Magyarországon a legjobb újságírónak lenni

  • narancs.hu
  • 2016. október 16.

Hírnarancs

Szőcs Géza szerint nem éri agresszió az újságírókat, a Mediaworks tulajdonosa nem függ Orbántól, a sajtószabadság pedig egyáltalán nem sérül. Hírek egy alternatív univerzumból.

Szabad ország

false

 

Fotó: MTI

Ha Szőcs Géza szavait készpénznek vennénk, miszerint Magyarországon sem a gondolatszabadság, sem pedig a véleményszabadsághoz való jogok nem sérülnek, azt gondolhatnánk, hogy kis hazánk a világ egyik legjobb helye, hiszen virágzó demokráciánk és sajtószabadságunk mellett a cenzúra ismeretlen, valamint „nemzetközi felmérések szerint, Magyarország a világ három legszabadabb országának egyike” – írja Szőcs Géza, Orbán Viktor főtanácsadója a német PEN Clubnak, miután az elutasította a magyar testvérszervezet meghívását. Szőcs azért ragadott tollat, mert mélységesen felháborította a német PEN azon állítása, hogy a magyar PEN nem lép fel a kormány rasszista és gyűlölködő álláspontja ellen. Orbán főtanácsadója szerint azonban nem történik semmi olyan belpolitikai esemény ebben az országban, ami indokolttá tenné a kormány kritizálását. Majd akkor fognak állást foglalni, ha hatalmi agresszió éri az írókat és újságírókat. Véleményünket itt olvashatja.

 

Szabad sajtó

Heinrich Pecina, a Mediaworks tulajdonosa interjút adott a Profil című osztrák gazdasági lapnak, melyben továbbra is azt hangoztatta, hogy a Népszabadság teljes beszántása pusztán gazdasági okokból történt meg. Az osztrák üzletember arról is beszélt, hogy semmiféle függőségi viszonyban nem áll Orbán Viktorral, pusztán kölcsönösen tisztelik egymást. Kijelentéseire reagált a Népszabadság szerkesztősége: szerintük Pecina csak Orbánt tiszteli, a szerkesztőséget azonban nem.

false

 

Fotó: MTI

Kívül tágasabb

A szerkesztőség nélkül maradt Népszabadság csapata mindent megtesz annak érdekében, hogy valamilyen módon szem előtt maradjanak, ezért már nemcsak a Facebook-oldalukon jelennek meg írásaik és kommentárjaik, hanem jövő héten a Fedél Nélkül hasábjain is.

Ismét tüntetés volt

„Lopják a szabadságunk!” címmel tartott közös tüntetést vasárnap délután az Együtt és az LMP. „Elegünk van abból, hogy Orbán Viktor a bandájával együtt szétlopja az országunkat!” – írják a szervezők a Facebookon. Juhász Péter, Hadházy Ákos és Jávor Benedek mellett beszédet mondott Hargitai Miklós, a Népszabadság újságírója is, aki szerint az újság bezárása nagyobb kárt okoz a kiadónak, mint az újság egész éves vesztesége.

A Fidesz nem érti

A mai tüntetés előtt sajtótájékoztatót tartott a Fidesz, ahol Gulyás Gergely elmondta, egyáltalán nem érti, miről szól a ma délutáni megmozdulás. „Magyarországon Nyugat-Európa számtalan országánál sokkal inkább érvényesül a tömegtájékoztatás, a sajtó sokszínűsége” – idézi szavait a 444.hu. Lehet, hogy együtt írták Szőcs Gézával azt a levelet?

false

 

Fotó: MTI

Divat szabadnak lenni

Népszabadság feliratú fekete pulóverben vonult végig a kifutón egy modell a budapesti divathéten. A ruhadarabot tervező The Four csapata eredetileg nem akarta piacra dobni a felsőt, azonban olyan nagy sikerük volt, hogy valószínűleg később boltokba is kerülhetnek a népszabis pulcsik.

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.