Kurultáj a Parlamentben

  • Kálmán C. György
  • 2012. augusztus 10.

Első változat

Nehéz, súlyos dolgokban viccelődhetünk, hülyeségeken nem érdemes. Fordítsuk komolyra a szót.

Semmi kedvem élcelődni a napokban zajló bugaci Kurultájon, ahol a hunhitűek és a turáni eredet hagyományát őrzők gyűlnek össze – részint azért nem, mert ha az ember elolvassa a tudósításokat, az már magában bőven elég mulatságos, részint mert túlságosan is kézenfekvő, egyszerű, nagy szellemi befektetést nem kívánó feladat volna nevetségessé tenni azt, ami önmagától is az, részint meg az ember spórolja meg a poénjait fajsúlyosabb témákra, jól fog az jönni. Mondom, komolyan gondoljuk ezt végig: az ázsiai rokonságot, közös múltat és ősvallást nagy becsben tartó hazai és külhoni emberek úgynevezett törzsi gyűlést tartanak, és ezt a magyar parlamenti alelnök beszédével az Országgyűlés épületéből indítják.

No most, képzeljük el ezt Londonban, Stockholmban vagy akár Ljubljanában.

Hagyományőrzők, sajátos gondolkodású emberek, a történelemről másként vélekedők és futóbolondok mindenütt vannak, s e halmazok metszik, de nem fedik le egymást; nincs is azzal semmi baj, ha egyesek unortodox nézeteket vallanak saját népük eredetéről, a múlt homályába vesző népek vallásáról, s az ehhez történő visszakanyarodás szükségességéről. Mindenhol lehetnek olyanok, akik furcsa eszmék rabjai, és meggyőződésüket minden lehetséges fórumon szeretnék hangoztatni – ádáz harcot vívnak a (szerintük: tévelygő) hivatalos tudományossággal, és gyermektáboroktól konferenciákig minden fórumot saját nézeteik terjesztésére használnak. Jó, rendben van. Ilyen biztosan van Londonban, Stockholmban és Ljubljanában is (bár – értelemszerűen – nem a türk és turáni népek közös eredetét és összefogását hirdetik). Még olyan is bőven előfordulhat másutt is, hogy sámánt eresztenek be a Parlamentbe, aki szertartást végez a Szent Korona előtt. Végül is, bizonyos feltételekkel, a Parlament épülete szabadon látogatható, és a sámán tevékenysége emberéletre, közegészségre, szeméremre vagy közlekedési szabályokra nem volt veszélyes.

Az se semmi, hogy a Kurultáj megnyitása a Parlamentben zajlik, bár hallottunk már olyanról, hogy tekintélyes közintézmények jó pénzért helyt adtak vállalati buliknak, magáncégek rendezvényeinek, pornófilmforgatásnak, effélének. Ha a törzsi gyűlés nem fizetett a hepajért, azt tudjuk be a Magyar Országgyűlés gáláns gesztusának (ekként is anyagilag támogatják a hunhitűeket). Nyilván kevesen tartjuk szent, magasztos helynek a Kossuth téri épületet, mégis elvárható volna, hogy csak nagyon kivételes esetekben használják másra, mint amire szolgál. (Vagy… legyen, az üres órákban civil és tudományos konferenciák, megbeszélések, ünnepségek helyszíne is lehet.) De hogy a parlament alelnöke köszöntse ezeket az embereket? Nincsenek illúzióim azzal kapcsolatban, aki most betölti az alelnöki posztok egyikét – de hát mégiscsak alelnök a pozíciója, az ég szerelmére. Felnőtt ember, funkciókkal, feladatokkal, tekintéllyel, hatalommal. Hogyan engedheti ezt meg magának? Nem, ne beszéljünk arról, amit mondott, ne röhögjük ki, ne háborogjunk – mégis, egyáltalán, miért volt ott? Miért adja ehhez a nevét a parlament elnöke, bárhogy hívják is? Dühömben mondhatnám, hogy teljesedjék be rajta, amit ő a rendezvény legfőbb hozadékának nevezett: hogy „közelebb viszi az embereket az egyre inkább elhanyagolt természethez, mindenekelőtt a lovakhoz”. De már dühös se vagyok.

Csak azt kérdezem: szégyelljük magunkat? Ki szégyellje magát?

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.