Izraeli kutatók: egymillióval is többen halhattak meg a koronavírustól világszerte

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. augusztus 3.

Katasztrófa

Összevetették a többlethalálozási adatokat a hivatalos koronavírus-adatokkal.  

A Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói szerint valójában legalább egymillióval többen haltak meg a világon a koronavírus miatt, mint ami a hivatalos jelentésekben szerepel - jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű hírportál kedden.

A hivatalos adatok 4,22 millióra teszik a járvány halálos áldozatainak számát, de az egyetem kutatói szerint ez a szám a valóságban magasabb, mert

egyes autokrata rezsimek csökkenthették a "bevallott" esetek számát, más országok pedig képtelenek voltak nyilvántartani a valós számokat.

Az eLife című folyóiratban közzétett tanulmány kiértékeli az adatok torzulását a különböző országokban. Ariel Karlinsky közgazdász és Dmitrij Kobak statisztikus a világ országainak felénél vette számba, hogy a korábbi évek népességváltozásához képest mennyivel volt magasabb a halálesetek száma a járvány idején.

Eddig 103 országban "számolták ki" a többlethalálozások számát, és becslésük szerint a jelenlegi, több mint egymilliós szám még tovább fog növekedni az újabb országok tanulmányozásával.

A koronavírus-halálozások bejelentett számát összevetették az összes halálozással, főként a tavasszal gyűjtött statisztikák alapján, és azt állítják, hogy

a korábbi évekhez képest az érzékelhető növekedést elsősorban a koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményei miatti elhalálozások okozták, noha ezeket az eseteket az egyes országokban más kategóriákba sorolták.

Ezt a jelenséget figyelték meg például Oroszországban, ahol a 110 000 hivatalos koronavírusos okozta haláleset mellett 500 000-rel többen haltak meg a korábbi éveknél.  

Fehéroroszországban mindössze 390 koronavírus okozta halálesetet jelentettek, de 5700 lehet a halálos áldozatok valós száma, és Nicaraguában csak 140 koronavírusos halálesetről számoltak be, miközben 7000-ren halhattak bele a vírus okozta betegségekbe a statisztikai adatok elemzése alapján.  

Ugyanakkor a tudósok szerint a legtöbb fejlett országban viszonylag kicsi az eltérés, és valószínűleg elkerülhetetlen statisztikai hibát tükröz nagyrészt a járvány kezdetének idejéből, amikor a tesztelés még nem volt általános. Az Egyesült Államokban például 590 000, a koronavírus okozta halálesetet regisztráltak, miközben az elmúlt évekhez képest 640 000-rel magasabb a halálozások száma.  

Karlinsky szerint több, főként dél-amerikai országban, például Peruban, pontosan próbálják jelenteni az eseteket, de a tesztelési és a nyilvántartási lehetőségek hiányában erre képtelenek.

A kutatók Magyarországot is vizsgálták a tanulmányban, eszerint Magyarországon sem volt olyan nagy az eltérés a bevallott koronavírus okozta halálesetek (a tanulmány a 30 ezres számmal számol) és a többlethalálozás (24 ezer fő) között. A kutatók szerint azért is lehet ez az eltérés, mert a nem koronavírusos halálos fertőzések, illetve például az influenza okozta halálesetek száma a távolságtartásnak köszönhetően csökkent, a korábbi évek átlagos halálozási okainak helyét pedig átvette a koronavírus. 

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk