Az Erzsébet kártya és a járadékvadászat

Felcsuti Péter

Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a mobiltelefónia területén semmilyen szakmai tapasztalattal nem rendelkező MVM vezette konzorcium hatékonyabban (jobb minőségben és olcsóbban) nyújt majd mobiltelefon-szolgáltatást, mint a piaci szereplők. Viszont azok, akik a beszállításaikkal segítenek kiépíteni ezt a szolgáltatást, biztosan nem fognak ráfizetni.

 

A kormány államosította az étkezési utalványok rendszerét, kipenderítve a piacot uraló francia vállalatokat. Korábban a kormánypárti többségű pécsi önkormányzat a helyi vízművet államosította, visszavéve azt ugyancsak francia tulajdonosától. Az állam legutóbb a maga számára adta el a negyedik mobilszolgáltató piacra lépését lehetővé tevő 900 MHz-es frekvenciát.

A döntések nem véletlenszerűek, mögöttük a kormánypárt ideológusainak azon meggyőződése húzódik meg, hogy a természetes monopóliumok (amilyen például sok közüzem) a legjobb helyen az állam kezében vannak. Leginkább azért, mert egyes versenyterületeken a privatizáció sikertelen volt, így nem jött létre valódi, a fogyasztók érdekeit szolgáló verseny. Ez a nézet számíthat a lakosság támogatására, amely ösztönösen és esetenként érthető módon bizalmatlan a piaci szereplőkkel, különösen a nagy külföldi vállalatokkal szemben, így e megközelítés politikai természetű előnnyel is jár.

Szögezzük le elöljáróban, hogy a kormánypárti ideológusok álláspontjában sok igazság van. A kilencvenes évek sietős privatizációja különösen a közüzemek terén valóban hagyott maga után kívánnivalót mind a szolgáltatások minősége, mind az árak vonatkozásában. Ám ahogy ezzel a kormánnyal immáron sokadszor előfordul, a helyes felismerésből rendre rossz következtetések és döntések születnek.

Egyfelől igaz, hogy Adam Smith óta a közgazdaság-tudomány számára a járadékvadászat a legkárosabb dolgok egyike, ami egy gazdaságban előfordulhat. Arról van ugyanis szó, hogy az adott piaci szegmenst vagy monopóliumot uraló szereplők versenytársak hiányában nem kényszerülnek szolgáltatásaik színvonalának javítására és/vagy áraik csökkentésre, mégis képesek hosszú időn keresztül a normálisnál magasabb nyereséget realizálni.

Ez nem csupán a gazdaság szűkös erőforrásainak rossz hatásfokú allokációját, elfecsérlését jelenti, de sérti a szereplők igazságérzetét is. A kettő együtt pedig komoly hatékonyságvesztést és erkölcsi rombolást eredményez a gazdaságban, illetve a társadalom egészében. Általánosan elfogadott álláspont ezért a fejlett világban, hogy a monopóliumok ellen fel kell lépni, akár közüzemekről van szó, akár patikák, városi taxik, netán az interneten letölthető szerzői tulajdonok esetében is.

Ám ebből egyáltalán nem következik, hogy ezek a monopóliumok a legjobb helyen az államnál lennének. Igaz, a 2008-ban elindult globális válság hatására gyakran hallani, hogy éppúgy vannak magánkézben lévő rossz vállalatok, ahogy vannak állami kézben lévő jó vállalatok is. E nézetek hívei szeretnek például a nagy francia közüzemi monopóliumokra (Gaz de France, EDF, Lyonnais des Eau stb.) mint pozitív példákra hivatkozni.

De a példák egyáltalán nem meggyőzőek, hiszen nem tudjuk, hogy ezek a vállalatok mennyi „járadékot tesznek zsebre” belföldön, amiből aztán szubvencionálhatják esetenként valóban sikeres nemzetközi versenyképességüket. Ennél is fontosabb azonban, hogy nagyságrendekkel több példa bizonyítja az állam rossz gazda voltát, mint az ellenkezőjét. Gondoljunk Magyarországon a MÁV-ra, a BKV-re, a Malévra, a Volán-társaságokra és számtalan önkormányzati vállalatra. Még a sikeresnek tűnő állami tulajdonú vállalatok, mint az MVM vagy a paksi erőmű esetében sem igazán tudjuk, milyen szerepet játszik viszonylagos sikerükben, hogy maguk is járadékvadász pozícióban vannak.

Az Erzsébet kártya körüli huzavona (mely bankok fogadják el, melyik kiskereskedelmi láncban válthatók be) már most valószínűsíti például, hogy a járadékot ezúttal az állam és az államhoz közel álló szereplők „vadászhatják”. Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a mobiltelefónia területén semmilyen szakmai tapasztalattal nem rendelkező MVM vezette konzorcium hatékonyabban (jobb minőségben és olcsóbban) nyújt majd mobiltelefon-szolgáltatást, mint a piaci szereplők. Viszont azok, akik beszállításaikkal segítenek kiépíteni ezt a szolgáltatást, biztosan nem fognak ráfizetni. De nem államosításra, hanem szabályozásra és transzparenciára van szükség, ilyen például a működési engedélyek viszonylag sűrű, szakszerű és főleg transzparens árvereztetése, vagy éppen a hatékony fogyasztóvédelem. Ez kizárja, de legalábbis jelentősen korlátozhatja a járadékvadászatot még a természetes monopóliumok területén is.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.