Egy hét kultúra 2022/39.

  • Narancs
  • 2022. szeptember 28.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

KÖR A régészek szerint hétezer évnél is régebbi, tehát a Stonehenge-nél is korábbi lehet a Prága szélén található Vinoř körzetben feltárt ősi, kör alakú építmény. Az 55 méter átmérőjű úgynevezett rondella első nyomait már az 1980-as években felfedezték, a teljes területet azonban csupán mára sikerült megtisztítani. A régészeti kutatásokat végző szakértők az építmény környezetében cserépedény-töredékeket, állati csontokat és kőszerszámokat is találtak. A feltárások alapján a vinoři rondella rendkívül jó állapotban maradt meg, érintetlenül konzerválódott palánkokat is találtak, és három külön bejáratot azonosítottak. A kutatók szerint a vinořihoz hasonló, kontinensszerte megtalálható, neolitikumban épült körárkok tekinthetők az európai építészet legelső emlékeinek, és bár már több hasonlót is sikerült feltárni a környező országokban, a pontos funkciójukra még nem derült fény. Az eddigi hipotézisek szerint szakrális vagy csillagászati használatra, egyes kutatók viszont úgy vélik, kereskedelmi vagy egyéb gazdasági célra is épülhettek.

 

ÉLETMŰ Párizsba érkeztek Edvard Munch (1863–1944) legfontosabb művei, ugyanis szeptember 20-tól január 22-ig a Musée d’Orsay nagyszabású kiállítás keretében mutatja be a norvég festő pályáját és annak legfontosabb alkotásait. A tárlat az Edvard Munch. Un poème de vie, d’amour et de mort címet kapta, ezzel is kiemelve azt, hogy a műveket a Munch festészetében legtöbbször visszatérő motívumok, a magány, a szerelem, az eltűnés és a halál köré csoportosították. A festményeken kívül a kiállításon bemutatják Munch több metszetét, litográfiáit és fafaragásait is. A tárlatot az oslói Munchmuseettel közösen szervezték, ám az ikonikus, Sikoly című festmény helyett csak annak első, 1895-ben készült litográfiáját kapták kölcsön.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.