A Medián felmérése szerint már a saját szavazói sem hisznek a Fidesznek

  • narancs.hu
  • 2015. április 22.

Hírnarancs

Brüsszel nekiront a Gazpromnak, de arra is volt ideje, hogy Orbán fogorvosát lebuktassa. A nap hősei a tüntető diákok, akik ezekben a percekben is Budapest utcáin vonulnak.

„Mi vagyunk a jövő, mi vagyunk az erő!”

Ezt skandálja a mintegy ezerfős tömeg. A hétfői tüntetéssel egybekötött egyetemi fórumok után a kormány meghátrálni látszik: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) bejelentette, eláll több népszerű képzés megszüntetésétől, amellyel egész karok működését lehetetlenítette volna el.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A hallgatók és oktatók azonban továbbra sem nyugodhatnak meg, hiszen a felsőoktatási törvényt módosító tervezet egy újabb, kormányzat által kinevezett testületet rakna az egyetemek nyakába, és ezzel felszámolná azok maradék autonómiáját – írja a Kettős Mérce, amely percről percre közvetíti a ma esti megmozdulásokat is. Ha azok véget érnek, mi is összefoglaljuk a történteket.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Szavukat sem hiszik

A kormány erőfeszítései ellenére számottevően többen vannak, akik teljes mértékben vagy nagyobb részben a Fidesz-kabinetet teszik felelőssé azért, hogy „a brókercégek éveken keresztül működtek úgy, hogy ügyfeleik elveszítették a befektetéseiket”, mint ahányan a korábbi szocialista kormányokról gondolják ezt – olvasható a friss HVG-ben, illetve annak ajánlójában. A Medián kutatása szerint hétszer annyian (!) vannak, akik szerint a cégek a Fidesz-kormányhoz álltak közel, mint akik szerint a jelenlegi ellenzékhez. Még a Fidesz szavazói körében is ugyanannyian vélik az előbbit, mint az utóbbit.

Tarsoly Csaba utazik

Tarsoly Csaba utazik

Fotó: MTI

Tátott szájjal nézzük

A Világgazdaság megszerezte azt listát, amelyen az Európai Bizottság által kifogásolt projektek szerepelnek. Ezek miatt függesztette fel az EB a 2007–2013-as ciklus még ki nem fizetett gazdaságfejlesztési támogatásainak átutalását. „A listán nem csak az szúr szemet, hogy kivétel nélkül 2010 után kiírt pályázatokról van szó. Több olyan cég is szerepel rajta, amely az Orbán Viktor fogorvosaként elhíresült Bátorfi Béla cégcsoportjához tartozik” – írja a Világgazdaság, de a CBA bedolgozója és Matyi Dezsőhöz köthető cégek is szerepelnek a gyanús alakok között.

Gáz van, babám

Trösztellenes eljárást indított a Gazprom orosz állami földgázipari óriásvállalat ellen az Európai Bizottság szerdán, mert úgy ítéli meg, hogy a cég nyolc tagállamban visszaél piaci erőfölényével – jelentette be Margrethe Vestager, a brüsszeli testület versenyjogi biztosa az egyik népszerű mikroblogoldalon. Részletek a Népszabadság cikkében, de annyit még elárulunk: igen, mi is érintettek vagyunk.

A béke barátai

„A POSZT zsűrije ezentúl nyolctagú lesz, a két szakmai tulajdonos négy-négy jelöltjéből áll, akiket ki-ki a saját tagszervezeteivel egyeztetve, önállóan állít. A két társaság úgy látja, hogy így meg tudnak nyilvánulni saját szempontjaik, preferenciáik és a közös gondolkodás egyaránt” – olvasható a Magyar Színházi Társaság (MSZT) és a Vidnyánszky Attila vezette Magyar Teátrumi Társaság közös közleményében.

Csáki Judit nyílt levélben reagált az egyezségre, sorait az MSZT elnökének, Csizmadia Tibornak címezte (vele készült interjúnkat lásd itt). Többek között azt írta: „Most ügyesen és látványosan kettéosztottátok a szakmát. Eddig is ketté volt osztva, de most rá is bólintottatok: legitimáltátok. Ez, mondjuk, olyasmi, ami megér egy üveg pezsgőt Pécsett. Lehet közösen ünnepelni a POSZT-on – egészségetekre.”

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?