Az orrunk előtt bontakozik ki az új hidegháború, de nem hiszünk a szemünknek

  • Urfi Péter
  • 2017. március 5.

A hét cikke

A New Yorker cikke hátborzongató olvasmány, és pont azért, mert túllép a sokkoló szalagcímeken.

Nincsen könnyű dolgunk, amikor az ún. orosz befolyásszerzésről próbálunk cikket írni. Az elmúlt két évben a nyugati és a magyar sajtóban is egyre több figyelmeztetés jelent meg, hogy a Kreml a legkülönfélébb eszközökkel és minden eddiginél nagyobb erővel próbálja szétverni a demokratikus rendet Európában és Amerikában – a szélsőjobb mozgalmak anyagi támogatásától kezdve a médiakampányokon át a választások meghackelésééig. Trump orosz segítséggel történt megválasztása után pedig ez a kérdés vált a legfontosabb politikai és sajtótémává.

De az újabb és újabb bombasztikus híreket az átlagolvasónak nehéz befogadnia. Egyszerűen nehezen áll rá az agyunk, hogy a Szovjetunió összeomlása után negyedszázaddal újra hidegháborús logikával gondolkodjunk. Ha pedig mégis elkezdjük ezt a logikát alkalmazni, akkor visszatérnek a hidegháborús reflexek is: akkor a nyugati sajtót ugyanúgy megbízhatatlan propagandának fogjuk tekinteni, mint az orosz médiát. Ha valaki járatlan a világpolitikában és azt olvassa, hogy mindenért Putyin a hibás, és Putyin ott van minden bokorban, és összeesküvés-elméletekkel bomlasztja a társadalmi rendünket – az jó eséllyel ezeket a híradásokat ugyanolyan összeesküvés-elméletnek fogja látni, de legalábbis gyanakodni fog.

Trump, Putin, and the New Cold War

Az egyik módszer, amivel ez ellen tenni lehet, az alaposság és a részletesség. Hosszú, bántóan hosszú cikkekre van szükség, amelyek egyszerre veszik számba az orosz politikatörténetet és hatalmi logikát a rendszerváltás óta, az aktuális nagypolitikai trendeket, de szintúgy az atlanti szövetség belső problémáit, a nyugati sajtó helyzetét és a közösségi média szerepét. A New Yorker friss címlapsztorija is erre vállalkozik. A sokadik ilyen cikk volt, amit olvastam, de még így is tudott bőven újat mondani.

Új részleteket ismertem meg az Obama-kormány töketlenségéről és belső vitáiról, az amerikaiak elégtelen és lassú reagálásáról az orosz fenyegetésre. A szokásosnál nagyobb hangsúllyal kerül elő az USA beavatkozása más országok, köztük Oroszország belpolitikájába. A három szerző röviden kitér az orosz demokrácia kudarcos útjára, amely Putyinig vezetett, és hosszan tárgyalja Putyin paranoid jellemfejlődésének útját, amely egy új hidegháborúhoz vezethet. Az információs hadviselés arzenáljából valamiért elsősorban a hackelésre koncentrálnak, de arról imponáló tudással írnak.

Aki inkább magyarul olvasna minderről, annak hadd ajánljam lényegesen rövidebb cikkemet a témában (lásd itt; a második, magyar vonatkozású rész még nem elérhető online), de ha valakit igazán érdekel a kérdés, az szánja rá az időt a New Yorker cikkére – akkor, ha sokat olvasott már a témáról, és akkor is, ha most kezdi az ismerkedést vele.

További olvasnivalók

Bill Gates és Warren Buffett az életről, a világmindenségről meg mindenről (Atlanic)

A maratonfutó magányossága (Down East)

A melegek magányossága (Huffington Post)

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.