tévéSmaci

Saskeserű

  • tévésmaci
  • 2018. október 6.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché haditechnikát szállítottak a Szovjetunióba, az mindig szopás volt. Lengvidzs, üvölt a konyháról a tánctanárom, de tényleg nincs erre alkalmasabb kifejezés, tán csak az überbráner, de azt mégsem írja le az ember. Kellemetlen? Kényelmetlen? Sorozatosan kellemetlen? Nehéz? Nehézkes? Nem festik le azt mérhetetlen szenvedést, amit egyfelől a széles nyomtávú vasúti pálya, másfelől Ómafa vezetői ambíciói okoznak. Kimegy az ember, közelebbről Sztupa, Troché és Ómafa Budaörs vasútállomásra, s már a rakodórámpa mellé felsorakoztatott pőrekocsik látványától dob egy hátast. A technika meg ott várakozik, hogy földzsaljon rá, irányítókabinok (nagy, zöldre kent ablaktalan lakókocsik), közönséges teherautók (csőrös ZiL), kevésbé közönséges teherautók (nyerges ZiL), meg az anyám kínja és még a hadtáp is. Ómafa mint valami motoros Napóleon kipattan a rámpára, s elkiáltja magát, kötözők balra, őrök jobbra. Sztupa, Troché, ti kötöztök, én adom az őrséget. Mármost a kötözés úgy megy, hogy ezeknek a pőrekocsiknak az oldalán vannak ilyen kisebb-nagyobb fülek. Érkezik feltekerve valami ménkű vastag hengerelt fémhuzal, simán elmenne betonvasnak is, beszarsz, mire átvágod, de átvágod, mert ezzel kötöd – háromszorosan – oda a technikát a kocsihoz. Átfűzöd egyszer a kocsi tengelye és a fül között, aztán még egyszer, bevágod középre a kispajszert, s tekered, tekered, egész addig, amíg meg nem spannoltad, s olyan feszes és szoros, mint a lengvidzs. Ezt egy szimpla ZiL-nél megcsinálod négyszer. Szóval elvagy vele egy darabig, addig Ómafa őrt áll, meg ne rohanjanak a budaörsiek, a béke barátai. De mondjuk, túl vagy rajta, s az egész hóbelevanc elzötyög veled Záhonyig. Ott leszállsz, szétvagdosod az egészet, a vas mehet is a MÉH-be, nem jó már semmire, Ómafa silbakol, nehogy csapra verjenek, a technika meg átmegy a széles tengelytávú vasúti szekerekre, lehet megint lekötözni: mondtam én, hogy szopás.

Pénteken (7-én) a régi nagy levegőjű, de főként ájtatos semmitmondás barátai ünnepelhetik a Duna tévén esti negyed tizenegykor a Veronica kettős életé­vel nemzetközi babérokra törő Krzysztof Kieślowskit. Nekik legyen mondva. A Film Mánián kilenckor elkezdett 1984 meg senkinek, mert ahhoz nem kell bekapcsolni a tévét itt.

Szombaton éjfél után szólítják A vád tanúját az HBO-ra. 2016-os modellről beszélünk, brit, kétrészes, televíziós, remek színészekkel, kevéssé emlékezetesen, némileg túl is tekerve, de akkor is.

Vasárnap este tízkor az RTL II tolja a Veszélyes kölyköket, ami ugyan kész röhej, Michelle Pfeiffer karatéjos mozdulatokkal szédíti a gettóiskola kapucni alól sandító népét, meg effélék, de hát ott van öreg barátunk, Coolio (feat. L.V.), és még ebből is paradicsomot csinál. De olyat, hogy még Coolio Iglesias is megnyalná utána mind a tíz ujját, réggijét.

Hétfőn éjjel egyig kell várni, hogy egy igazán mély műalkotást tekinthessünk meg: A mélység kalandora is természetesen a Film Mánián lesz. Bizony ám, Kusztó kapitány!

Kedden csak a szokásos: Négy esküvő, egy temetés a Film Cafén, kilenckor.

Szerdán jön a navajo harmadik: Navajo Joe, persze a Film Mániára Sergio Corbucci 1966-os tollából.

Csütörtökön megint Michelle, most A sebhelyes­arban a ViaSat3-on. Ne tévézzenek, keressék fel személyesen Michelle Pfeiffert!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?