Orbán lefekvés előtt mindig benéz az ágy alá, hogy ott bújik-e Soros György

  • narancs.hu
  • 2016. május 20.

Hírnarancs

Orbán szerint Soros György a főellenség, L. Simonék Magyar Időket rejtettek egy időkapszulába. És gyász. Pénteki híreink.

Magyar hangja: Soros György

Sokat csuklik mostanában Soros György, ma ugyanis Orbán Viktor ismételte meg ugyanazt, amiről tegnap Lázár János beszélt, miszerint a tengerentúlról érkező negatív ítéletek mögött egyértelműen a fél világot irányító üzletember áll. Miniszterelnökünk ma odáig merészkedett a Kossuth Rádió stúdiójában, hogy azt találta mondani: „a száj Clintoné, de a hang Soros Györgyé.” De mit is vagyunk ezen úgy meglepődve, már rég tudjuk, hogy Soros az ősellenség, ő pénzeli a demokratákat is odaát, ő akarja muszlimok millióit látni Európában és ő szervezkedik mindenféle háttérhatalom összeeszkábálásán. Emellett persze megkapták a magukét az amcsik is, miféle tiszteletlen népség az, hogy csak úgy megvádolnak minket meg a szegény lengyel szabadságharcosokat mindenféle putyinizálódással. Levezetésképp pedig még Brüsszel felé is megrázta fenyegetőn az öklét a vezér: szerinte a népszavazás nem olyan dolog, amit Brüsszel félvállról vehet, úgyhogy jobb, ha felkészülnek a nagy hátraarcra. Mindeközben a Fehér Házban megkérdezték Obama szóvivőjét, mit gondol a Lázár-féle vádakról, melyre csak annyit mondott: „Nem láttam azokat a megjegyzéseket, nem vagyok benne biztos, hogy méltóak a válaszra.” Ejnye.

Na, mit rejt az időkapszula?

Igencsak mókásra sikeredett ma a Budai Várban a régi-új Lovarda alapkőletétele, mellyel elkezdődtek a Hauszmann Terv első ütemének kivitelezési munkálatai. Az eseményen természetesen részt vett L. Simon László és Tuzson Bence is. Utóbbi még azt is elkotyogta, hogy a kormány várépítésbe kezd – jelentsen ez bármit. Az alapkő mellé L. Simonék egy időkapszulát is elhelyeztek, és hogy mi volt benne, azt a hvg.hu szúrta ki: némi készpénz és egy friss, ropogós Magyar Idők, hogy a jövő embere hiteles forrásból értesüljön e gyönyörű nap híreiről.

Csupa titok

A Magyar Nemzet értesülései szerint hatalmi harcokat idézhet elő a most felállítani kívánt Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemzőközpont (TIBEK), mely szervezetként Pintér Sándor alá tartozna, a felügyeletéért azonban bejelentkezne Lázár János is. Az új titkosszolgálat átfogó képet állítana össze az ország terror- és más fenyegetettségéről, hozzáférhetne a rendőrségi szervek, a nemzetbiztonsági szolgálatok és az állami adatkezelők adatbázisaihoz is. A lap szerint Lázárnak régi vágya a titkosszolgálatok teljes vertikumának felügyelete. Mindennek köze lehet ahhoz is, hogy a terrorellenes javaslatcsomag csütörtökön mégis lekerült az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának napirendjéről.

Megvan a repülőgép

Ma tényleg megtalálták a csütörtök hajnalban eltűnt, Párizsból Kairóba tartó EgyptAir darabjait a Földközi-tengeren. A géptest mellett több utas holtestére és csomagjaira bukkantak a hatóságok, a fekete dobozt egyelőre még keresik – óceonográfusok szerint ez nem lesz könnyű feladat, a Földközi-tenger ugyanis néhol 3-5 kilométer mély és a fenék rendkívül sziklás. A repülőgép csütörtökön hajnalban indult Franciaországból, fedélzetén 56 utassal és a 10 fős személyzettel. Bár hivatalosan még nem tudni, mi történhetett az egyébként kitűnő állapotban lévő géppel, melynek fedélzetén tapasztalt személyzet utazott, de sokan terrorcselekményre gondolnak. Egyelőre még egy szervezet sem vállalta magára a támadást.

Gyász

Hosszas betegség után, életének 73. évében elhunyt Rajhona Ádám, színművész. Rajhona Marosvásárhelyen született, ahol 1966-ban végzett is a Színművészeti Főiskolán. Miután szerepet kapott Bacsó Péter Jelenidő című filmjében, elhatározta, áttelepül Magyarországra – 1974-ben sikerült neki. Játszott a kaposvári Csiky Gergely Színházban, majd a Katona József Színházban, ahol viszont sok sérelem érte és komolyan fontolgatta, hogy felhagy a színészettel. Egy kisebb mellékvágány után azonban visszatért a színházhoz, 1998-tól haláláig a Vígszínház társulatában dolgozott. Színházi szerepei mellett több mint harminc filmben és tévéjátékban szerepelt, és olyan sztárok magyar hangjaként szólalt meg, mint Tommy Lee Jones vagy Morgan Freeman. Rajhona Ádámot a Vígszínház saját halottjának tekinti.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.