chili&vanília

Padlizsánt a piacról

Gasztro

Két olyan családi termelő vállalkozás is kiemelkedik a Fény utcai piac kínálatából, amelyek miatt még pesti turistaként is érdemes egyszer-egyszer budai kirándulást tenni. Az egyik a Tata melletti, dunaalmási Birdsfruit Garden, a másik a zsámboki Bálint Kert. Lenyűgöző kínálatukkal, kedvességükkel és szakértelmükkel teljesen leveszik az embert a lábáról. Az előbbinél többek között bébizöldségek, csúcsminőségű saláták, ehető virá­gok, csodás, harsogó koriander találhatók, no és a kedvencem: az ánizsos ízű thai bazsalikom. Bálinték pultjánál pedig hihetetlen a színkavalkád: sokféle padlizsán, paradicsom, cukkinivirágok, valamint számos olyan zöldség, amivel igen ritkán lehet itthon találkozni: padron paprika, vízispenót. A két standon vadászott összetevők, a gyönyörű, élénklila, vékony, hosszú padlizsán és a thai bazsalikom adják a lelkét az alább ajánlott recept­nek. Úgy a legfinomabb, ha ezekből készül, úgyhogy szívből ajánlom mindenkinek a szombat reggeli látogatást a Fény utcai piacon. Ha mégsem zarándokolna el valaki ezekért az extra zöldségekért, úgy is bátran próbálja ki a receptet hagyományos padlizsánnal, a thai bazsalikom helyett pedig korianderrel.

Szójaszószos, csilis-fokhagymás padlizsán

Hozzávalók (2 nagy adag)

 

 

 

kb. 50 dkg padlizsán

2 evőkanál olaj

só, bors

1 hagyma, vékonyra szeletelve

1 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

2 cm friss gyömbér, finomra aprítva

2 evőkanál szójaszósz

1 evőkanál halszósz

2 evőkanál nádcukor

1 kávéskanál csilipaszta vagy friss csilipaprika

1 dl víz vagy alaplé

1 csokor thai bazsalikom (vagy koriander)

2 teáskanál étkezési keményítő

 

Tálaláshoz:

párolt, natúr rizs

pirított, durvára vágott földimogyoró,

thai bazsalikom, koriander

A sütőt előmelegítjük 200 fokra (légkeverésre állítva). A padlizsánt hosszában félbevágjuk, majd kb. 5-6 cm-es darabokra szeleteljük. Egy tepsit leterítünk sütőpapírral, rátesszük a padlizsánokat, meglocsoljuk olajjal, sózzuk, borsozzuk, majd kb. 15 perc alatt megsütjük. Miközben sül a padlizsán, felszeleteljük a hagymát és felaprítjuk a gyömbért és fokhagymát. Előkészítjük a szószt: egy tálkában összekeverjük a szójaszószt, halszószt, nádcukrot, csilipasztát és a vizet. Egy nagy serpenyőben vagy wokban olajat forrósítunk. Rádobjuk a felszeletelt hagymát, néhány percig dobva-rázva pirítjuk. Kivesszük egy kis tálkába, és az edénybe tesszük a finomra aprított gyömbért, fokhagymát (és ha friss csilit használunk, azt is), néhány percig pirítjuk, de ne kapjon barna színt. Amikor megsült a padlizsán, beletesszük a serpenyőbe, hozzáadjuk a hagymát, és ráöntjük a mártást, néhány másodpercig nagyon erős lángon főzzük. Ekkor beledobunk egy nagy marék thai bazsalikomot. Az étkezési keményítőt néhány evőkanál hideg vízzel csomómentesre keverjük, majd az ételhez adjuk. Elkeverjük, és csak néhány másodpercig főzzük, amíg a szósz kissé besűrűsödik. Sűrű, kissé ragacsos-szirupos, a padlizsánokat egyenletesen bevonó szószt kapunk. Natúr jázminrizzsel tálaljuk, a tetejét megszórjuk durvára vágott pirított mogyoróval, további thai bazsalikommal és/vagy friss korianderrel.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?