Szentgotthárd

Útszéli rovásírás

  • Rápli Róbert
  • 2011. december 2.

Kis-Magyarország

A helyi Jobbik javaslatát a Vas megyei kisváros önkormányzata is támogatta, így már nincs akadálya a rovásírásos helységnévtáblák felállításának.

A szentgotthárdi Jobbik hamar elérte célját: elnökük még augusztus 15-én indítványozta e-mailben, hogy járuljon hozzá a városvezetés rovásírásos helységnévtáblák felállításához, mert ez „világnézettől függetlenül minden szentgotthárdi számára” fontos lépés lenne, hiszen a táblák mindenkit emlékeztetnének a történelmi gyökerekre, illetve „a nemzeti összetartozásnak a fontosságára”. Az érvek a szentgotthárdi képviselő-testületet hamar meggyőzték, így már az augusztus 31-i ülésén napirendre is vette és jóváhagyta az előterjesztést, igaz, erre nem volt feltétlenül szükség, hiszen a terület, ahová a helyi Jobbik – saját költségen – kihelyezi majd a két fafaragásos táblát, a Közútkezelő Kht. fennhatósága alá tartozik.

Noha egyetlen hozzáértő (történész, nyelvész vagy néprajzos) nem található a képviselő-testület soraiban, a döntéshozók mégsem fukarkodtak táblaállítást támogató indokaik lelkes felsorakoztatásával. Dr. Haragh László képviselő (Fidesz) szerint „a rovásírást minden magyar közösséghez, az akkori politikai magyar közösséghez tartozó ember el tudta olvasni” még a középkorban is, ráadásul a rovásírás „a magyar kultúrának a sajátja, egészen Mongólia keleti vidékéig számos rovásírással írt emlék került elő”. Huszár Gábor, a város független polgármestere pedig ekként summázta a hozzászólásokat: „Legyenek arra büszkék, hogy Szentgotthárdon előbb kerül ki rovásírásos tábla, minthogy az lesz majd kiírva néhány év múlva, hogy Shopping City Nord, vagy Süd Szentgotthárd. Ez egy nemes kezdeményezés (…)” – hangsúlyozta a város első embere. Vita csak azon volt – még az önkormányzati erőforrások és külkapcsolatok bizottságának ülésén –, hogy melyik rovásírásfajta fogadja a városba látogatókat, hiszen „az interneten olyan sokféle van”.

 

 

Szentgotthárd - rovásírással


Szentgotthárd – rovásírással

 

A rovásírás ilyen fényű beállítása azonban megalapozatlan, mert noha vitathatatlan, hogy a rovásírás egy időben a magyar és székely kultúra része volt (sőt, ez az írásmód még a középkorban is közismert volt a latinul nem tudó néprétegek körében), ugyanakkor maga az írásmód nem tekinthető hungarikumnak, hiszen eredete éppúgy lehet arámi, föníciai, ahogyan türk. A régészeti leletek alapján annyi bizonyos csupán, hogy számos változatát több földrészen is használták ezer évekkel ezelőtt (a Kárpát-medence legrégebbi rovásírásos régészeti leletei 6-7 ezer évvel korábbiak annál, ahogy a honfoglaló magyarok megjelentek ezen a területen), egyes kutatók pedig állítják, hogy a rovásírás legalább 50 ezer éves múltra tekint vissza, és a Közel-Keletről eredeztethető.

Az pedig már csak „hab a tortán”, hogy a rovásírás a mai emberek számára egyszerűen értelmezhetetlen. Ezzel függhet össze, hogy a szentgotthárdi Jobbik szervezete nem sokkal a táblák kihelyezéséről szóló döntés után máris rovásírás-tanfolyamot hirdetett meg a kisvárosban, így aki azon részt vesz, hamarosan el is tudja olvasni, hogy milyen településen lakik.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.