Cyber hírek

  • 2005. március 31.

Külpol

Ûrverseny a NASA-tól is A magánfejlesztésû ûrrepülõkre kiírt Ansari X Prize sikerén felbuzdulva az amerikai ûrügynökség elindította a Centennial Challenges programot, amellyel magáncégeket szeretne bevonni fejlesztéseibe - adta hírül az Index. A Tether Challenge elnevezésû alprogramban a habkönnyû és szélsõségesen erõs anyagok létrehozóit díjazzák ötvenezer dollárral, a NASA ugyanis régóta álmodozik olyan kötöttpályás ûrliftekrõl, amelyekkel több ezer kilométer magasságba viheti fel a jármûveit, ûrsiklók és rakéták használata nélkül.
A Beam Power Challenge nevû alprogram keretében a drótnélküli áramátvivõ rendszerek fejlesztését próbálják ösztönözni. A pályázóknak annyi árammal kell ellátniuk egy robotot drót nélkül, hogy képes legyen három perc alatt felmászni egy ötvenméteres kötélen. A drót nélküli áramsugárzás a hosszú távú, a Marsra vagy a Holdra irányuló küldetéseknél lehet hasznos. A díjként felajánlott összegek nem túl nagyok, ami annak köszönhetõ, hogy az Egyesült Államok kongresszusa kétszázötvenezer dollárban állapította meg a NASA által kiosztható díjak felsõ határát. Az ûrhivatal most azért lobbizik, hogy ezt negyvenmillióra emeljék, ami sokkal nagyobb szabású versenyek kiírását is lehetõvé tenné.

NeoPets-mozi Egész estés komputeranimációs filmeket forgat a NeoPets (neopets.com) virtuális kedvenceivel a fõszerepben a Warner Brothers, az öt nagy hollywoodi filmstúdió egyike. A NeoPets az egyik legnépszerûbb olyan szájt, amelyen regisztrációt követõen virtuális háziállatokat terelgethetnek a felhasználók. A fõleg fiatal lányok körében népszerû szájtnak összesen 25 millió regisztrált játékosa van, ráadásul a Nielsen NetRatings elemzõcég szerint a neten töltött idõ alapján ez a világ legnépszerûbb online játéka. A NeoPets vicces virtuális kis kedvencei, mint Flotsam és Jetsam, a Neopia nevû bolygó különbözõ településein laknak. A NeoPets népszerûsége nem csak Hollywood figyelmét keltette fel: március elején a cég az In-Fusio mobilcéggel is szerzõdést kötött, hogy a házikedvencek mobiltelefonokon is elérhetõk legyenek. A magyar nyelvû kínálatból a Tétova Teve Club (teveclub.hu) a legismertebb virtuális állatfarm.

Telefon halláskárosultaknak A rosszul vagy egyáltalán nem halló, de telefonálni vágyó felhasználóknak fejlesztettek ki segédeszközt brit, holland és svéd kutatók - adta hírül a CNN. A Synface nevû szoftver (synthetic face, szintetikus arc) beszédfelismerõ modulja digitalizálja a telefonbeszélgetés szövegét, majd egy mesterséges, számítógéppel generált arccal valós idõben "felolvastatja" azt. Azok a halláskárosultak, akik tudnak szájról olvasni, az arc segítségével különösebb nehézség nélkül megérthetik, mint mondanak nekik a telefon-vonal túlsó végén, állítják a szoftver készítõi. A szoftvert, amelynek elkészítésén három és fél évig dolgoztak a kutatók, most Nagy-Britanniában, Svédországban és Hollandiában tesztelik élesben, és a hírek szerint nagy tetszést aratott a halláskárosultak körében. A kutatók ugyanakkor elismerik, hogy például a beszédfelismerõ modulon fejleszteni kell, ha a rendszert széles körben szeretnék elterjeszteni.

Hordozható Playstation Egymillió hordozható Playstationt dobott piacra a Sony csütörtökön az Egyesült Államokban, ahol a korábbi japán premierhez hasonlóan hosszú sorok kígyóztak a boltok elõtt, hogy már éjfélkor megkaparinthassák régóta vágyott PSP-jüket. A videózásra is alkalmas kézi konzoljáték Amerikában 249 dollárba (kb. 47 000 forint) kerül, ami 65 dollárral több, mint amennyit a gépért Japánban kérnek. A kézikonzol olyan sikeresnek bizonyult, hogy a tavaly decemberi debütálásakor a japán vásárlók fejenként csak egy darabot vásárolhattak belõle, Nagy-Britanniában pedig 300 fontot is megadnak a pult alól árult, szürkeimportból származó készülékekért. A Sony kénytelen volt meghatározatlan idõre elhalasztani az európai bemutatót, hogy kielégíthesse az Egyesült Államok igényeit.

Hernyórobot Amerikai kutatók hernyóra hasonlító robotot készítettek, amely a legnehezebb talajon is elboldogul, emelkedõt és lépcsõt mászik, illetve árkokon kel át - adta hírül a Physorg. A gépezet hernyóként kúszik, a tengelye körül tekereg, s az akadály leküzdése érdekében súlypontja áthelyezésére is képes. A hivatalosan OmniTread névre hallgató robotot a Michigan Egyetemen építették, ragadványneve pedig "Snakebot" lett. A hernyórobot képes csövekbe kúszni, lépcsõket megmászni, síneken és járhatatlan akadályokon kel át. Még az olyan árkok sem jelentenek akadályt, amelyek szélessége eléri a robot hosszának felét. Az OmniTread haladáskor oldalirányban gurul, vagy a csõszerû testét teljesen beborító szállítószalagok révén kúszik elõre. Az akadályok leküzdése érdekében az elülsõ részét képes megemelni. A Snakebot felületének 80 százalékát fedik a különálló szállítószalagok. A robotot jelenleg távirányítással vezérlik, de már fejlesztik a kisebb, önállóan mûködõ változatot.

Adatsûrûség A bayreuthi egyetem fizikai kémia tanszéke rendkívüli adatsûrûséget lehetõvé tevõ, egyszerû polimerrácsot fejlesztett ki: mintegy 80 hagyományos DVD-lemez tartalma fér el az egyeurós érménél nem nagyobb felületen.

Sebességrekord Másodpercenként 135,3 trillió lebegõpontos mûveletet végzett el egy teszt során a héten az IBM Blue Gene/L szuperszámítógépe, és ezzel megdöntötte az eddig érvényes sebességi rekordot, amit ugyanennek a gépnek egy korábbi változata tartott.

Személyes profil Az amerikai Zoom-Info fejlesztõcég olyan új szolgáltatást indított, amely egyes személyek interneten meg-található összes adatát összesöpri, és áttekinthetõnek ígért online profilt állít össze belõle. A rendszer egyelõre csak angol nyelvû weblapokon keres.

Önjáró ébresztõóra Önjáró ébresztõórát készítettek a Massachusetts Institute of Technology (MIT) munkatársai. A szerkezet elõször a hagyományos diszkrét csengetéssel próbálja ébreszteni tulajdonosát, amikor azonban az dühösen lenyomja a csengõgombot, az óra kibocsátja kerekeit, s a szoba egy másik részébe gurulva ismét megszólal.

Hírverseny A Google eltávolítja a hírszájtján összegyûjtött anyagok közül az Agence France Presse (AFP) híreit. A lépésre azután szánta el magát a kaliforniai székhelyû cég, hogy a múlt héten a francia hírügynökség beperelte és 17,5 millió dolláros kártérítést követel tõle anyagainak jogosulatlan eltulajdonítása miatt.

Szerverlefoglalás A BRFK munkatársai a múlt héten akciót hajtottak végre egy személy ellen, aki az interneten keresztül illegálisan árult filmeket és szoftvereket. A rendõrség lefoglalt egy szervergépet, amely 30 darab merevlemezt tartalmazott, együttes kapacitásuk elérte a 4,4 terabájtot. A lefoglalások hatására a Mátrix-hub, az ország legnagyobb fájlcserélõ rendszere is megbénult.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.