Illegális

  • - barotányi -
  • 2012. március 17.

Film

Az otthon számos díjjal jutalmazott, sőt még a tavalyi Oscar-díjra is jelölt belga film úgynevezett lelkiismereti mű: a rendező Olivier Masset-Depasse egy orosz nő hányattatásain keresztül az ottani idegenrendészeti szisztéma üres embertelenségét próbálja bemutatni.

A jó szándékot már első körben sem vonhatjuk kétségbe, s a megvalósítás kapcsán sem vádolhatjuk kulisszahasogató igyekezettel - az Illégal puritánul nyomasztó film azokról, akik be szeretnének jutni egy szürke, lucskos és sivár paradicsomba. A jelölt neve Tania, eredetileg franciatanárnő (Anne Coesens valóban ihletett alakításában - az orosz nyelvi részekért külön piros pont!), aki tökélyre fejlesztené a mimikrit, csak hogy ne kelljen elhagynia a szeretett Belgiumot - ezzel szemben lekapcsolják, bevágják egy idegenrendészeti táborba, s mindent megtesznek, hogy felrakhassák az első kelet-európai gépre. A film impresszív felütése, ahogy egyenként égeti le vasalóval az ujjbegyeiről az árulkodó mintázatot, garantáltan megmarad a nézőben. Akad még néhány erős, zömmel szintén deprimáló pillanat, amit nehezen lehet elfelejteni: öngyilkosság, brutális bántalmazás, végtelen fájdalom. És ennek kontrasztjaként a régi filmes tortacsatákat felidéző krumplipüréharc - a tragikus sorsú mali migránst játszó Essé Lawsont sem véletlenül díjazták hazájában. Valódi nevét eltagadó, majd inkább belorusz barátnéja identitását magára öltő főhősnőnk újabb csapdába szalad: most már van elég ok, hogy végleg kitegyék a szűrét. Kitoloncolása elleni harca valóban drámai, passiója realisztikus - a fináléról viszont nem is tudjuk eldönteni: álom-e vagy valóság. Az ügyes kamerakezeléssel támogatott szikár majdnem-dokumentarizmus abból a szempontból igazolható, hogy a mű így az előre kijelölt esztétikai és társadalomkritikai ösvényen halad. Az élvezeti érték ehhez képest másodlagos: filmünk rekreációs célokra alkalmatlan.


Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.