Ha elmentek a falig, mi leszünk a fal! – Tüntetés a migránspolitika és a kerítésépítés ellen

  • narancs.hu
  • 2015. július 11.

Közlemény

Közel 20 emberjogi civil szervezet tiltakozik kedden a kormány menekültpolitikai intézkedései, valamint a magyar–szerb határra tervezett kerítés és a magyarországi menekültügyi törvény szigorítása ellen.

Civil társadalmi szervezetek és aktivisták fognak össze, hogy egy közös tüntetésen fejezzék ki szolidaritásukat a migránsokkal‏‏.

Közel 20 kiváló, magyar emberi jogi szervezet, alulról építkező mozgalom és aktivistacsoport döntött úgy, hogy együtt tiltakoznak a kormány intézkedései, a magyar–szerb határra tervezett kerítés és a magyarországi menekültügyi törvény szigorítása ellen.

A csoportok – köztük a TASZ és a Helsinki Bizottság – kedden este 6 órakor gyűlnek össze a Bazilika előtt, Budapest központjában. A szervezők több mint 2000 embert várnak a tiltakozó menetre és a tüntetés csúcspontjára: egy rögtönzött fal áttörésére, hogy végül a Parlament elé vonuljanak, ahol a demonstráció befejeződik.

A magyar kormány nemrég jelentette be, hogy 6,6 milliárd forintból emel kerítést a szerb határra, hogy a menedékkérőket és a menekülteket távol tartsa Magyarországtól. Egy ilyen kerítés még jobban megnehezíti azt, hogy az emberek törvényes úton kérhessenek menedéket, és jussanak el egy olyan országba, ahol védelmet kapnak. Magyarországon a parlament által hétfőn megszavazott törvénymódosítások tovább súlyosbítják a helyzetet. Az új jogszabályban kihirdették, hogy Szerbia biztonságos harmadik ország. Ezzel lehetővé tették azt, hogy elutasítsák mindazok menedékkérelmét, akik biztonságos harmadik országon utaztak át, és mindemellett még a kérelmek elbírálásának idejét is lerövidítették.

Naponta akár ezernél több menedékkérő próbál az Európai Unióba bejutni Magyarországon át. Erre válaszul a hétköznapi polgárok részéről elképesztő mértékű jó szándék, szolidaritás és spontán segítségnyújtás mutatkozik országszerte. Az elmúlt két hétben számos Facebook-csoport szerveződött Szegeden, Budapesten és máshol, hogy ételt, vizet, ruhát, cipőt osszanak és információt nyújtsanak; ugyanebben az időben a debreceniek tüntettek a kormány idegengyűlölő propagandája, illetve a bevándorlást és terrorizmust összemosó nemzeti konzultációja ellen.

A keddi tüntetésen hangot adunk a magyarok szolidaritásának, és megmutatjuk, hogy ellentétben azzal, amit a kormány állít, Magyarország nem idegengyűlölő ország.

Eddig az alábbi szervezetek jelezték részvételüket:

42 Közössége Egyesület

A Város Mindenkié

Amnesty International Magyarország

Artemisszió Alapítvány

Budapest Pride

Cordelia Alapítvány a Szervezett Erőszak Áldozataiért

Eleven Emlékmű

Európai Hálózat a Rasszizmus Ellen

Humán Platform

Jövőkerék Alapítvány

Közmunkás Mozgalom

Krétakör Alapítvány

Magyar Helsinki Bizottság

Menedék Egyesület

Szivárvány Misszió Alapítvány

Szubjektív Értékek Alapítvány

TASZ – Társaság a Szabadságjogokért

A tüntetés kezdeményezője a politikai aktivista szervezet, a MigSzol – Migráns Szolidaritás Csoport.

A MigSzol – Migráns Szolidaritás Csoport magyarországi, független és informális aktivista csoport, amely minden Magyarországon élő migráns társadalmi és politikai jogaiért küzd. Az országszerte létrejött egyéb MigSzol mozgalmak mind függetlenek egymástól.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?