JÁTSZÓTÉR - Könyv

Al Ghaoui Hesna: Holli, a hős

Könyv

Bátorít a nehéz helyzetekben a tanmesének is beillő elbeszélés, amelyben egy apró termetű lény, a Mumus névre hallgató házi rém segédkezik a félelem kezelésében. Holli, mint ahogy az természetes, eléggé izgul az iskolai fellépés előtt, már-már azt fontolgatja, hogy ő bizony nem áll színpadra. De aztán szinte a semmiből előterem a kis varázslény, és az ősembertől kezdve a saját példáin keresztül okítja a kislányt, miért fontos és hasznos érzés a félelem. Mesebeszéd lenne azt hinni, hogy egy-egy történettől csak úgy tovatűnik a félelem, így e mesekönyv is gyakorlatok, stresszűző légzéstanulás, némi serkentő izommunka meg egy kissé bugyuta bátorságinduló segítségével kezeli a feszült helyzetet. Al Ghaoui Hesna felnőtteknek szóló Félj bátran című könyve után a gyerekeknek is átadja azt a fontos tudást, miért nélkülözhetetlen érzés a félelem, mit jelent félni, miért nem baj, ha az emberek tartanak bizonyos dolgoktól, mit jelent az igazi bátorság, és így tovább. Kevés (bár egyre több) mese szól negatív érzések, tulajdonságok kezeléséről, azok megéléséről, éppen ezért a haditudósítóként ismert szerző gyerekeknek szóló könyvötlete hiánypótló. Felnőttszemmel a nem túl ügyes, saját rajzokkal illusztrált történet kevés akció során, rémesen egyszerűen, már-már unalmasan és zavaróan didaktikusan beszél egyébként nagyon fontos dolgokról: emlékezteti a szülőket a példamutatás és a zsigeri reakciók meghatározó mivoltára, miközben magabiztosságra, nyitottságra, empátiára nevel.

Bookline Könyvek, 2018, 72 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?