Egy hét kultúra 2021/34.

  • Narancs
  • 2021. augusztus 25.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

AFGANISZTÁN Samszia Hasszani, Afganisztán első női graffitiművésze, aki elsősorban a nők és női művészek láthatóvá tételének fontosságát hangsúlyozó műveivel lett ismert, a veszélyek ellenére az utóbbi időben is igyekszik felhívni képeivel a figyelmet az országban zajló állapotokra. Az amerikai kivonulásra válaszként érkező azonnali tálib megszállást Hasszani rémálomként festi le, képeit az utcák helyett most csak Instagram- és Facebook-oldalán lehet látni. A szakértők szerint a tálibok agressziója kétszeresen is sújthatja a női művészeket, ugyanis nőként és a kreatív iparágban tevékenykedőként is drákói szigorral bánhatnak velük. Épp erre hívja fel a figyelmet Hasszani, és arra, hogy a nők és női művészek máris elkezdtek visszahúzódni a nyilvános terekből, többen már törölték profiljukat, félve a tálib megtorlástól és erőszaktól.

BERLIN Augusztus 22-én, hat év után újra megnyitott a berlini Neue Nationalgalerie. A modern művészetek múzeumának számító intézményt még annak idején a Bauhaus egyik úttörője, a később az Egyesült Államokba emigráló Ludwig Mies van der Rohe tervezte. A múzeumot 1968-ban adták át, az épület acél- és üvegszerkezete kiemelkedő példája Mies van der Rohe építészeti koncepciójának, amelynek alapeleme az egységes, összefüggő tér, az egyszerűség és átláthatóság gondolata. Az ikonikus múzeum felújítását David Chipperfield brit építész vezetésével végezték, 2015-ben kezdték meg, és 140 millió eurót fordítottak rá. A múzeum most új fényében tündököl, és az újranyitás alkalmából mindjárt az épület történetével foglalkozó tárlattal is várja az érdeklődőket. Emellett három másik kiállítást is elindítottak. Az első az intézmény gyűjteményének legfontosabb munkáiból mutat be válogatást, a másik Alexander Calder szobrászművész, a harmadik pedig Rosa Barba film- és médiaművész műveit állítja a középpontba.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.