Nigériai választások: Versengő vesztesek

  • - kovácsy -
  • 2007. április 26.

Külpol

Minősíthetetlen körülmények között szerezte meg a győzelmet Obasanjo elnök felkent utóda. A parlamenti választások pontos eredményére várni kell.
Minősíthetetlen körülmények között szerezte meg a győzelmet Obasanjo elnök felkent utóda. A parlamenti választások pontos eredményére várni kell.

Az a tény, hogy az elmúlt hétvégén megválasztott nigériai elnök, Umaru Yar'Adua ellen mindeddig nem indult korrupciós vizsgálat, akár megnyugtató is lehetne. A baj csak az, hogy egyik ellenfele, az eddigi alelnök, Atiku Abubakar ellen éppen akkor indult, amikor ellenzéki elnökjelöltként lépett föl, miután szembefordult a hivatalban lévő államfővel. Az illetékes bíróság végül úgy döntött, hogy a vizsgálat megkezdésének ténye nem lehet az indulás akadálya, ebből viszont új bonyodalom keletkezett: Abubakar nevét az utolsó pillanatban mégiscsak fel kellett tenni a szavazólapokra, ami több mint hatvanmillió választásra jogosult esetében nem kis logisztikai feladat. És szó, ami szó, nem is sikerült tökéletesen megoldani. Nigéria nem csupán népes (140 millió lakos), de nagy is, az infrastruktúrája viszont legalábbis töredékesnek mondható, így aztán voltak olyan szavazókörzetek, ahol a hivatalos zárási idő előtt egy órával kezdődött a voksolás, ha egyáltalán. Igaz viszont, hogy másutt meg a tudósítások szerint illegális szavazóhelyiségeket létesítettek, ismét másutt félmilicista félgengszterek szavaztak újra meg újra. Egyáltalán: szabálytalanságok, megfélemlítések, csalások és visszaélések színezték az elnökválasztást az urnák szétosztásától a szavazatszámlálásig.

A kihirdetett eredmény legfeljebb az arányait tekintve okozott meglepetést. A kormányzó Népi Demokratikus Párt, pontosabban Obasanjo elnök jelöltje közel 25 millió szavazattal lett első, ami 70 százalékos, elsöprő győzelem. Yar'Adua eddig nem játszott szerepet az országos politikában, viszont két cikluson át kormányozta az északi, mohamedán többségű Katsina szövetségi államot. A bátyja egyébként Obasanjo helyettese volt, amikor a mostani államfő a 70-es években egy katonai kormány vezetőjeként állt az ország élén. Ebből az következne, hogy az eddigi elnök a továbbiakban a háttérből kívánja irányítani az országot, ha már nem sikerült elérnie az alkotmány módosítását, és nem indulhatott el harmadszor is az államfői tisztségért, Yar'Aduát azonban elsietett dolog volna a színfalak elé állított bábnak látni.

Erényei és hibái

felmutatására igen hamar alkalma lesz, hiszen amennyiben a választást érvényesnek minősítik, minden bizonnyal hosszas legitimációs huzavona elé néz az ország. És akkor még hol vagyunk Afrika legnépesebb országának igazi problémáitól, amelyek évtizedek óta várnak megoldásra! Afrika legnagyobb szénhidrogén-termelője a feldolgozókapacitások szűkössége és lerobbantsága miatt állandó üzemanyaghiánnyal küszködik. Az olajban gazdag déli szövetségi államokban az etnikai konfliktusokat nem egyszerűen az élezi, hogy a helyi népcsoportok nagyobb részt követelnek az olajbevételből és kompenzációt a környezeti károk miatt, ami érthető, hanem az is, hogy ezeket a követeléseket bűnszövetkezetek vállalják mintegy át a maguk radikális módján: zsarolással, az olajvezetékek megcsapolásával, szállítmányok elrablásával. Yar'Adua alelnökjelölt társa, az ígéretes nevű Goodluck Jonathan történetesen erről a területről való, bár épp most, a választások előtti napokban el kellett hagynia kormányzói hivatalát, amelyet tüntetők dúltak föl.

Aztán ott vannak a mohamedán- keresztény ellentétek, amelyek egyfajta állandósult alkotmányos válságban lebegtetik Nigériát. A három tucat szövetségi állam között nem egy van, ahol bevezették a muszlim vallási bíráskodást, és ez az elmúlt években több, nemzetközi szinten is tiltakozást kiváltó esetet idézett elő, amikor a szövetségi állam alkotmánya összeütközésbe került ezzel a fajta ítélkezéssel. A vallási ellentétek időről időre összecsapásokban csúcsosodnak ki, amelyek emberéleteket is követelnek.

Egyébként magának a választási kampánynak is mintegy kétszáz halálos áldozata volt. Az erőszakos akciók egy része már a hónap elején, az egy héttel korábban tartott helyi választások felvezető szakaszában lezajlott. Éppen az ott tapasztalt, a mostaniakhoz hasonló szabálytalanságok miatt kezdték fontolgatni az ellenzéki pártok, hogy bojkottálják a parlamenti, illetve az elnökválasztást.

A mostani lett volna az első alkalom Nigériában, amikor egy demokratikusan megválasztott elnököt egy hasonló módon hatalomra jutott utód követ, korábban ugyanis mindig katonai puccs akadályozta meg ezt a fajta folyamatosságot. Obasanjo elnök két ciklussal ezelőtti győzelme után azt lehetett remélni, hogy a regionális diplomáciai súllyal rendelkező nyugat-afrikai középhatalom végre kitör az önkény, a korrupció és a nyomor hármas szorításából. Az önkény továbbélését maga a választási folyamat bizonyítja. A korrupció elleni küzdelem terén fel tud mutatni bizonyos eredményeket az eddigi kormányzat, ám a regnáló államfő kétségkívül azt gondolja, hogy a személyén kívül nincs elég biztosíték a folyamat meggyökeresedésére. Ami a nyomort - tágabb értelemben a gazdaságot - illeti, valamelyest javultak Nigéria mutatói, de attól még messze van az ország, hogy a tagállami, valamint nagypolitikai hatalmi ambíciókon túllépő távlatos gazdaságpolitika körvonalait mutatná föl. Mindezt a nigériaiak dühödten és elkeseredetten veszik tudomásul, amiről az elmúlt hétvégén is feldúlt, felgyújtott választási irodák tanúskodtak. A megválasztott államfő eddigi tevékenységét saját államában szociális intézkedések, infrastrukturális fejlesztések dicsérik, de valódi politikai elképzeléseiről ez semmit sem mond. Amennyiben egyáltalán ki akarja tölteni megbízatásának idejét, energiái nagy részét a közbizalom megszerzésére kell fordítania - ráadásul győzelme ellenére a vesztes pozíciójából.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza

Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja. Nemcsak előttünk: az egykori szovjet tömb valamennyi, 1990-ben szabaddá vált országa előtt.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.