Soha nem látott képek, ismeretlen dokumentumok – Így fogadta Amerika az 1956-os magyar menekülteket

  • narancs.hu
  • 2017. március 2.

Külpol

Történelmi lecke mindenkinek.

Az 1956-os forradalom 50. évfordulóján indult a Blinken OSA Archívum (OSA) digitális archívuma, amely egyebek mellett elérhetővé tette a Columbia Egyetem kutatócsoportjának (Columbia University Research Project on Hungary) dokumentumait is, köztük azt a több mint 600 strukturált interjút, amelyet magyar menekültekkel készítettek. Tavaly az OSA folytatta és kiterjesztette ez irányú kutatásait más amerikai levéltárakra is; olyan, az Egyesült Államokba érkezett 1956-os magyar menekültekkel kapcsolatos forrásokat találtak, melyek jórészt feltáratlanok voltak. A Blinken OSA Archívum weboldala ezeket az anyagokat tette közzé a közelmúltban.

Amikor az OSA kutatói áttekintették az Egyesült Államok Nemzeti Levéltárában (National Archives and Records Administration, NARA) az amerikai külügyminisztérium magyar menekültekre vonatkozó anyagait, és a  kutatás során előkerült mintegy 900, nagyrészt a New Jersey-beli Camp Kilmerben, a magyar menekülteket fogadó legnagyobb amerikai bázison készült fekete-fehér fénykép is. E fotók digitális másolatait az OSA folyamatosan tölti föl az új tárhelyre, a táborra vonatkozó levéltári anyagokkal együtt.

false

 

Fotó: OSA Archívum

Kutatások folytak az 1933-ban alakult, menekülteket segélyező amerikai civil szervezet, a Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (International Rescue Committee, IRC) történeti iratanyagában is, amit a kaliforniai Stanford Egyetemen található Hoover Intézet archívumában őriznek. Az IRC archívuma mintegy 40 olyan szervezeti dossziét, összefoglaló jelentést, programjavaslatot tartalmaz, amely 1956 és 1963 között közvetlenül kapcsolódott a magyar menekültek megsegítéséhez az európai menekülttáborokban és Amerikában, illetve letelepítésükhöz az Egyesült Államokban.

false

 

Fotó: OSA Archívum

 

Idehaza kevesen tudják, hogy az IRC több ezer magyar menekült letelepedését segítette pénzadományokkal és kölcsönökkel, közreműködött abban, hogy a menekültek angolul tanuljanak és mielőbb állást találjanak, lehetőleg a szakmájuk, képesítésük szerint. Foglalkoztak kiskorú, kísérő nélkül érkező magyar gyerekek és fiatalok elhelyezésével nevelőszülőknél, illetve abban is segítettek, hogy középiskolai diákként vagy ösztöndíjjal támogatott egyetemi hallgatókként továbbtanuljanak.

false

 

Fotó: OSA Archívum

Ezért az IRC archívumában mintegy 3000 magyar menekült személyes aktája is megtalálható, amelyek érzékletesen mutatják a menekültek útját, beilleszkedésük és elhelyezkedésük folyamatát és nehézségeit. Ebből az iratanyagból eddig 185 személyes dosszié digitalizált változata került az OSA új weboldalára – a személyiségi jogok védelme érdekében az anonimizálva.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.