélni való traumái vannak). Igencsak kétes metafora ez; belátom, olykor hasznos (főleg beszédek, elemzések, prédikációk és harci jelszavak kiötléséhez), de legalább ugyanannyira veszélyes és/vagy mulatságos.

A mostani kormány például olyannyira komolyan veszi ezt a szóképet, hogy a személynek felfogott nemzet bizonyos életfunkcióit egyenesen intézményesíti. A nemzetnek nyilván vannak tervei – akar ezt-azt, megtervezi a jövőjét; akkor hát (szól a kormányparancs) legyen külön hivatala a teleologikus nemzetgondolkodásnak, legyen tervhivatal. Ma éppen az derült ki, hogy a nemzetnek emlékeznie kell, és ugyan mi volna alkalmasabb az emlékezet fenntartására (felfrissítésére, az emlékek közzétételére), mint a Nemzeti Emlékezet Bizottsága?

Elég nyilvánvaló persze, hogy előbb-utóbb törődni kell azokkal az emlékekkel is, amelyeket a legjobb volna elfelejteni – létrejön majd a Nemzeti Felejtési Ügynökség. De még számtalan további funkciója van (kell, hogy legyen) a személy-nemzetnek: vágyak, ösztönök, indulatok, és különféle (nemzet)testi működések: lélegzés, étkezés és ürítkezés, szexuális tevékenység, és így tovább. Kedves olvasóimra bízom, hogy a majdan hasonlóképpen bizottságokba-hivatalokba kiszervezendő nemzeti ténykedéseknek találó neveket találjanak.

Addig is remekül szórakozunk.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.