Videó: Orbán Viktor vagy Marine Le Pen rázza jobban az EU új indulójára?

  • - urfi -
  • 2017. június 21.

Fekete Lyuk

Alighogy elkészült az Európai Unió új himnusza, máris odapiszkálnak vele a miniszterelnök úrnak!

Mint azt a tánczene iránt érdeklődő közönség jól tudja, Leslie Mándoki milliárdos tételben muzsikálja el a magyar adófizetők pénzét, de ezt senki nem bánja, mert a miniszterelnök és felesége az ő koncertjein érzik a legjobban magukat. A Blikk által tényfeltárt legendás billegetésnek több maradandó feldolgozása készült, például ez:

Erre a nem mindennapi táncteljesítményre figyelt fel egy brüsszeli (már most gyanús!) pr-ügynökség, amelynek az a feladata, hogy az új Európa-dalt népszerűsítse. Ennek zenéjére táncoltatták meg a legnotóriusabb euroszkeptikusokat:

Szép, szép, de mi ez az Európa-dal? Kis keresés után kiderült, hogy a The Europe Songot maga az Európai Bizottság rendelte ettől a Soonfeed nevű ügynökségtől, méghozzá azért, hogy ezzel népszerűsítsék az EU fiatalokat megszólító kampányát. Utóbbi a New Narrative for Europe névre hallgat, és első ránézésre kérdésesnek tűnik, mennyire lehet hatékony a honlap meg egyáltalán, az egész kezdeményezés.

A dal maga viszont nekem tetszik, a koncepciója pedig kifejezetten szellemes. Az ügynökséget vezető Richard Medic amolyan kiugrott zeneszerző, aki egy 25 évvel ezelőtt felvett, fiókban maradt dallamívét vette elő, a szöveget pedig a lánya gügyögéséből gyúrta össze. Mert hogy a többnemzetiségű családban és ráadásul Brüsszelben élő kétéves lány saját nyelvében keveredik a francia, az angol, a lengyel és a halandzsa.

Íme, a dal és a klip a maga teljességében, az Európai Bizottság YouTube-csatornájáról, egyelőre megejtően alacsony nézettséggel:

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)